Ostropestřec

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je pichlavá jednoletá až dvouletá rostlina, vysoká 60 - 150 cm. Možná jste ji viděli někdy na louce, aniž jste si to uvědomili. Vyznačuje se purpurově červeným květenstvím a bodlinatými listy s výraznými bílými žilkami. V lidové medicíně se používá již stovky let. Jestli se ptáte proč, pak s námi pokračujte v čtení následujících řádků.

Čemu prospívá

Zpracovávají se především její vyzrálá a usušená semena, která obsahují množství účinných látek. Hlavními substancemi jsou tzv. flavonolignany, které tvoří komplex známý jako silymarin. Tomu se přičítá vynikající schopnost:

  • chránit a podporovat detoxikační funkci jaterních buněk lidského organismu
  • prevence hromadění tuků v játrech (ztučnění jater, tzv. steatóza)

Je proto doporučován při regeneraci poškozených jater u alkoholiků, drogově závislých, při otravách léky a jedovatými houbami. Podpůrně se pak podává u nemocných s infekční mononukleózou a cirhózou jater, případně po chemoterapii při léčbě nádorových onemocnění. Odborníci také uvádějí, že silymarin přispívá ke:

  • správné činnosti srdečního svalu
  • snížení hladiny krevního cukru
  • částečně zvyšuje přirozenou obranyschopnost a odolnost

Dávkování

Extrakt ostropestřce je dostupný ve formě tablet a kapslí s dávkováním popsaným v příbalové informaci jednotlivých produktů. K dispozici jsou dále bylinné čaje rozdrcených plodů, u kterých je nutné upozornit na delší dobu louhování, cca 10 - 15 min.

Dospělé osoby mohou přípravky s ostropestřcem přijímat dlouhodobě. Na druhé straně, v důsledku nedostatku údajů se však nedoporučuje jejich užívání u dětí do 12 let a u žen během těhotenství a kojení.

Některé zdroje navíc upozorňují na možné narušení účinku hormonální ženské antikoncepce a nežádoucí snížení hladiny glukózy u diabetických pacientů.

Jak ho lze kombinovat

V některých přípravcích je ostropestřec mariánský kombinován například s výtažkem z Artyčoku zeleninového, nebo Klanoprašky čínské, případně houby Reishi.