Luteín

Lutein je přírodním karotenoidem a antioxidantem nazývaný též „žlutý pigment". Koncentruje se v centrální části sítnice, která odpovídá za ostré vidění. Je proto klíčovým předpokladem pro správnou činnost oka.

Čemu prospívá Lutein

Některé studie poukazují na příčinnou souvislost mezi snížením pigmentace makuly (část oční sítnice) a rizikem rozvoje očních onemocnění, zejména věkem podmíněné makulární degenerace, která může vést k úplné slepotě. Jiné studie se pak obdobně věnují zvýšené míře rizika šedého zákalu spojených s nedostatkem Luteinu. 

Kdo by měl Lutein suplementovat

Lidské tělo si Lutein nedokáže syntetizovat a musí ho proto průběžně získávat ze stravy. S přibývajícím věkem koncentrace Luteinu postupně klesá a o to důležitější je jejich dostatečný příjem ve vyšším věku.

Doplňovat Lutein je důležité zejména u:

  • Seniorů 
  • Mladších osob s namáhaným zrakem (řidiči, případně pracovníci nadměrně používající počítač nebo sledující televizní vysílání)

V jakých potravinách je Lutein

K živočišným zdrojům Luteinu patří:

  • vaječné žloutky
  • játra
  • ryby
  • mléko
  • maso (drůbeží, jehněčí, hovězí i vepřové)

Z rostlinné oblasti pak ořechy, fazole, kukuřice, kapusta a špenát.

Dávkování Luteinu

Lékovou formou jsou nejčastěji tablety a kapsle. V modernějších přípravcích je zajištěno postupné uvolňování účinných látek.

Doporučené dávkování je nejčastěji 1 - 2 tablety nebo kapsle denně, k užití nejlépe během jídla s dostatečným zapitím nealkoholickým nápojem. Uchovávat by se přípravky měly v suchu a temnu při teplotě do 25 stupňů Celsia. Pro individuální výběr vhodného produktu je k dispozici pro prostudování odborný popis a doporučení výrobce v příbalovém letáčku ke každému doplňku stravy.

Co je dobré vědět

V doplňcích stravy jsou k luteinu a zeaxantinu pro zvýšení protektivního účinku často přidávány zejména Omega 3 mastné kyseliny, které jsou také životně důležitou složkou sítnice. Dále bývají běžnou součástí doplňků stravy určených k podpoře správné funkce oka vitamíny C a E spolu s minerálním prvkem zinkem, neboť všechny tyto složky potlačují škodlivý účinek volných radikálů. V lékárně doporučujeme Lutein od firmy Viridian - vedle Luteinu obsahuje synergní směs antioxidantů, vše ve vysoce vstřebatelných formách a naprosto bez aditiv.