Koláčky nám pomáhají s fungováním webu. Díky nim víme, jak naše stránky používáte a můžeme je zlepšovat. Můžete je odmítnout zde, ale budeme rádi za jejich přijetí, abychom se mohli stále zdokonalovat.
Průjem a střevní chřipka
Průjem – nepříjemný zažívací problém, který čas od času postihne každého z nás. Za jeho vznikem může být prostá dietní chyba, občas ale může signalizovat závažnější problém. Prozradíme, jak průjem co nejdříve zastavit, které léky vybrat i jak se při něm stravovat.
Hylak forte 100 ml
Přípravek pomáhá trávení. Pro rychlou a účinnou obnovu střevní mikroflóry při průjmu, ale i zácpě a během a po léčbě antibiotiky. Vhodný i pro děti již od kojeneckého věku.
Imodium Rapid 2 mg 12 tablet
Lék k léčbě akutního průjmu s mátovou příchutí.
Imodium 20 tvrdých tobolek
Lék proti průjmu pro dospělé a děti od 6 let, nejvyšší dávka je 8 tobolek, dětem dáváme dle váhy.
Synerbio ProCare - Podpora pro syndrom dráždivého tračníku 30 kapslí
Adekvátní doplnění prospěšných kultur pro cílený boj s nemocí.
Tasectan 250 mg 10 sáčků
Prostředek užívaný k normalizaci fyziologické funkce střevní stěny. Přípravek byl speciálně vyvinut pro kontrolu a ústup příznaků, jako je napětí břišní stěny a časté vyprazdňování stolice, spojených s průjmem vyvolaným různými příčinami. Je účinný během 12 hodin.
Enterol 250mg 10 tobolek
K podpůrné léčbě akutního infekčního průjmu, k léčbě i prevenci zánětu tlustého střeva a podpůrné léčbě dráždivého trakčníku.
Smecta 10 sáčků
Přípravek k léčbě průjmu a k potlačení bolestivých příznaků provázející onemocnění střeva.
Saccharomyces Boulardii Probiotika při průjmu 40 kapslí
Obnova stabilního prostředí a mikrobiomu. Prémiová kvalita.
PROIBS 30 sáčků
Na léčbu příznaků IBS - žaludeční křeče, nadýmání a průjem, zácpa.
Biopron9 PREMIUM 60 tobolek
Nejen při a po užívání antibiotik. 9 kmenů ve vysoké denní dávce.
Biopron FORTE 60 tobolek
Na rovnováhu střevní mikrobioty. I na cesty. Dětem od 6 měsíců.
Nať řepíková sypaný léčivý čaj 50g
Na průjem, zevně na záněty pokožky a dutiny ústní. Od 12 let.
Loperon 2 mg tvrdé tobolky, 20 kapslí
Loperon se používá k léčení průjmu v případech, kdy není možné léčit vlastní příčinu onemocnění.
Tasectan 500 mg 15tobolek
Prostředek užívaný k normalizaci fyziologické funkce střevní stěny. Přípravek byl speciálně vyvinut pro kontrolu a ústup příznaků, jako je napětí břišní stěny a časté vyprazdňování stolice, spojených s průjmem vyvolaným různými příčinami. Je účinný během 12 hodin.
Tormentan čaj sáčkový 20x1.5g
Léčivý čaj vhodný k použití při průjmech a nadýmání.
Smecta 30 sáčků
Přípravek k léčbě průjmu a k potlačení bolestivých příznaků provázející onemocnění střeva.
Biopron FORTE 30 tablet
Na rovnováhu střevní mikrobioty. I na cesty. Dětem od 6 měsíců.
Řepíkový léčivý čaj 20 nálevových sáčků
Na průjem, zevně na záněty pokožky a dutiny ústní. Od 12 let.
Příčiny průjmu
Mezi nejčastější příčiny průjmu patří:
- infekční viry přítomné ve vodě či závadných potravinách (zejména viry ze skupiny rotavirů a adenovirů),
- bakterie (E. coli, Salmonella enteritidis),
- parazité,
- dietní chyba (např. když si dopřejeme větší množství tučného nebo smaženého jídla),
- únava, stres, nepravidelný režim,
- u malých dětí také růst zubů.
Příznaky průjmu
Průjem se projevuje častějším vyprazdňováním (více než 3–5x denně), přičemž stolice je řídká až vodnatá. Doprovodnými příznaky mohou být:
- bolesti až křeče v břišní oblasti,
- nevolnost,
- únava,
- zvýšená teplota,
- změna barvy i zápachu stolice.
Existují i situace, kdy bychom průjem neměli brát na lehkou váhu a co nejdříve navštívit lékaře. Pozor byste si měli dát hlavně na:
- průjmy trvající déle než 2 týdny – ty jsou totiž většinou průvodním znakem chronického onemocnění zažívacího traktu (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, porucha funkce jater nebo slinivky apod.),
- opakující se průjmy – jejich příčinou může být alergická reakce či nesnášenlivost vůči některým potravinám,
- průjmy u dětí a seniorů, které neustupují během 1–2 dní,
- průjmy doprovázené zvýšenou teplotou, křečemi v břišní oblasti, zvracením.
