Koláčky nám pomáhají s fungováním webu. Díky nim víme, jak naše stránky používáte a můžeme je zlepšovat. Můžete je odmítnout zde, ale budeme rádi za jejich přijetí, abychom se mohli stále zdokonalovat.
- Úvod
- Maminky a děti
- Plánování těhotenství a početí
- Bazální teploměry
Bazální teploměry
Správné určení plodných dnů je při snaze o miminko naprosto klíčové. V těchto dnech je totiž šance na oplodnění vajíčka nejvyšší, a tak jde o vhodný čas na nechráněný pohlavní styk. Pomůckou pro určení ovulace může být i bazální teploměr.
Digitální bazální teploměr MT 16C2
Bez obsahu rtuti. Měření za 60 sekund. Vhodný i při plánovaném rodičoství.
Jak poznat ovulaci?
Ovulační fáze nastává asi týden po skončení menstruace a jde tak o třetí fázi ženského cyklu. V tomto stádiu opouští zralé vajíčko vaječník a čeká na oplodnění. Šance na otěhotnění je proto v tomto období nejvyšší.
Samotná ovulace trvá jen asi 2–3 dny, otěhotnět je však možné i v období před ní a po ní. Těmto dnům se říká plodné dny a každá žena jich má za jeden cyklus asi 5 (2–3 dny před ovulací a 1 den po ní). Právě v tyto dny je třeba mít nechráněný pohlavní styk, aby měly spermie příležitost oplodnit zralé vajíčko.
Jak ale ovulaci poznat?
- Počítání plodných dnů – ovulaci a plodné dny lze spočítat. Tato metoda však není příliš spolehlivá, protože cyklus se může opozdit nebo být naopak napřed.
- Měření teploty – během ovulace má ženská pochva nejvyšší teplotu. Díky měření teploty bazálním teploměrem poznáte, že je ten správný čas.
- Cervikální hlen – aby se spermiím snadno plavalo až k vajíčku, produkuje ženské tělo cervikální hlen, který je průhledný a má konzistenci vaječného bílku. Jeho přítomnost poukazuje na ovulaci.
- Ovulační testy – ovulační testy podle koncentrace hormonů v moči poznají, zda už ovulace dorazila.
Pro podrobnější informace si přečtěte náš článek o tom, kdy máte největší šanci otěhotnět.
Co je to bazální teploměr?
Spolehlivou metodou, jak poznat čas ovulace, je bazální teploměr. Vypadá stejně jako běžný osobní teploměr, ale používá se na měření bazální teploty při plánovaném těhotenství. Tato šikovná pomůcka by neměla chybět žádné ženě, která se snaží o miminko.
Bazální teploměr vám pomůže poznat ovulaci podle teploty těla po probuzení. Před ovulací se teplota pohybuje kolem 36,5 °C. Po ovulaci stoupá až k 36,7 a 36,9°C. Vyšší teploty vám proto napoví, že je ten správný čas.
Jak používat bazální teploměr?
Měřit teplotu pomocí bazálního teploměru můžete vaginálně, orálně nebo rektálně. Zvolený způsob dodržujte po celou dobu měření, jinak se výsledky mohou lišit.
- Měřte teplotu každé ráno ve stejnou dobu, hned po probuzení, ještě před tím, než vstanete z postele nebo provedete jakoukoliv fyzickou aktivitu.
- Vložte teploměr pod jazyk, do pochvy nebo do konečníku podle typu teploměru a vašich preferencí.
- Dodržujte doporučený čas měření (obvykle 1–5 minut) podle toho, co je uvedeno v návodu teploměru.
- Každou naměřenou teplotu si pečlivě zaznamenejte včetně situací, které mohly teplotu zvednout (nemoc apod.).
- Den před zvýšením teploty je obvykle dnem ovulace. Nejplodnější dny jsou 2–3 dny před tímto zvýšením.
Dejte na náš tip
- Microlife Digitální bazální teploměr MT 16C2 – 100% vodotěsný, přesný a rychlý digitální bazální teploměr bez obsahu rtuti a se zvukovou signalizací.
- Rodinná lékarna s 30letou tradicí
- Naši kvalitu ověřujeme výzkumem
- Osobní přístup k naším zákazníkům
- Naše produky balíme ekologicky