Jak na krásný a zářivý úsměv? Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel.

13. 11. 2018

Jak na krásný a zářivý úsměv? Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel.

Pokud si chceme zachovat kompletní chrup do pozdního věku, musíme se pravidelně a důkladně o své zuby a dásně starat.

Co je nezbytný základ?

Je potřeba aspoň 2x denně – ráno po snídani a večer před spaním zuby dobře vyčistit, to znamená co nejlépe odstranit zubní plak. Zubní plak je tvořen bakteriemi, které se nepřetržitě množí v dutině ústní. Působením těchto bakterií vzniká zubní kaz a zánět dásní. Dostatečná hygiena dutiny ústní nás ušetří těchto nepříjemných problémů. Menším dětem s čistěním pomáhají rodiče, aby bylo dostačující.

Nejdůležitější je čištění před spaním, protože v noci neprobíhá přirozené samočištění zubů pomocí jazyka, slin a pohybu úst např. během mluvení a množení bakterií je efektivnější.

Jak na to?

Čištění začínáme kartáčkem – měl by být dostatečně měkký, hustý a s rovným zástřihem. Čistíme krouživými pohyby, na kartáček netlačíme. Na dočištění méně přístupných míst použijeme jednosvazkový (solo) kartáček.

Další naprosto nezbytnou pomůckou jsou mezizubní kartáčky. Jejich velikost by měl doporučit zubní lékař/lékařka nebo hygienista/hygienistka. Velikost mezizubního kartáčku musí přesně vyhovovat našim mezizubním prostorám – nesmí dráždit a zároveň nesmí procházet příliš volně, nečistí pak dokonale. Je celkem běžné, že máme několik velikostí mezizubního kartáčku. V některých případech je možné doporučit i zubní nit.

Zubní pasty a ústní vody nám už jen zvyšují komfort čištění, jejich význam je druhořadý. Pokud máme citlivé zuby, ustupující dásně volíme pasty „sensitive“.

Dentální hygienista nejen, že doporučí správné pomůcky a jejich velikost, ale i provedou nácvik techniky čištění, aby byla efektivní a plak jsme odstranili dobře. Jejich návštěva se rozhodně vyplatí. Dobře vyčištěné zuby jsou po přejetí jazykem hladké. Existují i indikátory zubního plaku, které nám odhalí nedostatky našeho čištění. 

Vliv na tvorbu plaku má i naše strava. Nevhodné je pravidelné popíjení sladkých nápojů a holdování sladkostem. Cukry podporují růst bakterií a tím plaku.

Je dobré si osvojit správnou hygienu úst, prevence je mnohem příjemnější a levnější než řešení nepříjemných onemocnění zubů a dásní. 

Mgr. Hana Kozlová

Dostávejte ty nejlepší tipy o zdraví zdarma