Jak poznat kvalitní doplněk stravy? Podle těchto 2 vlastností

Jak poznat kvalitní doplněk stravy? Podle těchto 2 vlastností

RNDr. Michaela Bebová

Doplňků stravy je moře. Pokud nejste odborníkem, můžete se mezi nimi snadno utopit. Naštěstí máme záchranný kruh.

Poznat kvalitu doplňku stravy není lehké, protože je potřeba hodnotit širokou škálu kritérií. A ruku na srdce, když to zrovna není váš koníček či profese, je to pěkný oříšek. Vždy byste si měli najít čas pro přečtení etikety nebo alespoň pro porovnání vícera podobných produktů. Níže vám prozradíme, jaké 2 zásadní vlastnosti jsou u kvalitního preparátu nejdůležitější.

Infografika – Jak poznat kvalitní doplněk stravyInfografika – Jak poznat kvalitní doplněk stravy

1. Vysoká vstřebatelnost neboli efektivita

Proč je vstřebatelnost důležitá?

Vstřebatelnost (také biologická dostupnost či biodostupnost) představuje určitou využitelnost látky tělem. Když je vstřebatelnost vysoká, doplněk stravy bude mít vysokou účinnost (a obráceně). K čemu vám je tabletka s obsahem účinné látky 1000 mg, když vaše tělo využije třeba pouhých 5 %.

Jak dochází ke vstřebání vitamínů a minerálů tělem?

Ke vstřebávání látek do krevního řečiště dochází v základní malé míře už v žaludku. Největší roli však hraje tenké střevo, které svou plochou zaujímá o něco větší plochu, než je plocha tenisového hřiště na čtyřhru.

Stěnou tenkého střeva však projdou jen některé ionty a látky, které mají „povolení". To, v jakých formách ke svému střevu posíláme vitamíny a minerály, ovlivňuje jejich využitelnost našich tělem.

Mohu vstřebatelnost nějak ovlivnit?

Vstřebatelnost můžete ovlivnit některými návyky – např. tím, že nebudete tabletku s vápníkem zapíjet kávou nebo černým čajem. Nebo že budete vitamíny rozpustné v tucích konzumovat vždy s jídlem, které obsahuje tuky. To jsou všechno pomocné berličky, které můžete ovlivnit. Ve velké míře ale také závisí na tom, v jaké formě se daný minerál či vitamín v doplňku stravy nachází.

Jaké doplňky stravy jsou vysoce vstřebatelné?

Lipozomální vitamíny a bioaktivní látky

Lipozomální vitamíny a bioaktivní látky mají oproti jiným formám maximální vstřebatelnost. Látky jsou „uzavřeny" do speciální kapsy, která je chrání před nežádoucími podmínkami trávicí soustavy. Dostávají se tak až k buňkám, aniž by po cestě jejich množství utrpělo na ztrátách. Celková vstřebatelnost se tedy blíží 100 %.

Minerální látky usazené ve sloučeninách s vysokou vstřebatelností Vezmeme si jako příklad hořčík. Ideálně vstřebatelný je ve formě organické sloučeniny (např. magnesium citrátu, chelátu, koloidního minerálu apod.).
Doplňky stravy se speciální technologií podporující vstřebatelnost

Jedná se o přípravky:

  • s postupným uvolňováním, které dobře známe u vitamínu C,
  • speciální kapsle se zpožděným rozpuštěním hojně využívané u probiotik, které umožňují efektivně dopravit obsah kapsle až do tenkého střeva.
Kloubní výživa obsahující synergicky působící doprovodné látky a kolageny Ideálně ve formě kolagenních peptidů či hydrolyzovaného kolagenu. Pěkným příkladem jsou Geladrinky značky Orling s bioaktivními kolagenními peptidy.
Doplňky stravy obsahující vysoce kvalitní přírodní výtažky v synergickém působení, vyrobeny šetrnými způsoby Tak jako všechny doplňky stravy od Garden of Life, které obsahují pouze extrakty z ovoce a zeleniny (mnohdy v BIO kvalitě).
Multivitamíny či multiminerály se složkami v dobře/výborně vstřebatelných formách např. BrainMax, Natios nebo Viridian

Jak poznám vysoce vstřebatelný doplněk stravy, i když nejsem odborník? 

