Strie a celulitida

Strie a celulitida – kosmetický problém, který se obzvláště v letních měsících může pořádně podepsat na našem sebevědomí. Postihuje především ženy a může se objevit u všech bez ohledu na naši hmotnost či procento tělesného tuku. Jak strie a celulitida vznikají a jak se jim vyhnout?

Co jsou strie a jak vznikají?

Strie jsou jizvy, které jsou výsledkem prudkého natažení pokožky. Během tohoto procesu totiž dochází k narušení kolagenových a elastinových vláken a ke vzniku mikrotrhlinek v naší kůži. Když strie poprvé vzniknou, mají obvykle červenou a fialovou barvu a postupem času blednou. Najdeme je zejména v oblasti břicha, stehen, hýždí a prsů. Velmi často se strie objevují v období puberty, těhotenství či při rychlém nárustu tělesné hmotnosti či svalové hmoty. Na vině ale také může být genetika či hormonální změny.

Co je celulitida a jak vzniká?

Celulitidou, často nazývanou "pomerančová kůže", se rozumí změny ve struktuře podkožních tukových buněk. Projevuje se ďolíčky či hrbolky v oblasti zadních stehen či hýždí, může se ale objevit i v jiných partiích – např. na břiše, bocích či pažích. Hlavním předpokladem vzniku celulitidy je přirozené uspořádání tukových buněk u žen (buňky jsou rozloženy horizontálně, což zapřičiňuje vznik nerovností). Celulitida se může objevit u všech, a to i u štíhlých žen a sportovkyň. Vznik celulitidy také může souviset s nezdravým životním stylem, hormonálními změnami či genetickou predispozicí.

Prevence strií a celulitidy

Asi nikoho nepřekvapí, že u obou problémů se na prvním místě doporučuje zdravý životní styl – vyvážená strava, dostatečný pitný režim a pohyb. :-)

Klíčem k prevenci strií je pak kontrolovaný a pomalý přírůstek hmotnosti (např. při cíleném přibírání či nabírání svalové hmoty). V těhotenství samozřejmě nejsme schopny číslo na váze až tak ovlivnit, je tedy dobré vsadit na oleje či krémy. Ty pokožku hydratují, zvyšují její elasticitu a napomáhají tak předejít vzniku nových strií.

U celulitidy se doporučuje pokožku masírovat – na masáž proti celulitidě si můžete zajít do masérského studia, nebo si ji udělat sama doma s použitím vhodných přípravků.

Vyzkoušejte naše bestsellery

Zdravý životní styl je sice základ, i tak je ale vhodné jej doplnit vhodnou kosmetickou péčí, která vám pomůže se se striemi a celulitidou rozloučit. :-) 

Mrkněte na krémy a olejíčky na strie, které si naše zákaznice nejvíce oblíbily:

Trápí vás pomerančová kůže? Sáhněte po nejprodávanějších přípravcích na celulitidu: