Nezávislý test Doplňků stravy na imunitu

Nezávislý test Doplňků stravy na imunitu

RNDr. Michaela Bebová

Který doplněk stravy pro podporu imunity je nejlepší? A proč? Srovnává z pohledu složení biochemička.

Mimo všem známý vitamín C působí podpůrně na náš imunitní systém řada látek. Jsou to další vitamíny jako například vitamín D, který je náležitě doceňovaný ve vztahu k imunitě až několik posledních let. Jsou to také některé minerální látky jako je zinek a selen, ale také specificky působící látky jako jsou betaglukany. Betaglukany jsou polysacharidy, které dokáží v těle působit jako imunomodulátory, tzn., že umí podpořit imunitní systém v jeho správné a promptní imunitní odpovědi. Všechny tyto látky tedy nejčastěji najdeme v doplňcích stravy pro podporu imunitního systému. Přípravky s obsahem betaglukanů jsou všeobecně více ceněné, než ty, které obsahují jen vitamíny či minerální látky.

Co jsme hodnotili?

Srovnali jsme pro vás 9 preparátů různých kombinací látek. Hodnotili jsme počet účinných látek, celkovou vstřebatelnost a efektivitu přípravku a samozřejmě i čistotu produktu. V potaz jsem vzali i cenu za denní dávku. Nutno podotknout, že každý přípravek může mít nějaký vliv na imunitní systém a žádný z nich není propadákem recenze.

Kdo hodnotil? 

RNDr. Míša Bebová, která vystudovala obor biochemie na Univerzitě Karlově. Její poznatky z oboru jí umožnily porovnat všechny doplňky stravy z pohledu jejich složení, nikoliv reklamy. Nahlíží tak do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem organismu.

Jak to dopadlo?

 

GreenFood Nutrition Imunix s Beta glukany 90 kps

Viridian BetaGlukan 30 kapslí

Betaglukan IMU 200 MG 120 tobolek

Zenpharma Liposomální Vitamín C + Zinek 250ml

Walmark Spektrum Imunita 90 tablet

Imunoglukan 100mg P4H 60 kapslí

Pharma Nord Bioaktivní Selen+Zinek Forte 60 tablet

MultiIMUN 90 tablet

5Prevemax Imunit nukleotidy + betaglukan 60+20 tablet

Počet účinných látek 7 4 3 3 23 2 6 4 6
Vstřebatelnost a efektivita produktu (+ až ++++) ++++ +++ ++++ +++ +++ +++ +++ ++ ++
Čistota složení (+ až ++++) ++++ ++++ ++++ ++++ + ++ + + +
Cena za balení 239 Kč 499 kč 414 Kč 595 Kč 408 Kč 596 Kč 316 Kč 289 Kč 265 Kč
Počet tablet v balení/ml 90 30 120 250 ml 90 60 90 90 80
Přibližná cena za denní dávku 8 Kč 17 Kč 4 Kč 24 Kč 5 Kč 10 - 30 Kč (dle zvoleného dávkování) 4 Kč 3 Kč 3 Kč
Jak dlouho vydrží 1 měsíc 1 měsíc 3 měsíce 25 dní 3 měsíce 20 dní - 2 měsíce (dle zvoleného dávkování) 3 měsíce 3 měsíce 2 měsíce 20 dní

 

9. a 8. místo

Na posledních dvou místech se umístily přípravky MultiIMUN a 5Prevemax Imunit, které obsahují relativně hodně přídatných látek.

Cena za denní dávku je sice velmi příznivá, 3 Kč, oba produkty však obsahují vitamín C ve formě kyseliny askorbové (případně askorbanu sodného), která nepatří mezi nejvýhodnější formu vitamínu C. Jeho množství na tabletu se navíc pohybuje jen mezi 25–35 % denní doporučené dávky. Množství betaglukanu na tabletu je taktéž nižší než u konkurenčních přípravků s obsahem betaglukanů

 

 

7. místo

Na 7. místě je přípravek od společnosti Selen a Zinek FORTE od Pharma Nord, který obsahuje více přídatných látek, co do množství účinných látek je ale komplexnější a přibližná cena na denní dávku vychází na 4 Kč.

V tomto přípravku je mimo vitamín C a zinek taktéž selen, který hraje v otázkách imunity také významnou roli. Selen je zde v dobře využitelné formě kvasnic obohacených selenem.

 

6. místo

Na 6. místě se umístil přípravek Imunoglukan, který má o něco čistější složení a je tvořen hlavně patentovanými betaglukany v synergii s vitamínem C.

 

5. místo

Na 5. místo jsme umístili nejkomplexnější přípravek této recenze Spektrum Imunita od Walmarku, který obsahuje 23 účinných látek. Ty jsou ale doplněny celkem deseti přídatnými látkami. Některé složky v přípravku jsou v dobře vstřebatelných formách, některé však již v hůře vstřebatelných formách. Cena jedné denní dávky je 5 Kč, což je více než příznivé.

 

4. místo

Na 4. místo jsme umístili přípravek s obsahem Lipozomálního vitamínu C a zinku od firmy Zenpharma. Tento preparát má velmi čisté složení a vysokou vstřebatelnost spolu s vysokým množstvím vitamínu C na dávku. Hodnocení však snižuje vysoká cena denní dávky – 24 Kč – a množství účinných složek. Přípravek obsahuje konzervant alkohol, tudíž není vhodný pro všechny osoby.

 

3. místo

Na 3. místě se umístil přípravek Betaglukan IMU, který má velmi čisté složení, obsahuje relativně vysoké množství betaglukanu na kapsli, a ten je navíc doplněn denní dávkou vitaminu D. Jedna se tedy o silný a zároveň čistý preparát s příznivou cenou 4 Kč na dávku.

 

2. místo

Na 2. místě se umístil přípravek Beta Glukan od Viridianu, který je jednak velmi čistý co do složení a jednak obsahuje všechny nejdůležitější látky: betaglukany, vitamín C, zinek a vitamín D v relativně vysokých koncentracích na jednu tabletu. Cena 17 Kč za denní dávku patří k vyšším.

 

1. místo

Na 1. místě se umístil přípravek Imunix od společnosti GreenFood Nutrition, který je čistý, obsahuje více účinných látek a to celé za velmi příznivou cenu 8 Kč na den.

Betaglukany, vitamín C, zinek a vitamín D jsou zde doplněny ještě o lysin, extrakt z kurkumy a extrakt ze šípku, které umocňují celkovou synergii produktu.

 

Poznámka:

Uvedená recenze je, co se týče parametrů Hodnocení vstřebatelnosti a efektivity produktu a Čistoty složení, subjektivní, avšak zcela nezávislá a založená na odborných znalostech RNDr. Michaely Bebové z oboru biochemie a výživového poradenství. U ostatních parametrů se jedná o objektivní porovnání údajů mezi jednotlivými přípravky, které nám dodal výrobce/distributor. Nejedná se však o laboratorní testování. 

 

RNDr. Michaela Bebová
autor článku

Vystudovala jsem na UK v Praze obor Biochemie. Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již přes 15 let. Studium biochemie mi umožňuje nahlížet do problematiky zdravé stravy z té nejzákladnější úrovně – z úrovně metabolismu. Bojuji proti mediálním bublinám, trendům a dezinformacím a snažím se jít cestou zdravého selského rozumu. Lektoruji, přednáším, píši na www.biochemicka.cz.

Související články