Víte, jak slunce ovlivňuje naše zdraví? - I. DÍL Slunečního miniseriálu

3. 5. 2020

Víte, jak slunce ovlivňuje naše zdraví? - I. DÍL Slunečního miniseriálu

Sluníčko už pomalu nabírá na síle a všude kolem nás pozorujeme více a více lidí, kteří si užívají jeho první jarní paprsky. Není divu, po dlouhé zimě nás dobíjí energií, jsou příjemné a velmi hřejivé. Ale víte, jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví, když  se mu s takovou radostí vystavujeme? Možná více než tušíte, a proto jsme si pro Vás připravili takový Sluneční miniseriál, který se skládá z následujících 3 článků:

1. Víte, jak slunce ovlivňuje naše zdraví?

2. Nejdůležitější pravidla prevence, jak předejít rakovině kůže.

3. Abyste se při výběru opalovacího krému nespálili ! Pár rad od farmaceutů.

Přečíst je Vám zabere pár minut, ale oplátkou získáte informace, které mohou Vám i Vašim blízkým v tom nejkrajnějším případě zachránit dokonce i život. Tak se do toho pojďme co nejrychleji pustit !

Jak slunce ovlivňuje naše zdraví? 

Ve chvíli, kdy si užíváme teplé sluneční paprsky a dokonce i o několik týdnů či měsíců později nezpozorujeme rozdíl, jak se nám pokožka působením slunce změnila. Naopak pokožka se nám může zdát bezprostředně po opálení zdravější tím, že získá atraktivní hnědozlatý nádech. Ale prohlédněte si pořádně obličej na fotografii níže. Jedná se o 69letého muže, který strávil 28 let řízením kamionu, takže jednu stranu obličeje měl často vystavenou slunci, zatímco druhá část mu zůstala ve stínu kabiny.[1]

 kamionak

Teď si možná říkáte, že už nikdy nepůjdete bez opalovacího krému ani vynést odpadky. Než se ale vystavíte takovému extrému, pojďme si nejdříve nastínit, co se s kůží tohoto muže stalo a jak podobnému projevu předcházet.

Dopady slunečního záření na pokožku

Sluneční záření se skládá z těchto záření:

1.    viditelného
2.    infračerveného
3.    UV = UVA + UVB + UVC

Zatímco u viditelného a infračerveného záření je méně pravděpodobné, že způsobí poškození kůže, u UV záření je prokázáno, že vyvolává vysoce reaktivní volné radikály, které poškozují kožní buňky. Jelikož UVC záření je blokováno ozonovou vrstvou, můžeme ho s klidem přeskočit, a blížeji si věnovat pouze záření UVA a UVB.

UVA záření proniká hluboko do kůže, kde působí tmavé opálení, které si tak rádi vozíme domů z dovolených. Lehce přitom zapomeneme na to, že každá instantní krása si však vybírá svoji daň – vzhledem k tomu, že UVA záření dokáže proniknout do hlubší vrstvy kůže, hraje významnější roli spíš v dlouhodobém než v akutním okamžitém poškození kůže sluncem. Nejčastěji se jedná o:

  • předčasné stárnutí: Tím, že UVA záření proniká do hlubších vrstev pokožky, poškozuje pojivou tkáň, což vede ke ztrátě pevnosti kůže a vzniku vrásek (tak, jako u muže na obrázku).  
  • alergie (začervenání, svědění, lehká letní vyrážka)

UVB záření naproti tomu proniká vrchní vrstvou kůže a působí její rychlé opálení. Je hlavní příčinou akutního poškození kůže sluncem mezi které patří:

  • spálení 
  • rakovina [2]

Sluníčko má na nás i pozitivní účinky - zlepšuje nám náladu a má vliv na tvorbu vitamínu D3, který je důležitý pro naše kosti. K tomu nám však stačí pouze malá dávka slunce, a to asi 15 min denně. Poškození kůže UV zářením je však mnohem závažnější.

Zataženo ještě neznamená výhru

Není také od věci zmínit, že před UVA zářením nejste v bezpečí ani když je zataženo, neboť UVA paprsky procházejí i takovými překážkami jako jsou mraky, smog či dokonce i okno. Tím se liší od UVB záření, které takovými překážkami neprojde. Co z toho tedy vyplývá? Ochrana před sluncem by neměla být jen záležitostí pouze dovolených, ale denní – slunce si totiž nevybírá, jestli na nás svítí na dovolené na Korfu či při čekání na autobusové zastávce. Proto až ráno vstanete a začnete se svojí ranní rutinou, nezapomeňte i na sluneční ochranu – měla by být samozřejmá stejně tak jako čištění zubů. Motivací nám může být jak prevence rakoviny nebo prostě jenom to, že nechcete ve stáří vypadat jako muž na obrázku :)

Ale jak na to? Jak a účinně se před sluncem chránit? Na tohle všechno a ještě trochu víc Vám odpovíme v navazujících dílech našeho slunečního miniseriálu, které Vám jsou (na rozdíl od těch televizních) k dispozici na našem webu již nyní :)

Zobrazit pokračování


Zdroje: 

[1] New England Journal of Medicine 4/2012 - https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm1104059

[2] Česká akademie dermatovenerologie - http://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/melanomy/ultrafialove-zareni__s536x7248.html

Dostávejte ty nejlepší tipy o zdraví zdarma

Newsletter background