Probiotika a prebiotika

Probiotika i prebiotika podporují růst a aktivitu střevní mikroflóry člověka a přispívají tak ke zlepšení jeho zdravotního stavu. Zatímco probiotikum je živý organismus (nejčastěji různé druhy mléčných bakterií rodů Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus apod.), je prebiotikum naproti tomu nestravitelná složka potraviny (například vláknina na bázi těžko stravitelných oligosacharidů), která se ale v tlustém střevě stává vhodnou živnou půdou pro tělu vlastní a žádoucí bifidobakterie.

Čemu prospívají probiotika a prebiotika

Probiotika jsou podpůrným prostředkem významně přispívajícím ke zdravé rovnováze ve složení střevní mikroflóry a připisuje se jim zejména schopnost podpořit imunitní reakce člověka, zlepšit hojení ran, tlumit tvorbu toxických látek v organizmu a blokovat nežádoucí enzymatické projevy. Je zmiňován jejich význam u antibiotické rezistence a zkoumána jejich prospěšnost u onkologicky nemocných. U prebiotik se uvádí jejich příznivý vliv na průběh střevních infekcí a průjmů, preventivní účinek před rakovinou tlustého střeva a konečníku, potlačení zácpy a snížení cholesterolu v krvi.

Jak se může projevovat nedostatek

Užívání prebiotik a probiotik je doporučováno nejen ve stavu oslabení střevní mikroflóry (při léčbě antibiotiky, při průjmovém onemocnění apod.), ale i preventivně. Nedostatečná činnost tělu vlastní střevní mikroflóry se může projevovat sníženou obranyschopností a odolností organizmu, malátností, poruchou trávení, nadýmáním a zácpou, nebo naopak průjmem a zápachem z úst. Předmětem studií je zároveň podíl tělu prospěšných bakterií na tvorbě některých hormonů a ovlivnění činnosti mozku.

V jakých potravinách jsou probiotika a prebiotika

Probiotika jsou obsažena ve většině kysaných mléčných výrobcích (jogurt, kefír, acidofilní mléko) a kvašené zelenině (zelí, okurky). Za nejvýznamnější přirozené prebiotikum je považován oligosacharid inulin, který obsahuje kořen čekanky, česnek, pór nebo cibule.

Dávkování probiotik a prebiotik

K dispozici je spousta přípravků rozmanitých výrobců. Často patří do kategorie symbiotik, tj. kombinovaných přípravků s obsahem probiotik i prebiotik. Doporučené užívání bývá na lačno, 1 dávka přípravku denně.

Co je dobré vědět

Přípravky s obsahem probiotik a prebiotik jsou vyráběny v různých formách (kapsle, roztoky,...), obsahem jsou předurčeny pro různé věkové kategorie či pohlaví a dále obohaceny vitamíny, případně dalšími pomocnými substancemi. Je proto účelné se před vlastním nákupem seznámit se základní informací od výrobce, kterou lze nalézt v příbalovém letáčku dostupném v elektronické podobě u každého přípravku.