Koenzým Q10

Koenzym Q 10 (ubichinon) je svým významem a funkcí srovnáván s vitamíny. Za výzkum koenzymu Q 10 byla anglickému vědci prof. Peteru Mitchellovi v roce 1978 udělena Nobelova cena.

Čemu prospívá 

Lidský organismus si je schopen jej sám vytvářet a koenzym Q 10 je obsažen v mitochondriích většiny našich buněk. Jde o silný antioxidant, jehož role je klíčová pro konverzi energie získávané z potravy na základní energetickou jednotku našeho organismu tzv. adenosintrifosfát.

Koenzym Q 10 je proto nezbytný pro: 

  • Růst a správnou činnost buněk
  • Posílení obranyschopnosti lidského organismu
  • Podporu správné funkce nervového systému a cévního řečiště
  • Přispívá ke zdravé funkci pokožky a vitalitě dásní

Předpokládá se i jeho protektivní účinek u pacientů s kardiovaskulárními chorobami, zejména po akutním infarktu myokardu, nebo projevů chronického srdečního selhávání a související dušnosti.

Jak se může projevovat nedostatek

Projevem nedostatku Koenzymu Q 10 může být:

  • Snížená výkonost spolu se zvýšenou únavou
  • Dušnost 
  • Nárůst aterosklerotických plátů vedoucí k zúžení cév

Kdy zejména je vhodné Koenzym Q 10 suplementovat?

Koenzym Q 10 se ve vysokém množství vyskytuje v buňkách orgánů s vysokou energetickou náročností (srdce, plíce, játra, ledviny). Je ale nutné počítat s tím, že se vzrůstajícím věkem jeho produkce v organismu klesá. Z tohoto důvodu je účelné jej suplementovat zejména u osob starších 50 let. Zvýšená potřeba koenzymu Q 10 je dále uváděna při vyšší tělesné zátěži a častém stresu. Mělo by být také pamatováno na to, že při užívání léků typu statinů (na snížení cholesterolu v krvi), je tlumena jeho přirozená produkce v buňkách.

V jakých potravinách je Koenzym Q 10

Přírodním zdrojem koenzymu Q 10 je maso (hovězí i vepřové), ryby (sardinka a sleď), sójový olej.

Dávkování

Koenzym Q 10 je nejčastěji dostupný ve formě tablet nebo tobolek, užívá se nejlépe během jídla a jeho dávkovací schéma je uvedeno v příbalovém letáčku výrobce. Koenzym Q 10 není doporučován k užívání u dětí do 3 let. Koenzym Q 10 bývá navíc součástí kosmetických přípravků, které podporují přirozenou regeneraci kůže, mírní její nežádoucí zarudnutí a zpomalují vznik vrásek.

S čím je dobré ho užívat

Příznivé účinky na krevní řečiště, pokožku a dásně jsou posíleny v přípravcích kombinujících koenzym Q10 s bioflavonoidy a vitamínem C, případně s minerály a stopovými prvky (zinek, selen).