Tipy a triky pro krásný úsměv

25. 11. 2018

Tipy a triky pro krásný úsměv

Chcete mít úsměv jako Julie Roberts ? Dobře, prokoukli jste nás. Nemůžeme Vám slíbit stejně okouzlující úsměv jako má tato hollywoodská herečka, ale můžeme Vám poradit některé tipy a triky, jak dosáhnout zdravých a zářivých zubů.

Ze všech stran se na nás valí po internetu informace, co je pro zdraví naší ústní dutiny nejlepší, od různých diamantových past, po čištění zubů černým uhlím nebo větvičkou. Se „zaručenými“ metodami a produkty se roztrhl pytel, přitom my ve Vitalpoint věříme v pár základních bodů, které dokáží zdraví Vašich zubů a dásní zajistit, aniž by Vám zruinovaly peněženku či by vyžadovaly návštěvu šamana :) Tak se jim pojďme podívat na zub.

Alfa omega zdravých zubů = správný zubní kartáček a metoda čištění

Pokud byste neměli náladu číst tento článek až do jeho konce, přečtěte si prosím alespoň následující pasáž. Výběr toho správného zubního kartáčku a způsob, jak si čistíme zuby, hrají totiž naprostý prim v tom, zda budeme na stará kolena zuby lovit z hrníčku nebo nám budou držet pevně v puse.

Zubní kartáček by měl splňovat některá zásadní kritéria, kterými bychom se měli při koupi řídit a všechny ostatní s díky odmítnout. Jen pro upřesnění, nyní se budeme bavit pouze o manuálních kartáčcích, elektrické Vám rádi představíme v některém z dalších navazujících článků týkající se ústní hygieny. Takový správný manuální zubní kartáček by měl mít hustá, měkká, jemná a rovně zastřižená vlákna. A nyní si vysvětlíme proč.

1. měkká vlákna

Pokud jsou vlákna kartáčku měkká, nemohou způsobit poškození dásní, které často vídáme u čištění zubů se středně tvrdými nebo tvrdými štětinami a nadměrným tlakem na okraje dásní. Poškození dásní vůbec necítíme, takže si takovou chybu nemusíme po dlouhá léta vůbec uvědomovat. A v tom je právě ten zakopaný pes. Dlouhodobé čištění takovým způsobem nám totiž postupně, nenápadně a plíživě způsobí to, čemu se říká odhalené zubní krčky, které jsou pak velmi citlivé na bolest a jsou častým projevem probíhající parodontitidy, která může dokonce vést až k postupné ztrátě zubů.

tip: U kartáčku si proto všímejte jeho kategorizace jako měkký – středně tvrdý – tvrdý.

2. jemná vlákna

Jemné štětinky kartáčku mají tu výhodu, že se lehce dostanou do dásňového žlábku mezi zubem a dásní a mohou tak z něj odstranit škodlivé bakterie.

tip: Při výběru kartáčku tak koukáme i na tloušťku vláken. Čím je menší, tím jsou vlákna jemnější a naopak. U velmi jemných kartáčků se setkáme s tloušťkou 0,1 mm, tvrdší vlákna se pohybují pak kolem 0,15 mm a výše.

3. hustá vlákna

Čištění zubů kartáčkem s hustými štětinami zajišťuje pak vyšší efektivitu odstraňování zubního plaku než co dokáží kartáčky se štětinami umístěnými daleko od sebe. Stačí si například představit, že drhnete špinavou podlahu s kartáčem. Budete více efektivní s tím, který má štětiny daleko od sebe nebo blízko u sebe ? Samozřejmě s tím druhým - kartáči, který má štětiny daleko od sebe spousta špíny unikne a Vy tak budete muset drhnout podlahu daleko déle, než byste museli. Takže ano, zuby si s ním vyčistíme, ale bude nám to trvat mnohonásobně déle času než kdybychom použili kartáček s hustými vlákny.

tip: Odpověď na to, kolik vláken má kartáček, je ukrytá v jeho názvu. Čím vyšší je takové číslo, tím více vláken je umístěno na jeho hlavičce. Například kartáček Curaprox CS 5460 má 5460 vláken. Pro běžného pacienta bez jakýchkoliv problémů pak stačí od 2500 – 4000 vláken.