Při výběru vitamínů na Vitalpointu si můžete ve filtraci zaškrtnout políčko „Vysoká vstřebatelnost". Zobrazí se vám tak pouze doplňky stravy, které jsou výborně vstřebatelné a vysoce efektivní. 

Infografika – Lipozomální vitamín C vs. běžný vitamín CInfografika – Lipozomální vitamín C vs. běžný vitamín C

Porovnání vstřebatelnosti běžného vitamínu C vs. lipozomálního vitamínu C. Jak je vidět z obrázku, lipozomální vitamíny jsou až 5x účinnější. I kdyby byl lipozomální vitamín 4x dražší než běžný, pořád se vám  vyplatí.

2. Čistota složení

Proč je čisté složení důležité?

Je důležité si uvědomit, že ačkoliv jsou doplňky stravy bezpečné, můžeme s nimi konzumovat mnoho látek, které nám konkrétně nijak neprospívají (někdy tyto látky tvoří dokonce až 50 % tablety!).

Tyto přídatné látky (aditiva) hrají v doplňcích stravy důležitou roli:

  • pomáhají držet konzistenci a tvar,
  • chrání ho před zkažením,
  • dodávají mu barvu nebo chuť
  • a v některých případech také žádanou sladkou chuť nebo aroma.

Často pak ale bývá otázkou, co všechno v doplňku být opravdu musí a co je tam opravdu navíc jen pro uspokojení zákazníka. To rozeberu níže.

Jaká máme aditiva (přídatné látky)?

Aditiva Funkce v doplňku stravy
Konzervanty

Stabilizují doplněk stravy, aby se nezkazil a vydržel delší dobu.

Patří mezi ně např. sorban draselný, benzoan sodný nebo kyselina benzoová. Ty nejkvalitnější doplňky stravy se bez konzervantů obejdou (výjimkou jsou pouze lipozomální vitamíny).

Umělá barviva

Dodávají produktu specifickou barvu, aby byl snadno odlišitelný od ostatních.

Každý známe např. růžovou tabletu Ibuprofen. Jelikož jejich účel je hlavně estetický, kvalitní doplněk stravy by se bez nich měl obejít.

Umělá aromata

Přidané vůně, které mají zpříjemnit konzumaci výrobku (časté např. u doplňků stravy pro děti).

Často bývají doplněna o barviva či sladidla. Opravdu kvalitní doplňky stravy se bez nich obejdou.

Umělá sladidla

Přidávají se za účelem doslazení produktu.

Mohou je i osoby, které si musí hlídat příjem cukru. Dělí se na umělá sladidla:

  1. tzv. nové éry (např. stévie, sukralóza nebo erythritol)
  2. a staré (sacharin, cyklamáty, aspartam nebo acesulfam K).

Pokud jsou vám slazené preparáty příjemné, volte sladidla z 1. skupiny. Neobsahují totiž tolik kalorií, nekazí zuby atp..

Další aditiva

Různé protispékavé látky, plnidla, stabilizátory nebo látky potahové (jako je například oxid titaničitý, který se ale od roku 2022 do doplňků stravy přidávat nesmí).

Mohou i kvalitní doplňky stravy obsahovat aditiva? 

Všechna aditiva jsou samozřejmě nějaká chemie navíc. Ty opravdu nejkvalitnější doplňky stravy se snaží přídatné látky eliminovat na ty nejnutnější. Naopak levné doplňky stravy obsahují mnohem více chemie okolo navíc. Tak jako tak jde často o velmi malá množství, která by vám nikdy neměla nějakým způsobem ublížit.

