Horečka a zvýšená teplota

Horečka a zvýšená teplota signalizují, že naše tělo efektivně bojuje s infekcí. V praxi to ale znamená, že se prostě a jednoduše cítíme pod psa. Poradíme, jak nejefektivněji změřit teplotu, jako spolehlivě srazit horečku doma a kdy už je na místě běžet k lékaři.

Co je horečka a jaké jsou její příčiny?

Horečka a zvýšená teplota je přirozenou obrannou reakcí organismu na různé vnější a vnitřní podněty. Přestože je horečka často vnímána jako známka onemocnění, ve skutečnosti jde o mechanismus, který stimuluje imunitní reakce těla. Laicky řečeno – horečkou se tělo vlastně léčí.

Horečka se může objevit:

  • při virové infekci (např. při nachlazení)
  • při bakteriální infekci
  • při úžehu a úpalu
  • po úrazu či operaci
  • po podání určitých léků či očkování
  • při závažných onemocněních (hepatitida, revmatoidní artritida, leukémie...)

Jak se horečka projevuje?

Horečku a zvýšenou teplotu poznáte podle toho, že se na teploměru ukazují hodnoty vyšší, než je pro naše tělo typické. Za zvýšenou se obecně považuje teplota nad 37° C, horečkou se rozumí stav nad 38° C. Pokud se vám horečku nedaří srazit během 3 dnů nebo jste si naměřili 40° C a výše, na nic nečekejte a vypravte se k lékaři.

Obvykle ji doprovází pocení a zimnice, bolest hlavy a svalů a celková tělesná slabost. Při velmi vysoké horečce pak mohou přijít halucinace.

Jak nejlépe změřit teplotu?

Ačkoliv si asi každý z nás při slovu "teploměr" vybaví klasický skleněný teploměr plněný rtutí, v lékárnách tento typ už nenajdete. Od roku 2009 jsou totiž rtuťové teploměry zakázány a v současné době seženete jen teploměry plněné jinými kovy nebo digitální.

  1. Kontaktní teploměry (např. tyto od značky Thermoval) měří teplotu v podpaží, v ústech, v uchu nebo rektálně. V nabídce najdete i teploměry s veselými motivy pro děti. :-)
  2. Bezkontaktní teploměry (např. tento od značky Cemio) . měří teplotu namířením infračerveného záření na čelo (případně do ucha). Výsledek zjistíte u většiny modelů již během 1 sekundy, jsou tedy ideální pro měření teploty malých dětí. Jejich nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Odborníci doporučují měřit teplotu rektálně, jedná se totiž o nejpřesnější metodu měření. Měření teploty v podpaží je naopak přesné nejméně.

Jak horečku léčit?

Existuje celá řada osvědčených babských rad i volně prodejných léků, které dokážou horečku srazit. 

  • Studené obklady – Ručník nebo utěrku namočte do vlažnější vody (cca 25–30° C) a přiložte na čelo, za krk nebo do podpaží, nechte působit 5–14 minut a dle potřeby opakujte.
  • Dostatek odpočinku – Pokud máte horečku, s největší pravděpodobností se do žádné fyzické aktivity nehrnete. To je jedině dobře – dopřejte tělu klid a čas na regeneraci.
  • Dostatečný přísun tekutin – Hydratace je všeobecně velmi důležitá a při horečce to platí dvojnásob.
  • Správná strava – Dostatek vitamínů je pro oslabené tělo esenciální. Silný vývar a ovoce jsou nutností. :-)

Mezi nejznámější a nejúčinnější léky na zvýšenou teplotu a horečku patří: