Imunita

Imunitní systém je nesmírně složitý a provázaný biologický systém. Představme si ho jako štít, který nás chrání před škodlivými vlivy vnějšího prostředí, kterým jsme denodenně vystaveni.

A jak takový štít podpořit, aby fungoval co nejúčinněji? Zdravým životním stylem a těmito podpůrnými prostředky, které jsme pro vás pečlivě vybrali.

1. Vitamíny a minerály

Vitamín C

Jedná se o esenciální vitamín, který nedokážeme syntetizovat a jsme tedy odkázáni na potravinové zdroje. Je velmi labilní co do světla a teploty – např. vařením brambor se ztrácí až 50% Vitamínu C. Jeho doporučený denní příjem je 80 mg, ale při nachlazení se doporučuje používat dvakrát denně 1 g Vitaminu C.

Jaké formy Vitamínu C zvolit?

  1. S prodlouženým účinkem: Pro zabezpečení vysoké koncentrace vitamínu C v těle doporučujeme užívání přípravků s prodlouženým účinkem. Jinak je třeba počítat s tím, že klasický Vitamín C se odstraňuje z organismu v průběhu 2 – 3 hodin.
  2. S extraktem ze šípků: Další velmi oblíbená forma je Vitamín C s extraktem ze šípků. Obsahuje totiž bioflavonoidy a různé enzymy, které ulehčí jeho vstřebání. Navíc šípek je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů Vitamínu C.
  3. Lipozomální - náš favorit: Jako jeden z nejvstřebatelnějších Vitamínu C je považován Lipozomální Vitamín C. Využívá totiž unikátní technologii lipozomů, která umožňuje transportovat účinné látky přímo k buňkám aniž by prošly procesem trávení. Jedná se doposud o nejúčinnější způsob aplikace vitamínů do místa určení.

Na náš výběr Vitamínů C se můžete podívat zde

Vitamín D

Velmi důležitý vitamín přispívající k normální funkci imunitního systému a udržení normální stavu zubů a kostí. Během letních měsíců jsme schopni ho doplnit přiměřeným opalováním na slunci. Od podzimu do jara však až 60-80% české populace trpí jeho nedostatkem. Z potravin je velmi těžké získat doporučenou denní dávku – pro představu by se jednalo o 300g sardinek nebo 250g lososa denně. Proto je velmi důležitá jeho suplementace potravinovými doplňky.

Jelikož se jedná o vitamín v tucích rozpustný, je nezbytná přítomnost tuku pro jeho správné vstřebání. Vybírejte proto takový doplněk stravy, který obsahuje již nějaký tuk (např. Pharma Nord Bioaktivní Vitamín D3 D Pearls) nebo ho alespoň užívejte s jídlem bohatým na tuky (stačí nakapat na chleba). Opět v naší nabídce najdete i jeho lipozomální verzi pro jeho maximální účinnost a vstřebatelnost. 

Selen

Jedná se o velmi významný antioxidant, který stimuluje imunitu a aktivuje přirozené detoxikační a reparativní mechanismy. Optimální hladina selenu v plazmě je podle Světové zdravotnické organizace 90 – 130 mcg/l, v ČR se jeho hladina pohybuje od 40 – 60 mcg/l, a to z důvodu jeho velmi malého zastoupení v zemědělské půdě a tudíž v naší stravě. Jeho deficit se může projevit na snížené funkci imunitního systému. Pokud bychom si měli v lékárně vybrat jen jeden doplněk stravy se selenem, tak to bude od firmy Pharma Nord, jejichž Bioaktivní SelenoPrecise má vědecky prokázanou 88,7% vstřebatelnost v těle.

Zinek

Zinek, stejně jako Selen, je také důležitý antioxidant. Má spoustu nezastupitelných funkcí, ale ve vztahu k naší imunitě zmíníme pouze dvě - zvyšuje odolnost organismu proti nemocem a při léčbě nachlazení podporuje imunitu. Bylo dokonce prokázáno, že jeho suplementací můžeme zkrátit nachlazení až na polovinu - je však důležité ho začít suplementovat do 24 hodin od chvíle, kdy cítíme, že jsme nachlazení a pokračovat minimálně po dobu 5 dnů (viz. studie Prasad AS: Duration of Symptoms and Plasma Cytokine Levels in Patients with the Common Cold Treated with Zinc Acetate. Ann Intern Med. 2000;133:245-252). Na výběr všech pro vás připravených doplňků stravy se Zinkem se dostanete zde

2. Probiotika

Dalším způsobem jak normalizovat střevní mikroflóru a tím pozitivně ovlivňovat i imunitní stav lidského organismu, jsou probiotika. Mají mnoho prospěšných vlasností, které nám mohou zlepšit zdraví:

  • Produkují vitamíny B a K 
  • Zlepšují vstřebání vápníku
  • Napomáhají prokrvení a pohyblivosti střev
  • Stimulují imunitní systém střev
  • Snižují hladinu cholesterolu
  • Zmírňují projevy laktózové intolerance

Jak vidíte, ne nadarmo se říká, že zdraví člověka se nachází v jeho střevě.

3. Enzymy

Enzymy mají mnoho farmakologických účinků, mezi ty nejvýznamnější však patří optimalizace zánětu a normalizace imunity. Vzhledem k těmto vlastnostem se uplatňují například při léčbě zánětu dýchacích cest, především chronických nebo recidivujících. Studie prokázala příznivý efekt enzymatických preparátů u dětí s opakovanými záněty dýchacích cest – významný pokles frekvence zánětů a snížení související se spotřeby antibiotik. Enzymy dále usnadňují vzájemné vstřebávání svých složek i vstřebání a účinnost dalších léků (např. antibiotik). Nejznámější enzymatické preparáty jsou od firmy Wobenzym

4. Imunoglukany

Jedná se o biologicky aktivní polysacharidy přírodního původu získávané především z hub. V mnoha studiích byly popsány jejich jejich účinky posilující imunitu a působící proti infekcím. Naši favoriti jsou doplňky stravy 5PreveMax, po nich sáhneme vždy, když potřebujeme rychle posílit imunitu. Stimulací slizniční imunity v dutině ústní a krku totiž dokáží posílit imunitu do 5 minut. Pro největší efekt je dobré je začít užívat co nejdříve od propuknutí obtíží.

5. Bakteriální lyzáty

Jedná se o přípravky vyrobené z usmrcených a opracovaných bakteriálních těl. Ačkoliv to zní děsivě, patří k nejpřirozenějším modulátorům lidského imunitního systému a jejich užívání je naprosto bezpečné. Dokáží uvést imunitní systém do stavu pohotovosti a aktivovat přirozené obranné mechanismy proti infekcím. Užívají se pro léčbu a prevenci dýchacích cest, včetně nachlazení a chřipky a při rekonvalescenci po bakteriální a virové infekci. Seřadili jsme vám je do pomyslných poliček naší lékárny přímo zde

6. Nukleotidy

Nukleotidy lze chápat jako nejvýznamnější stavební součást při regeneraci buněk v celém tele, a to včetně imunitního systému. Ve vysokém množství jsou obsaženy v mateřském mléce, kolostru nebo v těchto doplňcích stravy.

7. Další přírodní produkty

Dále existuje mnoho rostlin, které obsahují látky stimulující imunitní systém. Mezi ně patří např. echinacea, ženšen, hlíva ústřičná, rakytník a jiné.