Vitamíny a minerály

Zobrazit filtraci
Ověřeno Biochemikem
Vstupte do světa vitamínů a minerálů

Život nemůže existovat bez všech základních vitamínů a minerálů. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Vitamíny

Co jsou to vitamíny?

Vitaminy jsou pro nás nezbytnými živinami důležitými pro správné fungování našeho těla a k udržení tělesných funkcí.

Jejich pravidelný příjem a množství v organismu jsou důležité pro:
  • Růst
  • Vitalitu organismu
  • Posílení imunitního systému

Proč je důležitý jejich pravidelný příjem?

Až na pár vyjímek si je tělo neumí samo vyrobit a je závislé na jejich příjmu potravou. Proto je důležité, aby naše strava byla pestrá a vyvážená.

Pokud tomu tak není, je vhodné sáhnout po přípravcích ve formě doplňků stravy. To samé platí i při poruše vstřebávání vitamínů nebo jejich zvýšené spotřebě - v těhotenství nebo zvýšené fyzické námaze. 

Jak dělíme vitamíny?

  1. Rozpustné ve vodě (Vitamín C, B Komplex)
  2. Rozpustné v tucích (Vitamíny A, D, E, K)

1. Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamíny rozpustné ve vodě si tělo ukládá jen v malém množství a vylučuje je močí. Proto je nutné tyto vitamíny doplňovat pravidelně. Patří sem vitamin C a vitaminy skupiny B.

Vitamín C

Vitamín C přispívá k normální činnosti imunitního systému, je důležitý pro správnou funkci a vývoji kostí, chrupavek, dásní a krevních cév, psychickou činnost, únava a vyčerpání.

Nedostatek se projevuje únavou a sníženou oddolností vůči nakažlivým nemocím.

B Komplex

Komplex vitamínů B – patří sem vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Každý z těchto vitamínů má specifickou funkci při metabolických procesech v našem těle, společně ovlivňují činnost nervové soustavy, svalovou činnost a mají příznivý vliv na stav sliznic a pokožky.

Nedostatek těchto vitamínů se projevuje únavou, větším sklonem k depresím, duševními chorobami, záněty sliznic a kůže.

V lékárně můžeme doporučit přípravky s jednotlivými vitamíny B ale i v kombinaci s dalšími vitamíny, minerály nebo přírodními látkami.

2. Vitamíny rozpustné v tucích

Vitamíny rozpustné v tucích se váží na tuky a přes střeva se dostávají do krevního oběhu. Pak se ukládají v játrech, kde slouží jako rezerva při jejich nedostatku. Díky hromadění v organismu se jimi můžeme předávkovat. Patří sem vitamíny A, D, E a K (tip pro lepší zapamatování: jejich písmenka složí dohromady slovo DEKA). 

Vitamín A 

Vitamín A se ukládá v játrech a přispívá k udržení normálního stavu zraku, pokožky a sliznice. Je jedním z vitamínů, kde je důležité dodržovat dávkování právě z důvodu předávkování.

Vitamín D

Vitamín D je vitamín, který si tělo díky slunečnímu záření dokáže vyrobit. Má vliv na správný růst kostí, svalů a zubů, na funkci imunitního systému. Přesto je dokázáno, že trpíme dlouhodobým nedostatkem.

Vitamín E 

Vitamín E patří mezi antioxidanty, zamezuje hromadění škodlivých látek v těle.

Vitamín K 

Vitamín K je důležitý pro krevní srážlivost a přispívá k normálnímu stavu kostí.

Hypovitaminóza a hypervitaminóza

S nedostatkem vitamínů (hypovitaminózou) se v lékárně setkáváme poměrně často. Pacienti mají problémy s vypadáváním vlasů, oslabenou imunitou,únavou, kvalitou kůže či vlasů.

Oproti tomu s předávkováním vitaminů (hypervitaminózou) se u nás téměř nesetkáme. Hypervitaminóza hrozí u vitamínů, které se ukládají v organismu – jsou to vitaminy rozpustné v tucích. 

Minerály

Minerály stejně jako vitamíny přijímáme stravou a hrají důležitou úlohu při stavbě našeho těla – např. tkání, kostí a zubů, jsou součástí mnoha hormonů a enzymů. Dělíme je podle množství potřebného pro organismus na: 

  1. Majoritní (Draslík, Hořčík, Vápník, Sodík)
  2. Minoritní (Železo, Zinek)
  3. Stopové prvky (Selen, Jód)

1. Majoritní minerály

Majoritní minerály se vyskytují v organismu ve větším množství a jsou nepostradatelné pro správnou funkci organismu – patří sem např. draslík, hořčík, vápník.

Draslík

Draslík je nezbytný pro tvorbu buněk, reguluje hospodaření vody v těle, pozitivně ovlivňuje srdeční činnost a činnost nervové soustavy, odstraňuje odpadní látky z organismu.

Hořčík

Hořčík přispívá ke snížení únavy a vyčerpání a důležitý je jeho účinek pro nervovou a svalovou činnost (křeče). Jeho dlouhodobé užívání je vhodné při přetrvávajících bolestech hlavy a jako prevence pro ty, kdo trpí na křečemi končetin.

Vápník

Vápník má vliv na stavbu kostí a zubů ale i srdeční činnost a činnost ledvin. Nejčastěji přípravky s vápníkem doporučujeme právě při osteoporéze (řídnutí kostí).

2. Minoritní minerály

Mezi minoritní minerály pro nás důležité patří železo a zinek.

Doplňování železa má příznivý vliv na únavu, vyčerpání, chudokrevnost.

Zinek pak podporuje hojení ran, zlepšuje stav pokožky, vlasů i nehtů a zároveň podporuje imunitu. Často je součástí vícesložkových přípravků.

3. Stopové prvky

Pro náš organismus jsou důležité i minerály, které se vyskytující ve stopovém množství, jako je např. selén nebo jód.

Multivitamínové přípravky

Vitamíny a minerály jsou společně obsaženy v multivitamínových přípravcích. Tyto neřeší deficit jednotlivého vitamínu, užívají se spíše v případě oslabení organismu k jeho posílení, nebo preventivně proti onemocnění.

Dostávejte ty nejlepší tipy o zdraví zdarma

Newsletter background