 Lipozomální doplňky stravy jsou výjimkou

Lipozomální vitamíny jsou ty nejúčinnější a nejkvalitnější doplňky stravy. Jelikož jsou v tekuté podobě, bez konzervantů by se do několika dnů až týdnů zkazily. V tomto případě doporučujeme „přimhouřit oko". Jinak byste se připravili o ty nejkvalitnější preparáty, které se v současnosti na poli doplňků stravy nabízí.

Jak poznám aditiva, i když nejsem odborník?

Aditiva nejdeme uvedena v úplném složení doplňku stravy (tzv. INCI složení). Někdy ale může být těžké je odhalit, pokud není výslovně uvedeno, že se o ně jedná (např. konzervant sorban draselný). V takovém případě můžete opět využít naši filtraci a jednoduchým zaklinutím políčka „Bez aditiv" si vybrat doplňky stravy bez přídatných látek.

Porovnání doplňků stravy Viridian s běžnými doplňky stravy na trhu.Porovnání doplňků stravy Viridian s běžnými doplňky stravy na trhu.

V 1. sloupci běžné doplňky stravy ze supermarketu a jejich aditiva, v 2. sloupci čisté doplňky stravy Viridian bez aditiv. Značka Viridian se vyznačuje tím, že neobsahuje žádná aditiva, příp. je nahrazuje pro tělo prospěšnými superfoods. (Zdroj fotky: Viridian Nutrition)

3. Bonus – Certifikace a ekologie

Dalším aspektem, kterému se v lékárně zabýváme, je certifikace a ekologie. Nutno však podotknout, že tato kritéria nejsou vždy dokonalým ukazatelem kvality doplňku stravy. Právě proto jsme je zařadili jako bonusová kritéria. Mohou pomoci při porovnání 2 produktů, ale nejsou pro výběr zcela zásadní.

Certifikace

Certifikáty nám poskytují různorodé záruky ohledně výroby či zpracování doplňku stravy. Jsou udělovány a dále ověřovány nezávislými organizacemi, což zvyšuje jejich důvěryhodnost. Mezi ty nejznámější certifikáty patří:

Certifikát Co znamená?
Certifikát BIO

Produkt byl získán z ekologického zemědělství. Zde se hospodaří šetrným způsobem ke zvířatům, půdě, rostlinám a přírodě vůbec. Nepoužívají se pesticidy, umělá hnojiva či GMO.

Vysoký podíl BIO doplňků stravy mají např. značky Garden of Life nebo Viridian.

Certifikát NON-GMO Produkt byl vyroben bez složek pocházejících z geneticky modifikovaných organismů.
Certifikát HACCP Během všech činností souvisejících s výrobou produktu byla dodržena preventivní opatření sloužící k zajištění jeho zdravotní nezávadnosti (např. během zpracování, skladování, přepravy a prodeje konečnému spotřebiteli).

Někdy narazíte na doplněk stravy, který nemá žádný certifikát, přesto od výrobců víme, že je vyrábějí z nejlepších surovin. Certifikace totiž stojí výrobce nemalé peníze, proto ji zejména malí výrobci nemají.

Ekologie

Co ovlivňuje udržitelnost balení?

  • Velikost balení – čím více obsahuje balení tablet, tím lépe pro vás i planetu. I to má vliv na ekologii. Např. značka Trime zjistila, že mezi balením o obsahu 30 nebo 90 kapslí je obrovský rozdíl – až 33%! Úsporu můžeme přirovnat ke svícení po dobu 15 minut vs. 3 hodin.

  • Použitý materiál – nejekologičtější jsou recyklované PET nebo skleněné lahvičky. Pozor, ne vždy jsou plastové lahvičky méně ekologické než ty skleněné. Záleží na spoustě kritérií, jak zjistila VŠCHT. V případě značky Trime zjistili, že nejvhodnějším obalovým materiálem je právě plast. Je až o 49 % šetrnější k životnímu prostředí než skleněné lahvičky.

 

Zveřejněno dne: 4. května 2022
Naposledy aktualizováno: 16. srpna 2024