Jak poznat kvalitní doplněk stravy s obsahem vitamínu C?

23. 12. 2021

Jak poznat kvalitní doplněk stravy s obsahem vitamínu C?

1) Minimum aditiv (konzervanty, aditiv, plnidel, aromat apod.)

2) Vitamín C má vysokou vstřebatelnost a nachází se v dobře biologicky využitelné formě:

a) Vitamín C je v patentované formě Pure-Way CTW1 nebo se nachází v lipozomální formě, která zabezpečuje více jak 90 % vstřebatelnost do organismu a tím tak maximální využitelnost2,3.

BONUS: V doplňku stravy jsou navíc obsaženy bioflavonoidy a/nebo extrakt ze šípků pro podporu účinků vitamínu C. Tato kombinace simuluje přírodní původ ze stravy.

b) vitamín C je formě standardizovaného přírodního výtažku

1) Minimum aditiv

Stejně jako bychom si měli vybírat čerstvé, co nejméně zpracované potraviny s minimem přídatných látek, i doplňky stravy si zaslouží stejnou pozornost. Vždy čtete složení a okem zkontrolujte, jestli se ve složení nenachází až moc složek. Více jsme toto téma rozebrali v tomto článku Jak poznat kvalitní doplněk stravy.

2) Vitamín C má vysokou vstřebatelnost a nachází se v dobře biologicky využitelné formě:

a) Vitamín C je v patentované formě Pure-Way CTW1 nebo se nachází v lipozomální formě

 Zabezpečuje více jak 90 % vstřebatelnost do organismu a tím tak maximální využitelnost2,3.

BONUS: V doplňku stravy jsou navíc obsaženy bioflavonoidy a/nebo extrakt ze šípků pro podporu účinků vitamínu C. Tato kombinace simuluje přírodní původ ze stravy.

Vitamín C je nutné stejně jako jiné vitamíny rozpustné ve vodě nutné doplňovat denně, protože přebytečné, nevstřebané množství je vyloučeno z organismu. Biologická dostupnost kyseliny askorbové v nechráněné podobě je velmi nízká a pohybuje se do 20 %. Vědci tedy neustále hledají formy vitamínů a minerálů, které zajistí vyšší biologickou dostupnost a lepší stravitelnost. Vstřebatelnosti brání řada faktorů v průběhu celého trávení včetně trávicích enzymů, vlákniny apod.

Vstřebatelnost vitamínu ve speciálním fosfolipidovém obalu, který vitamín chrání, převyšuje 90 %. Proto jsou lipozomální vitamíny jedny z nejvíce efektivních cest suplementace.

b) vitamín C je formě standardizovaného přírodního výtažku

Přírodní výtažky s obsahem vitamínu C se vyrábí z rostlin na něj přirozeně bohatých jako je například acerola. Jejich výhodou je, že jsou 100 % přírodní a celkově představují nejpřirozenější zdroj vitamínu C. To samo o sobě přispívá k dobré vstřebatelnosti v těle. Výtažky navíc obsahují další nutričně zajímavé látky (bioflavonoidy, které působí podpůrně).

Pro náročné: vitamíny C splňující všechna kritéria

Zlatá střední cesta: vitamíny C splňující většinu kritérií

Lidovka: Dobrá kvalita za rozumnou cenu

Jaká je doporučená denní dávka? Stačí na pokrytí našich potřeb?

Denní doporučená dávka vitamínu C pro dospělého člověka je 80 mcg. Je však pouhým minimem, které bychom denně měli ideálně ve stravě přijmout. Pravdou je, že převážná část lidí potřebuje příjem vyšší a to zejména v období podzimu a zimy.

V případě vysokých nároků na imunitu, onemocnění, rekonvalescence nebo například pravidelného sportování se doporučuje přijímat dávky vyšší a to okolo 500 mg – organismus si vezme tolik, kolik potřebuje (jednorázově maximálně však cca 200–250 mg).

Za rodinnou lékárnu Vitalpoint, 

Michaela

RNDr. Michaela Bebová

Vystudovala na UK v Praze obor biochemie. Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuje již přes 15 let. Studium biochemie ji umožňuje nahlížet do problematiky zdravé stravy z té nejzákladnější úrovně – z úrovně metabolismu. Bojuje proti mediálním bublinám, trendům a dezinformacím a snaží se jít cestou zdravého selského rozumu. Lektoruje, přednáší, píše. www.biochemicka.cz


Zdroje: 

(1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17325628/

(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16556538/

(3) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16011461/

Související

#
  • 03.
  • 01.
  • 2022
Novinky

Strava jako spouštěč atopického ekzému. Co jíst a co nejíst?

Jak zjistíme, zda si nezhoršujeme atopický ekzém nevhodnou stravou? Jaké testy na alergie podstoupit? celý článek
#
  • 23.
  • 12.
  • 2021
Novinky

Jak poznat kvalitní doplněk stravy s obsahem vitamínu C?

Na jaký doplněk s vitamínem C se zaměřit, abychom opravdu podpořili svou imunitu? celý článek
#
  • 21.
  • 12.
  • 2021
Novinky

Který vitamín D je ten nejlepší? Dle odborníků.

Jak poznat kvalitní doplněk stravy s obsahem vitamínu D? celý článek

Dostávejte ty nejlepší tipy o zdraví zdarma

Newsletter background