Atopický ekzém - Přísady do koupele

Krátká koupel může být velmi prospěšná pro atopickou pokožku. Pokožka při koupeli dokáže lépe absorbovat vlhkost, koupel je také velmi uvolňující a zmírňuje stres, což má na atopii velký vliv. Koupel musí být ale krátká cca 15 min., ve vlažné (ne horké) vodě a s vhodnou přísadou do koupele.

Na jaké produkty se při koupeli můžete zaměřit

Výběr vhodných přísad do koupele záleží na fázi ekzému - zda chceme vysušit mokvání, ulevit od svědění nebo zvláčnit suchou pokožku.

  • Koupelové oleje - pomáhají udržet vlhkost v pokožce. Oleje však nesmí obsahovat parfemace a barviva. Měly by být určeny na citlivou atopickou pokožku.
  • Ovesné koupele - Ovesné vločky pomáhají zklidňovat podráždění a svědění pokožky. Navíc zvláčňují a hydratují suchou kůži. Nejsou však vhodné pro osoby s celiakií a alergií nebo intolerancí na lepek.
  • Koupele v solném roztoku - jsou protizánětlivé a pomáhají hojit pokožku. Opatrně však při akutním vzplanutí, koupele se solí mohou způsobit štípání kůže.
  • Koupele v jedlé sodě - jsou další alternativní léčbou. Soda má zklidňující a antibakteriální vlastnosti na pokožku. Cca 1/4 šálku jedlé sody zamíchejte v teplé vodě (ne horké) a relaxujte 10 - 15 min.
  • Bylinkové koupele, obklady - Pomáhají se svěděním, mokváním a zarudnutím.

Nejlepší přísady koupele na atopický ekzém