Minerály a stopové prvky

Minerály stejně jako vitamíny přijímáme stravou a hrají důležitou úlohu při stavbě našeho těla – např. tkání, kostí a zubů, jsou součástí mnoha hormonů a enzymů. Dělíme je podle množství potřebného pro organismus na: 

  1. Majoritní (Draslík, Hořčík, Vápník, Sodík)
  2. Minoritní (Železo, Zinek)
  3. Stopové prvky (Selen, Jód)

Nebyla nalezena žádná položka.

1. Majoritní minerály

Majoritní minerály se vyskytují v organismu ve větším množství a jsou nepostradatelné pro správnou funkci organismu – patří sem např. draslík, hořčík, vápník.

Draslík

Draslík je nezbytný pro tvorbu buněk, reguluje hospodaření vody v těle, pozitivně ovlivňuje srdeční činnost a činnost nervové soustavy, odstraňuje odpadní látky z organismu.

Hořčík

Hořčík přispívá ke snížení únavy a vyčerpání a důležitý je jeho účinek pro nervovou a svalovou činnost (křeče). Jeho dlouhodobé užívání je vhodné při přetrvávajících bolestech hlavy a jako prevence pro ty, kdo trpí na křečemi končetin.

Vápník

Vápník má vliv na stavbu kostí a zubů ale i srdeční činnost a činnost ledvin. Nejčastěji přípravky s vápníkem doporučujeme právě při osteoporéze (řídnutí kostí).

2. Minoritní minerály

Mezi minoritní minerály pro nás důležité patří železo a zinek.

Doplňování železa má příznivý vliv na únavu, vyčerpání, chudokrevnost.

Zinek pak podporuje hojení ran, zlepšuje stav pokožky, vlasů i nehtů a zároveň podporuje imunitu. Často je součástí vícesložkových přípravků.

3. Stopové prvky

Pro náš organismus jsou důležité i minerály, které se vyskytující ve stopovém množství, jako je např. selen nebo jód.