Melatonín

Melatonin se v buňkách lidského těla vyskytuje přirozeně a bývá označován jako „hormon spánku". Je totiž důležitým předpokladem kvalitního spánku a tedy i dostatečné regenerace. Jeho velkou výhodou je, že není návykový.

Čemu prospívá Melatonin

Kvalitnímu spánku

Jeho tvorbu v mozkové tkáni brzdí přítomnost světla, proto se jeho množství v krvi zvyšuje až po setmění a vrcholu dosahuje uprostřed noci. Tato skutečnost ovlivňuje naši bdělost, napomáhá usínání a zlepšuje kvalitu spánku, což jsou mimo jiné klíčové předpoklady dostatečné regenerace organismu.

Melatonin se využívá v rámci léčebných postupů u poruch spánku, u slepých jedinců, u pacientů s neurologickými potížemi.

Zmírnění únavy v důsledku časového posunu (tzv. „jet lag")

Experimentálně jsou dále testovány jeho účinky pro zmírnění „jet lag symptomů", tj. subjektivních pocitů únavy v důsledku časového posunu, kdy dochází k přechodnému zhroucení biologických rytmů způsobených přeletem několika časových pásem.

Významný antioxidant 

Melatonin má významné antioxidační vlastnosti (k eliminaci škodlivých kyslíkových radikálů), které jsou až o řád účinnější než mají například vitamíny s antioxidačním účinkem. Navíc bývá melatonin v některých odborných sděleních označován i jako „hormon proti stárnutí", neboť jeho nízká hladina zrychluje procesy spojené právě se stárnutím organismu.

Další účinky

Důležitost melatoninu pro lidský organismus je však širší - podrobněji zkoumaný je například jeho vliv na další fyziologické funkce jako je krevní tlak, tělesná teplota, metabolismu cukrů, bílkovin a tuků, produkce pohlavních hormonů, imunologické odezvy organismu, průběh stárnutí a psychologické reakce.

V jakých potravinách je Melatonin

Významnějším zdrojem jsou například maso (losos, krůta), vejce, luštěniny, rajčata, zelená listová zelenina, ořechy a celozrnné pečivo.

Dávkování Melatoninu

Doplňky stravy obsahující melatonin se užívají přibližně 30 min před spaním.

Nedoporučují se u dětí do 3 let, těhotných žen a kojících matek. K pečlivému zvážení je také jejich konzumace u pacientů s autoimunitním onemocněním, depresemi, cukrovkou, poruchou činnosti štítné žlázy a neměly by se samozřejmě užívat před výkonem vyžadujícím soustředění (např. řízení vozidla, nebo obsluha strojního zařízení). Podrobnější informace výrobce jsou obsaženy v letáčcích přiložených k jednotlivým přípravkům.