Melatonín

Melatonin se v buňkách lidského těla vyskytuje přirozeně a bývá označován jako „hormon spánku". Je totiž důležitým předpokladem kvalitního spánku a tedy i dostatečné regenerace. Jeho velkou výhodou je, že není návykový.

Ďalších 18 produktov
Vstrebateľnosť BrainMax Natural Melatonín 120 kapsúl BrainMax

Natural Melatonín 120 kapsúl

Na lepší spánok. Stimulácia vlastného melatonínu. Čisté zloženie.

Skladom
17,73 0,11 / 1 tableta
Detail
Ďalších 18 produktov

Čemu prospívá Melatonin

Kvalitnímu spánku

Jeho tvorbu v mozkové tkáni brzdí přítomnost světla, proto se jeho množství v krvi zvyšuje až po setmění a vrcholu dosahuje uprostřed noci. Tato skutečnost ovlivňuje naši bdělost, napomáhá usínání a zlepšuje kvalitu spánku, což jsou mimo jiné klíčové předpoklady dostatečné regenerace organismu.

Melatonin se využívá v rámci léčebných postupů u poruch spánku, u slepých jedinců, u pacientů s neurologickými potížemi.

Zmírnění únavy v důsledku časového posunu (tzv. „jet lag")

Experimentálně jsou dále testovány jeho účinky pro zmírnění „jet lag symptomů", tj. subjektivních pocitů únavy v důsledku časového posunu, kdy dochází k přechodnému zhroucení biologických rytmů způsobených přeletem několika časových pásem.

Významný antioxidant 

Melatonin má významné antioxidační vlastnosti (k eliminaci škodlivých kyslíkových radikálů), které jsou až o řád účinnější než mají například vitamíny s antioxidačním účinkem. Navíc bývá melatonin v některých odborných sděleních označován i jako „hormon proti stárnutí", neboť jeho nízká hladina zrychluje procesy spojené právě se stárnutím organismu.

Další účinky

Důležitost melatoninu pro lidský organismus je však širší - podrobněji zkoumaný je například jeho vliv na další fyziologické funkce jako je krevní tlak, tělesná teplota, metabolismu cukrů, bílkovin a tuků, produkce pohlavních hormonů, imunologické odezvy organismu, průběh stárnutí a psychologické reakce.

V jakých potravinách je Melatonin

Významnějším zdrojem jsou například maso (losos, krůta), vejce, luštěniny, rajčata, zelená listová zelenina, ořechy a celozrnné pečivo.

Dávkování Melatoninu

Doplňky stravy obsahující melatonin se užívají přibližně 30 min před spaním.

Nedoporučují se u dětí do 3 let, těhotných žen a kojících matek. K pečlivému zvážení je také jejich konzumace u pacientů s autoimunitním onemocněním, depresemi, cukrovkou, poruchou činnosti štítné žlázy a neměly by se samozřejmě užívat před výkonem vyžadujícím soustředění (např. řízení vozidla, nebo obsluha strojního zařízení). Podrobnější informace výrobce jsou obsaženy v letáčcích přiložených k jednotlivým přípravkům.