Opalovací krémy na obličej

Až za 90 % příznaků stárnutí pleti (vrásky, pigmentace, ztráta elasticity) může UV záření. Nemluvě o riziku rakoviny kůže. Je důležité dodržovat obecná pravidla, jak se chovat na slunci, ale i volba správného opalovacího krému. Víte, jak na to?

Proč chránit obličej před sluncem? 

UV paprsky jsou forma radiace, která pochází od slunce. Poškozují kožní buňky, aniž bychom o tom věděli. V průběhu času se toto poškození kumuluje a může způsobit: 

Jak se před sluncem chránit? 

Kromě obecných pravidel, jak se vyhýbat slunečnímu záření, je důležitá ochrana pomocí opalovacího krému

Kdy se mazat opalovacím krémem? 

Každý den ráno. A to nejen v létě, kdy svítí sluníčko, ale celoročně. UVA paprsky totiž procházejí i přes mraky, sklo nebo smog. 

Jak vybrat nejlepší opalovací krém pro vás? 

Je důležité, aby vám opalovací krém sedl a byl vám příjemný. Jedině tak ho snadno zakomponujete do své denní rutiny.

1. Zvolte si své SPF 

SPF nebo-li ochranný faktor nám prozradí, jak účinnou ochranu před UVB zářením nám opalovacím krém poskytne. Při výběru správného SPF hraje roli, jaký jste fototyp, a do jaké destinace míříte. Naše přehledná tabulka vám pomůže.

  Dítě Fototyp I Fototyp II Fototyp III Fototyp IV
Pleť  

velmi světlá, bledá

světlá bílá

světle hnědá/olivová

středně hnědá

Vlasy  

světlé nebo zrzavé

světlé, někdy tmavé

tmavé

tmavé

Oči  

modré/zelené

modré/hnědé

hnědé/zelené

hnědé

Střední Evropa (SPF) 50+ 50 30 30 30
Jižní Evropa + Turecko (SPF) 50+ 50 50 30-50 30-50
Rovníkové destinace (SPF) 50+ 50 50 30-50 30-50

 

2. Zvolte si svůj typ pleti 

Jakmile budete znát svoje SPF, zvolte si svůj typ pleti. Opalovací krém, který bude sedět suché pokožce, nemusí vyhovovat mastné. Krémy jsou vyvíjeny na míru různým typům pleti (liší se texturou a účinnými látkami): 

 • Mastná a akné - opalovací krémy bývají obvykle lehké nemastné textury, nekomedogenní (tedy neucpávají póry), navíc sjednocují a zmatňují pleť (obdobně opalovací krémy pro Smíšenou pleť)

 • Normální - vhodné pro ani příliš suchou, ani mastnou pleť. Podporují ji, aby si zachovala svoji vyváženost - optimální tvorbu mazu ale i hydrataci.

 • Suchá - obsahují navíc hydratující složky. To je obzlášť důležité pro suchou pokožku, kterou slunce může ještě více vysušit. Díky této extra hydrataci bude i suchá pokožka hebká a jemná na dotek.

 • Zralá a vrásky - chrání před předčasným stárnutím kůže způsobené UV zářením. Zároveň obsahují účinné látky (antioxidanty, kyselinu hyaluronovou atp.), které redukují již vzniklé vrásky, tmavé skvrny či povadlou kůži.

 • Citlivá - opalovací krémy mají klinické a dermatologické studie, které potvrzují dobrou kožní snášenlivost u citlivé pleti. Většinou obsahují i další účinné látky (např. termální vodu), které mají zklidňující účinky. Bývají s jemnou nebo žádnou parfemací.

 • Atopická - opalovací krémy mají obvykle pouze minerální filtry (tedy ochranné filtry, které nepronikají do pokožky), jsou bez parfemace a jakýchkoliv alergenů, které by mohly dráždit atopickou pokožku.

 • Všechny typy pleti - opalovací krémy může jak normální, suchá, mastná nebo smíšená pleť. Jsou vhodné pro celou rodinu. Dobře se doplňují s pečujícími krémy, které vám již vyhovují a které používáte (např. na akné, vrásky). Nejdřív aplikujete pečující krém a na to opalovací krém. 

Jaké značky dermokosmetiky hodnotíte jako nejlepší?

 • Bioderma Photoderm - Nejprodávanější sluneční ochrana*
 • La Roche Posay Anthelios - Dermatology nejdoporučovanější dermokosmetická značka na světě**
 • Avene Sun - Ochrana citlivé pokožky díky patentovanému fotoprotekčnímu systému, který je stabilní a dlouhodobě účinný

Jaké značky přírodní kosmetiky hodnotíte jako nejlepší? 

 • Weleda - hlavní složkou je antioxidační organická protěž alpskou a minerální UV filtry bez nanočástic
 • Butterbean Organics - 100% přírodní BIO opalovací krém, z čistých másel a olejů v nejvyšší kvalitě
 • Nobilis Tilia - vyrobené z Bio éterických a rostlinných olejů, s nízkou bělivostí

* IMS sell out dataview BIODERMACZPTR CR (sell-out value YTD 9/2021)

** Průzkum trhu s dermokosmetikou provedený společností IQVIA, říjen 2018 - červenec 2019, mezi dermatology 43 zemí, kteří odpovídali na otázku: Jakou dermokosmetickou značku doporučujete nebo předepisujete svým pacientům nejčastěji?