4. rovně střižená vlákna

A poslední nikoliv však nepodstatné kritérium jsou rovně zastřižená vlákna, která Vám pomohou, stejně jako husté štětiny, danou plochu zubu vyčistit lépe než kartáčky s různě dlouhými štětinami, které dosáhnou pouze do určitých míst.

Kdybyste si přece jen nechtěli lámat hlavu s výběrem kartáčku, všechny výše uvedené vlastnosti splňují například tyto kartáčky od švýcarské značky Curaprox.

Mezizubní kartáček – Váš malý ale důležitý pomocník !

Už jste si vyčistili zuby tím správným zubním kartáčkem a myslíte si, že máte hotovo? V tom případě Vás asi trochu zklameme, když Vám povíme, že více než jedna třetina zubů pořád zůstala nevyčištěná. Jedná se o mezizubní prostory, kde plak rád zůstává a bohužel ani tím nejdokonalejším čištěním zubů správným zubním kartáčkem, zubní nití či párátkem ho nelze zcela odstranit.

V takovém případě nastupují tihle malí pomocníci – mezizubní kartáčky, které se díky svým vláknům v mezizubním prostoru krásně rozvinou a dokonale je vyčistí. Aby takové čištění bylo co nejefektivnější, je třeba se (opět) zaměřit na správný výběr mezizubního kartáčku, protože správnou technikou čištění určitě hravě zvládnete. No posuďte sami – špičku mezizubního kartáčku přiložíte ke vstupu do mezizubního prostoru a pod úhlem, při kterém budete cítit nejmenší odpor, ho zavedete do mezizubního prostoru a vytáhnete ven. Stačí tedy jednou dovnitř a ven a máte hotovo !

Trik spočívá v tom, že vlákna mezizubního kartáčku by se měla v mezizubním prostoru otevřít jako deštník a celý ho vyplnit. Pokud bude mezizubní kartáček příliš malý, velké mezizubní prostory důkladně nevyčistí, a naopak moc velký mezizubní kartáček může Vaše zuby a dásně poškodit, v lepším případě se do nich ani nevejde. Hrát si na hrdiny v tomhle případě se nemusí vůbec vyplatit a tak požádejte svého zubaře o volbu té správné velikosti (může jich být i více!).

Skvělým startem, když to myslíte s dentální hygienou opravdu vážně, může být i návštěva dentálního hygienisty, který Vám poprvé mezizubní prostory profesionálně vyčistí, projde s Vámi správnou metodu čištění a doporučí tu správnou velikost mezizubních kartáčků. Na Vás pak zůstane udržovat čistotu dutiny ústní pravidelnou a důkladnou domácí péčí. Zprvu se může objevit i krvácení dásní, kterého se však neděste, obvykle odezní do jednoho týdne, ale zdravé dásně a zuby Vám zůstanou celý život :)

Můžete také mrknout na naše pečlivě vybrané mezizubní kartáčky od předních výrobců pomůcek pro ústní hygienu TePe a Curaprox.

Správná technika čištění aneb Něžnost je základ

I když budeme mít ten správný zubní kartáček, ale špatnou metodu čištění, našim zubům moc nepomůžeme. I v daném případě platí, že méně je více. V žádném případě bychom tedy neměli na zuby vyvíjet přílišný tlak, ale naopak se snažit být co nejněžnější. Trik je v tom, že kartáček nasadíme půl na půl na zub a na dáseň a pod úhlem 45ti stupňů kartáčkem děláme malé a krouživé pohyby. Takto postupujeme pomalu dále, až vyčistíme celý chrup. Jediné místo, kde čistíme pohybem dopředu a dozadu, jsou žvýkací plošky zubů. Současně zvýšenou pozornost bychom měli věnovat i prostoru za zadní stoličkou, toto obtížně dostupné místo snadno vyčistíme za pomoci vertikálně postaveného kartáčku nebo ještě lépe kartáčku jednosvazkového.

A protože věříme, že názorná ukázka je více než tisíc slov, přidali jsme pro Vás odkaz, abyste mohli své zuby již večer čistit o poznání lépe:

Doufáme, že se Vám s pomocí našich triků a tipů bude Vaše ústní dutina udržovat snadněji zdravá a čistá a Vaše zuby Vám naoplátku nebudou působit žádné potíže, ale pouze a jedině spokojený úsměv na tváři !

Váš Vitalpoint tým

Dostávejte ty nejlepší tipy o zdraví zdarma

Newsletter background