Koláčky nám pomáhají s fungováním webu. Díky nim víme, jak naše stránky používáte a můžeme je zlepšovat. Můžete je odmítnout zde, ale budeme rádi za jejich přijetí, abychom se mohli stále zdokonalovat.
Zvracení a nevolnost
Jízda v autobuse, bujará oslava nebo zkažené jídlo mohou s naším žaludkem pěkně zamávat. Nevolnost či pocit na zvracení však může přijít z mnoha dalších důvodů. Poradíme, jak se s nimi poprat a jak se jim do budoucna vyhnout.
Kinedryl 25 mg/30 mg 10 tablet
Předcházení a léčba nevolnosti a zvracení při cestování.
Biopron9 PREMIUM 60 tobolek
Nejen při a po užívání antibiotik. 9 kmenů ve vysoké denní dávce.
Travel-Gum 20 mg 10 žvýkaček
Travel Gum léčí nevolnost a zvracení při cestování silničními dopravními prostředky, vlakem, letadlem nebo lodí. Účinek nastává již za 15-30 minut. Nemusí se zapíjet a polykat - léčivá látka se uvolní žvýkáním a je vstřebána ústní sliznicí. Lze užívat preventivně i akutně.
Iberogast 20 ml
Rostlinný léčivý přípravek, který se užívá při poruchách zažívacího traktu – bolest žaludku, meteorismus, pocit plnosti.
Iberogast 50 ml
Rostlinný léčivý přípravek, který se užívá při poruchách zažívacího traktu – bolest žaludku, meteorismus, pocit plnosti.
YaoMedica Rozmotání uzlíků 50 ml
Směs čínských bylin a hub. Neředěná tinktura s alkoholem.
Biopron9 Premium 30 tobolek
Nejen při a po užívání antibiotik. 9 kmenů ve vysoké denní dávce.
Kreon 10 000 20 kapslí
Kreon usnadňuje trávení u osob se zhoršenou funkcí slinivky břišní s příznaky jako jsou nevolnost, bolesti břicha, nadýmání, zácpa nebo průjem.
Heřmánek květ čaj sypaný 50g
Pro navození pocitu relaxace a zdravého spánku si před spaním připravte bylinný čaj z heřmánku.
Heřmánek květ čaj sáčkový 20x1g
Pro navození pocitu relaxace a zdravého spánku si před spaním připravte bylinný čaj z heřmánku.
Příčiny nevolnosti a zvracení
Nevolnost a zvracení mohou nastat z mnoha důvodů. Nejčastějšími příčinami jsou:
- infekce a virová onemocnění
- těhotenství (časté zejména v 1. trimestru)
- některé léky a léčby (např. chemoterapie)
- otrava jídlem či alkoholem
- potravinové alergie
- cestování v autě, autobuse atp. (tzv. cestovatelská kinetóza)
- stres a jiné psychické faktory
- vertigo (závrať)
- migréna
- úpal a úžeh
Jaké symptomy doprovází nevolnost a zvracení?
Nevolnost může kromě nutkání na zvracení doprovázet i spousta dalších příznaků. Jedná se zejména o:
- bolest břicha
- bledost
- slabost a závratě
- horečka
- ztráta chuti k jídlu
- zvýšené pocení
- nadměrné slinění
- průjem
- dehydratace
Jak se vyhnout nevolnosti a zvracení?
Ačkoliv 100% prevence proti nevolnosti neexistuje, při dodržování následujících doporučení se jí můžeme v některých situacích vyhnout:
- Správná strava a způsob konzumace jídla – Vyhýbejte se jídlům, která mohou způsobovat otravu nebo iritovat či zatížit váš žaludek. Nehltejte a jídlo pořádně rozkousejte.
- Vyhýbejte se přílišné konzumaci alkoholu – Vaše tělo většinou pozná dříve než vy, že jste si dali o sklenku alkoholu více, než bylo nutné. :-) Pijte s mírou a nezapomeňte mezi jednotlivými sklenkami popíjet čistou vodu.
- Osvojte si metody zvládání stresu – Meditace, práce s dechem nebo cvičení mohou v dlouhodobém horizontu pomoci zvládat stresové situace.
- Dostatečný přísun čerstvého vzduchu – Dusné prostředí, ve kterém se nemůžete nadechnout, nijak nepomáhá. Otevřete okno a zhluboka dýchejte.
- Při jízdě autem/autobusem se dívejte z okna – Ideálně cestujte na místě spolujezdce v autě/vepředu v autobuse a pozorujte horizont. I při dlouhých cestách se snažte vyhnout čtení nebo koukání do telefonu.
- Volně dostupné léky na nevolnost – Před cestováním je vhodné sáhnout po lécích, které nevolnosti předchází (např. Kinedryl či Travel-Gum).
Co dělat, když je mi na zvracení?
Mějte na paměti, že pocitem na zvracení nám tělo dává signál, že něco není v pořádku. Pokud je vám špatně, vždy je lepší se vyzvracet a s tělem nebojovat. V mnohých případech právě poté přichází úleva a samo od sebe vám začne být lépe.
Co jíst při nevolnosti a zvracení?
Vsaďte na potraviny, které jsou snadno stravitelné a žaludek nepodráždí. Např. bílé pečivo, rýže či vařené těstoviny, piškoty, banán, vařená mrkev či bramborová či ovesná kaše. Pokud se budete cítit lépe, můžete zvolit i libové kuřecí maso nebo nemastný vývar. Ten tělu dodá i tekutiny, které během nevolnosti ztratilo. Nezapomeňte tedy zejména v tomto období dbát na pitný režim. Pijte vodu nebo heřmánkový či mátový čaj, který žaludek zklidní. Začněte nejprve pomalu s malými doušky a postupně příjem tekutin navyšujte.
Vyhněte se těžkým, mastným, kořeněným nebo kyselým potravinám, které mohou podráždit žaludek. Omezte také alkohol a kofein.
- Rodinná lékarna s 30letou tradicí
- Naši kvalitu ověřujeme výzkumem
- Osobní přístup k naším zákazníkům
- Naše produky balíme ekologicky