Léky vs. Doplňky stravy - Lze očekávat stejný účinek?

8. 10. 2019

Léky vs. Doplňky stravy - Lze očekávat stejný účinek?

V lékárně se často setkáváme se situací, že zákazníci od sebe nedokáží spolehlivě odlišit Léky a Doplňky stravy. Obě kategorie přípravků mají stejnou krabičku, ale lze od nich očekávat i stejný účinek? Už teď Vás vidíme, jak si říkáte, že takové rozlišení je pro Váš běžný život nepodstatné, ale dejte nám minutku na to, abychom Vám ukázali, že není. Nechceme Vás zbytečně zahlcovat detaily, proto si rozebereme jen ty nejzásadnější rozdíly, které Vám pomohou se už při příští návštěvě lékárny lépe rozhodnout po výrobku z jaké kategorie sáhnout, aby splnil Vaše očekávání a potřeby :) (zvídavější fajnšmekři mohou napsat na náš web nebo se zastavit do naší kamenné lékárny, kde jim rádi vše podrobně vysvětlíme)

1. Léky

Co to je vlastně Lék?

To přece všichni víme, takže si stačí pouze připomenout, že Lék, resp. látky v něm obsažené, mají preventivní či léčebné účinky, když jsme nemocní.

Jakou cestou Lék putuje až na poličku naší lékárny?

Posuzování a schvalování Léků v ČR je v kompetenci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na rozdíl od doplňků stravy procházejí před svým uvedením na trh registračním řízením, v jehož rámci je hodnocena účinnost a bezpečnost přípravku1. Představme si to jednoduše tak, že veškeré informace uvedené na krabičce i v příbalovém letáku musí odpovídat tomu, co bylo u daného léku skutečně prokázáno2. Také bezpečnost léku je pravidelně sledována jak ze strany SÚKL, tak výrobce. Pokud by se snad stalo, že riziko z používání léku je větší než prospěch z léčby, přijmou se neprodleně opatření, aby nedošlo k ohrožení zdraví pacientů.

Jak takový Lék bezpečně poznat?

Na krabičce a v příbalovém letáku musí být uvedeno tzv. registrační číslo (např. 15/062/98-C).

Na naší Vitalpointí lékárně jsme Vám toto hledání už usnadnili tím, že jsme všechny Léky zařadili do jedné kategorie Volně prodejné léky a seřadili je podle problému, který právě řešíte. Nově si také můžete v levém filtračním sloupci zaškrtnout tlačítko Léky, díky kterému se Vám zobrazí pouze tato kategorie, takže vždy víte, na čem jste :)

A kdyby tohle všechno nebylo pro Vás ještě dost, přidáváme odkaz na databázi registrovaných léčivých přípravků, kde je možné v případě pochybností zjistit, zda se jedná o registrovaný léčivý přípravek či nikoliv.

Chci prozkoumat Léky VitalPoint


2. Doplňky stravy

Co jsou Doplňky stravy?

Jak už napovídá samotný název, Doplněk stravy je potravina s koncentrovaným obsahem vitaminů a minerálů, která má pouze za účel doplňovat běžnou stravu. Nejsou tedy oproti Lékům určeny k léčbě nebo předcházení nemoci.

Jakou cestou putuje Doplněk stravy až na poličku naší lékárny?

Výrobce neprokazuje při uvedení Doplňku stravy na trh jeho účinnost, ale pouze nezávadnost – to je tedy velký rozdíl oproti Lékům. Pokud Doplňek stravy obsahuje právními předpisy dovolené látky, pak je povolen.

Na krabičce takového Doplňku stravy můžeme najít tzv. zdravotní tvrzení – jde o tvrzení, která byla skutečně prokázána vysledky klinických studií. Bezpečně je poznáte tak, že začínají slovním spojením jako „přispívá k normální funkci" nebo „stavu", z čehož vyplývá, že Doplňky stravy nejsou určeny k nápravě chorobného stavu, ale mají napomáhat k udržení normálního stavu3.

Jak takový Doplněk stravy bezpečně poznat?

Na krabičce takového přípravku je napsáno „doplněk stravy" nebo v případě naší Vitalpointí lékárny jsou pro Vás opět seřazeny v kategorii Doplňky stravy či si je vždy můžete jednoduše najít zaškrtnutím tlačítka Doplňky stravy v levém sloupci na stránce.

Chci prozkoumat Doplňky stravy VitalPoint

3. Shrnutí

Tady jedno malé opakování pro lepší zapamatování nebo shrnutí pro ty, kteří nechtějí číst celý článek :)

Léky

Doplňky stravy

Definice

Látky s léčebnými nebo preventivními vlastnosti v případě onemocnění lidí. Potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek.

Účel

Léčba či prevence onemocnění Doplnění běžné stravy

Pravidla pro uvedení na trh

Prokázání účinnosti a bezpečnosti Prokázání zdravotní nezávadnosti

Označení na obalu

Registrační číslo Doplněk stravy


Když si tedy napříště budeme v lékárně vybírat vhodný přípravek, musíme se nejdřív zamyslet, co od něj reálně očekáváme a to i vzhledem k povinnostem, které musí být splněny před jeho uvedením na trh. Jak vyplývá z článku, léky mají oficiálně garantovanou kvalitu, když to u doplňků stravy mohou existovat velké rozdíly (to ale neznamená, že neexistují kvalitní Dopňky stravy - tomu se budeme věnovat v následujících článcích). Tak či onak pokud hledáte nějaký přípravek, naše lékárnice Ivana či Jana Vám rády pomohou, mají totiž nejen tyto teoretické znalosti, ale dohromady již přes 50 let praxe :)

Potřebuji radu od zkušených lékárnic :)


Zdroje:

[1] Státní ústav pro kontrolu léčiv - http://www.sukl.cz/leciva/rozliseni-doplnku-stravy-od-lecivych-pripravku

[2]  Asociace inovativního farmaceutického průmyslu - https://www.aifp.cz/file/1594/L%C3%A9kov%C3%BD%20slovn%C3%AD%C4%8Dek%20.pdf

[3]  Asociace inovativního farmaceutického průmyslu - https://www.aifp.cz/file/1594/L%C3%A9kov%C3%BD%20slovn%C3%AD%C4%8Dek%20.pdf

Dostávejte ty nejlepší tipy o zdraví zdarma

Newsletter background