Chřipka a nachlazení

Chřipku a nachlazení asi nemusíme dlouho představovat. Tato nepříjemná onemocnění nás v průměru potkají 2-3krát ročně, a to především během zimních měsíců.

Ze zdravotního pohledu se jedná o virová onemocnění dýchacích cest, jejichž příznaky jsou podobné: rýma, bolest v krku a hlavy, kašel, zvýšená teplota. Pozor si musíme dát hlavně u dětí, seniorů, dlouhodobě nemocných nebo osob s oslabenou imunitou, kteří mají průběh chřipky obecně komplikovanější. Zde je na místě se vždy poradit s lékárníkem nebo lékařem.

Co s tím, když už pociťujeme symptomy chřipky nebo nachlazení?

Důležitý je dostatečný příjem tekutin (dobře nám udělá například zázvorový, jitrocelový, lipový čaj nebo miso polévka), lehká strava a dostatek odpočinku. V těchto dnech určitě nikam nepospícháme, natož do práce, a dopřejeme si klid na lůžku. Pomoci nám také mohou volně prodejné léky, které jsme pro vás seřadili podle toho, jaké příznaky chřipky nebo nachlazení zrovna řešíte. Ať už se jedná o bolest v krku, horečku, oslabenou imunitu, kašel nebo rýmu, vždycky pro vás najdeme spoustu pomocníků, se kterými bude průběh těchto onemocnění alespoň o krapet snesitelnější. Oslabený organismus si zároveň zasluhuje posílit různými vitamínovými přípravky, zejména vitamínem C, zinkem nebo selenem.

Jak na to, aby se nám chřipka a nachlazení vyhnuly obloukem?

Tou nejlepší prevencí, stejně jako u většiny jiných onemocnění, je správná životospráva spolu s doplněním některých vitamínů a živin (např. vit. C, A, E, D, zinku, selenu, bioflavonoidů, antioxidantů) a dostatek pohybové aktivity, výborné zkušenosti máme také s otužováním a saunováním. Určitě také neuděláme chybu, když budeme dodržovat tzv. zásady chřipkové hygieny, mezi které patří důkladná hygiena rukou (alespoň 20 vteřin), časté větrání, omezení kontaktu s nemocnými, kýchání do kapesníku nebo ohbí lokte či úklid navlhko.