Trávení - Omega 3

Poruchou trávení a zažívání můžeme označit rozmanité zažívací obtíže jako průjem, zácpu, nadýmání a plynatost, zvracení a nevolnost, pálení žáhy, křeče a bolesti v břiše nebo problémy s játry či žlučníkem. V jednotlivých podkategoriích najdete šikovné pomocníky na řešení každého takového problému.

Pro udržení si normálního stavu trávicího systému pak doporučujeme sekci prevence, kde najdete mimo jiné spoustu laktobacilů přispívajících k udržení zdravé střevní mikroflóry. 

Nebyla nalezena žádná položka.

Co vás trápí?

1. Průjem a střevní chřipka

Problém, se kterým se čas od času setká každý z nás. Za jeho vznikem může být prostá dietní chyba, občas ale může signalizovat závažnější problém. Při jeho léčbě nezapomínejte na dostatečný pitný režim, správnou dietu a vhodné volně prodejné léky (např. Endiaron, Imodium nebo živočišné uhlí)

2. Zácpa

Zácpa se může objevit nejen v situacích, kdy nedbáme na dostatečný pitný režim a vhodnou stravu, ale také při cestování nebo ve stresových situacích. Střeva můžeme rozpohybovat příjemnou procházkou, zapomínat bychom neměli ani na zvýšený příjem tekutin a vlákniny ve stravě. Pomoci si můžeme také projímadly (např. Dulcolaxem) nebo vlákninou.

3. Nadýmání a plynatost

Nadýmání a plynatost nás může potrápit z důvodu zvýšeného diskomfortu, ale také se může podepsat na našem sebevědomí (např. máme-li v plánu obléci upnuté oblečení). Za jejich vznikem může být nadýmavá strava, potravinová alergie, stres, ale i hormonální změny. S těmito nepříjemnými problémy vám pomohou volně dostupné léky (např. Espumisan) nebo můžete vsadit na kvalitní probiotika a laktobacily pro celkovou podporu trávení.

4. Zvracení a nevolnost

Jízda v autobuse, bujará oslava nebo zkažené jídlo mohou s naším žaludkem pěkně zamávat. Nevolnost či pocit na zvracení však může přijít z mnoha dalších důvodů – kvůli infekci, těhotenství nebo třeba ze stresu. Na samotné zvracení žádný zázračný lék neexistuje – pokud nám není dobře, neměli bychom se zvracení bránit. Naše tělo nám totiž říká, že je něco v nepořádku a „potřebuje to ven". :-) Žaludek pomůže zklidnit např. mátový nebo heřmánkový čaj.

5. Pálení žáhy

Pálení žáhy (pyróza) je nepříjemný pocit pálení nebo bolesti v oblasti hrudníku, krku či úst. Postihuje dospělé i děti nejčastěji v důsledku přejezení, hojně se však objevuje i u nastávajících maminek nebo při stresu. Jako první pomoc nám mohou pomoci volně dostupné léky jako např. Rennie nebo Omeprazol.

6. Játra a žlučník

Játra jsou největším vnitřním orgánem a spolu se žlučníkem spolupracují při velmi důležitých činnostech v našem těle – při trávení a detoxikaci. Zdraví těchto orgánů je naprosto nezbytné pro fungování našeho těla a riziko jejich poškození se určitě netýká jen alkoholiků. Nezdravá strava či stres se mohou na našich orgánech také negativně podepsat. Pro udržení zdravých jater a žlučníku bychom měli dbát na zdravý životní styl – omezit tučná jídla, alkohol a snížit míru stresu. S detoxikací nám pomohou bylinky, např. ostropestřec mariánský, máta nebo měsíček.

7. Křeče a bolesti v břiše

Křeče a bolesti břicha jsou poměrně častým problémem. Nejčastěji za nimi stojí běžné obtíže jako nevhodná strava, stres nebo menstruace. Občas však mohou signalizovat závažnější problém – např. zánět slepého střeva.