Druhy průjmů
-
Akutní průjem – trvá zhruba 3–5 dní. Bývá zvládnutelný vhodnou dietou, dostatečným zavodněním organismu a volně prodejnými přípravky z lékárny.
- Dlouhodobý a opakující se průjem – Mohou být doprovázené vysokou teplotou, soustavnými bolestmi břicha, značným vyčerpáním, ztrátou hmotnosti nebo přítomností krve či hlenu ve stolici. V těchto případech je nezbytné co nejdříve navštívit lékaře.
- Žlutý průjem – Za žlutou barvou stolice může být jednoduchý důvod spočívající ve zkonzumování potravin s vysokým obsahem tuků. Rovněž ale může signalizovat vážnější zdravotní problém se žlučníkem či tenkým střevem. Pokud žlutý průjem přetrvává více dní a je spojen s dalšími symptomy (nevolností, bolestí břicha, případně vysokou teplotou) je opět nutné vyhledat lékařskou pomoc.
- Infekční průjem – Bývá způsoben viry nebo bakteriemi a ve výjimečných případech i parazity (např. při pobytu v exotických destinacích). Konkrétní původce průjmu se zjišťuje kultivací. Ta se provádí především v případech, kdy průjmem trpí větší množství lidí.
Jak rychle zastavit průjem u dospělých a dětí?
Nejlépe poslouží volně prodejné léky na průjem. Vsadit můžete např. na:
- Endiaron – Vhodný zejména při infekčním průjmu, pomáhá totiž dezinfikovat střeva a likvidovat infekci.
- Imodium – Vhodné zejména při neinfekčním průjmu, zahušťuje stolici a snižuje její četnost.
- Černé uhlí – Díky svému pórovitému povrchu absorbuje dokáže absorbovat různé látky (včetně toxinů) a chránit tak sliznici trávicího ústrojí.
- Smecta – Přírodní čištěný jíl, který na sebe váže toxické látky a chrání sliznici trávicího ústrojí.
Při průjmu u dětí můžete vsadit na černé/živočišné uhlí, které rozdrtíte na lžičku nebo smícháte s vodou. Případně můžete použít prášek Tasectan pro ochranu zanícené sliznice či kapky Enticon, který nejen tlumí průjem a plynatost, ale také obnovuje střevní mikroflóru.
Co jíst a pít při průjmu?
Pitný režim a vhodná dieta jsou během průjmovitých onemocnění velmi důležité. Zvolit můžete neslazené čaje, nesycené minerální vody, případně iontové či vitamínové nápoje (vyberte ty, které nedráždí sliznici). Ve stravě omezte tuky a naopak posilte sacharidovou složku jídelníčku – vsaďte např. na ovoce, suché pečivo, těstoviny a rýži či dušenou mrkev.
Určitě je dobré myslet na to, že průjem může naše tělo velmi zmáhat. Nezapomeňte tedy ani na dostatek odpočinku.
Co dělat, když mám střevní chřipku?
Jako střevní chřipku označujeme akutní průjem, který je způsoben virovou nebo bakteriální infekcí. Samotný průjem je pak obrannou reakcí organismu, který se cestou zrychleného vylučování snaží infekce zbavit. Střevní chřipka je nakažlivá a mezi lidmi se šíří přímým kontaktem s nemocným, kontaminovaným předmětem, společnou stravou nebo i vzdušnými částicemi.
Mezi nejčastější příznaky střevní chřipky patří průjem, zvracení, bolesti břicha, malátnost, nechutenství. Příznaky trvají zhruba 5–10 dní.
Jak léčit střevní chřipku?
Při léčbě střevní chřipky je důležitý hlavně dostatečný a pravidelný pitný režim (zejména u malých dětí a seniorů je nutné příjem tekutin hlídat). Často a po menším množství pijte čaj, nesycenou minerální vodu nebo iontové nápoje. K tomu odpočinkový režim a dietní strava. Průjem můžete zastavit pomocí volně dostupných léků.
Pokud je střevní chřipka doprovázena úpornějším zvracením, křečemi břicha nebo horečkou, je nutná návštěva lékařské ordinace.
Prevence střevní chřipky
Prevence v podobě dodržování hygienických pravidel je základ. Často si myjte ruce, dezinfikujte povrchy a předměty (včetně toalet), se kterými přišla nakažená osoba do styku. Koupené ovoce a jiné potraviny před konzumací důkladně omyjte.
- Rodinná lékarna s 30letou tradicí
- Naši kvalitu ověřujeme výzkumem
- Osobní přístup k naším zákazníkům
- Naše produky balíme ekologicky