Ženšen

Ženšen (Panax) je dlouhověká rostlina z čeledi aralkovitých vyskytující se v různých oblastech světa ve více než deseti druzích. V lidovém léčitelství je nejvíce využíván ženšen pravý (Panax ginseng), jehož jednotlivé rostlinné části obsahují desítky účinných látek. Ty podporují vitalitu, zlepšují kognitivní funkce člověka a zvyšují jeho odolnost vůči stresu.

Ženšen je ceněný za příznivé ovlivnění protinádorových a protivirových imunitních reakcí lidského těla a znám je i jeho cytoprotektivní účinek. Omezení oxidačního poškození tkání je u něj mnohem komplexnější oproti řadě jiných antioxydantů. Popsán je i prospektivní účinek ženšenu na kardiovaskulární systém, tj. na činnost srdce, cirkulaci krve a podpoření erekce.

Dávkování ženšenu

K dispozici je nejčastěji extrakt z kořene ženšenu ve formě kapslí a tablet, které se užívají po jídle s dostatečným množstvím tekutin.

Co je dobré vědět

Pro své komplexní a vyvážené pozitivní podpoření kognitivních funkcí (paměť, koncentrace, pozornost, rychlost myšlení, schopnost pochopit informace, vyhodnotit a řešit problémy) jsou přípravky s ženšenem doporučovány také seniorům.