Rakytník

Rakytník bývá nazýván rostlinou budoucnosti či citróníkem severu. Proč? To se dozvíte v následujících řádcích.

Čemu prospívá

Rakytník řešetlákový je středně vysoký trnitý keř vyskytující se v Asii i Evropě, který dorůstá výšky 2 - 6 metrů. Jeho oranžové plody (bobule) se od pradávna používají v indické, ruské, čínské a řecké tradiční medicíně.

Své klíčové postavení v lidové medicíně si vydobyl především díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších lidskému tělu prospěšných molekul, mezi které patří provitamín A, vitamíny E, D F, K, skupina vitamínu B, flavonoidy (antioxidanty), organické kyseliny Omega 3 i 6 a minerální prvky (vápník, hořčík, železo).

Vysoký obsah a široké spektrum prospektivních obsahových látek předurčily rakytník k mnohostrannému využití. Je čistě přírodním prostředkem doporučovaným k podpoře:

  • zvýšení odolnosti a vitality lidského organismu
  • správného trávení
  • činnosti kardiovaskulárního systému
  • zdravé pokožky a lesk vlasů
  • hojení ran

Dávkování

Extrakty z rakytníku jsou nejčastěji dostupné v podobě kapslí nebo sirupu. Pro děti jsou doporučovány ve formě bonbónů, nebo čajů s přídavkem dalších léčivých bylin (mateřídouška, máta, pohanka, bez černý).

Kde se s ním můžete ještě setkat

Rakytník je dále využíván v kosmetice, kde bývá součástí vyživujícího tělového mléka, olejů, regeneračních sprchových gelů a přípravků snižujících tělesný pach.