Gingko biloba

Ginkgo Biloba (jinan dvoulaločný) je statný strom dorůstající výšky třiceti až čtyřiceti metrů. Jde zároveň o strom „dlouhověký" (s nejstarším doloženým věkem je okolo 4700 let), který se vyznačuje mimořádnou odolností vůči nepříznivým vnějším klimatickým vlivům, škůdcům a chorobám.

K čemu slouží Gingko biloba

Lidová medicína využívá léčivé účinky ginkgo biloba již celá tisíciletí. Mezi jeho unikátní vlastnosti patří příznivé ovlivnění činnosti kardiovaskulárního systému a prokrvení mozku. S tím bezprostředně souvisí duševní a psychická výkonost člověka. Užívání produktů s obsahem ginkgo biloby je proto doporučováno ve stavech zvýšené stresové zátěže, vyčerpání či rekonvalescence.

Je známo, že výborná úroveň kognitivních funkcí je esenciální nejen pro pracovní a životní uplatnění mladší generace. U seniorů je klíčovým předpokladem pro jejich kvalitní a samostatný život ve stáří. Je dokázáno, že správná výživa (včetně suplementace) spolu s průběžným procvičováním paměti podstatně přispívá k tomu, aby si stárnoucí člověk byl schopen nadále a samostatně reagovat na kvanta denních informací a řešit své základní životní potřeby.

Dávkování Gingko biloby

Přípravky s ginkgo bilobou jsou nejčastějí dostupné ve formě tablet, které se užívají nejlépe s jídlem, případně ve formě rostlinných čajů. Je doporučováno je užívat nejméně 6-8 týdnů, a to v dávkách, které jsou uvedeny v příbalové informaci výrobce. Opatrnost bývá na místě u vyjmenovaných skupin osob (alergici, nejmenší děti, těhotné ženy apod.).

Co je dobré vědět

Extrakt z listů gingo biloba bývá standardizován na obsah flavonových glykosidů a terpenových laktonů, které mají vasodilatační účinky (rozšíření cév), zlepšují průtokové vlastnosti krve, snižují propustnost kapilár, působí proti otokům a zlepšují využití glukózy v buňkách. V řadě přípravků bývá ginkgo biloba navíc doplněna výtažky z rostlin s podobnou strukturou účinných látek (hloh obecný, gotu kola).