Lipozomálne vitamíny

Lipozomální vitamíny a bioaktivní látky mají oproti jiným formám maximální vstřebatelnost. Látky jsou totiž „uzavřeny" do speciální kapsy (lipozomu), která je chrání před nežádoucími podmínkami trávicí soustavy. Látky se tak dostávají až k buňkám, aniž by po cestě jejich množství utrpělo na ztrátách. Celková vstřebatelnost se tedy blíží 100 %. Jedná se o velice pokrokovou lékovou formu, která by určitě neměla ujít vaší pozornosti.

Čemu prospívají

Jak už jsme naznačili výše, doplněk stravy označený jako „lipozomální" je moderní lékovou formou, která má zajistit vyšší dostupnost a využitelnost protektivních účinků obsažených látek ve prospěch uživatele přípravku. Kromě vitamínů jsou jako lipozomální doplňky stravy také vyráběny přípravky s obsahem minerálních prvků (např. hořčík, zinek), glutathionu, kurkuminu, koenzymu Q apod.

Výhody lipozomální formy

  1. Maximální biodostupnost a využitelnost aktivních složek
  2. Přímý a chráněný transport vitamínů do tělesných buněk
  3. Nejúčinnější způsob aplikace vitamínů do místa určení
  4. Snížení rizika gastrointestinálních potíží

Dávkování

Doporučené dávkování je individuální a u konkrétních přípravků je vždy uvedeno v příbalovém letáku výrobce. Ten zároveň obsahuje informace o vhodném uchovávání produktu, o době jeho použitelnosti i termínu spotřeby po otevření. Popsány jsou dále možnosti užívání přípravku u dětí, těhotných a kojících žen spolu s doporučením jeho dostatečného zapití nealkoholickým nápojem.

Co je dobré vědět o lipozomech

Lipozomy jsou složeny z přírodních fosfolipidů, které jsou základními stavebními kameny lidských buněk. Mohou mít různé velikosti od několika nanometrů až po desítky mikrometrů. Lipozomy jsou v přírodě již dávno známy, přirozeně se vyskytují např. v kolostru a mateřském mléce, kde je maximální absorpce a využitelnost naprosto nezbytná.