Oslabená imunita

Náš imunitný systém je nesmierne zložitý a previazaný biologický systém. Môžeme si ho predstaviť ako štít, ktorý nás chráni pred škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Prezradíme, ako imunitu podporiť, aby fungovala čo najúčinnejšie.

Náš imunitní systém je nesmírně složitý a provázaný biologický systém. Můžeme si ho představit jako štít, který nás chrání před škodlivými vlivy vnějšího prostředí. Prozradíme, jak imunitu podpořit, aby fungovala co nejúčinněji.

5 tipů, jak podpořit imunitu

1. Pobývejte co nejvíce času na čerstvém vzduchu a v přírodě

Tělo, které je zvyklé na střídání teplot, je odolnější. Nezapomínejte tedy na blahodárné účinky procházek v přírodě – pořádně se oblečte a vyrazte do lesa. :-) Ocení ho nejen vaše fyzické zdraví, ale i zdraví psychické.

2. Dbejte na pestrou a kvalitní stravu

Jak se říká – jsme to, co jíme. Proto bychom se měli stravovat co nejzdravěji. Pokuste se vyřadit fast foody a omezit průmyslově zpracované potraviny.

3. Dopřejte si dostatek spánku a času k regeneraci

V dnešním uspěchaném světě si ze svého spánku spousta z nás ubírá čím dál více času. A to není dobře. Vyspěte se dorůžova a nechte tělo přes noc zregenerovat. Ideální je svému organismu nastavit režim – chodit spát a vstávat ve stejnou dobu (i přes víkend), pokud je to možné.

5. Zařaďte vhodné doplňky stravy pro podporu imunity

Kde strava nestačí, pomohou kvalitní doplňky stravy. Ty nejlepší na posílení imunity jsme vám sepsali níže. :-)

Nejlepší doplňky stravy na podporu imunity

Pokud vás trápí časté nemoci, od podzimu do jara chodíte s kapesníkem u nosu nebo zkrátka chcete svému imunitnímu systému dopřát to nejlepší, sáhněte po těchto důležitých látkách:

1. Vitamín C

Vitamín C je esenciální vitamín, které si lidské tělo neumí samo vytvořit, a tak jej musíme přijímat ze stravy. Jeho doporučený denní příjem je 80 mg, ale při nachlazení se doporučuje používat 2x denně 1 g vitamínu C.

Jaké formy vitamínu C zvolit?

  1. Lipozomální vitamín C – Náš favorit. :-) Oproti "klasickým céčkům" (které mají vstřebatelnost mezi 5–20 %) má lipozomální vitamín C vstřebatelnost téměř 100 %. Vyzkoušejte naše bestsellery od Lipo C Askor nebo lipozomální vitamín C od Natiosu.
  2. S prodlouženým účinkem Zabezpečuje vysokou koncentraci vitamínu C v těle po delší dobu (klasický vitamín C se odstraňuje z organismu v průběhu 2–3 hodin). Vyzkoušet můžete např. Vitamín C s postupným uvolňováním od Cetebe.
  3. S obsahem aceroly – Plod acerola je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C – obsahuje ho až 30x více než citrony a pomeranče. Zkuste např. Acerolu od MycoMedica nebo tekutý vitamín C z aceroly od Viridianu.

Náš tip: Ty nejprodávanější vitamíny C jsme pro vás srovnali v našem Nezávislém testu. Podívejte se, které bychom doporučili. :-)

2. Vitamín D

Vitamín D přispívá k normální funkci imunitního systému a udržení normální stavu zubů a kostí. Až 60–80% české populace trpí jeho nedostatkem – obecně totiž nejíme tolik tučných ryb, abychom doporučenou denní dávku pokryli. Na vině je také nedostatek sluníčka z důvodu střídajících se ročních období. Proto je suplementace zejména v podzimním a zimním období velmi důležitá.

Který vitamín D bychom doporučili?

Náš tip: Vitamín D je rozpustný v tucích, a tak je dobré vybrat takový doplněk stravy, který již nějaký tuk obsahuje (např. produkty zmíněné výše). Případně můžete doplněk stravy užívat s jídlem bohatým na tuky (stačí nakapat na chleba).

3. Selen

Selen je velmi významný antioxidant, který stimuluje imunitu, udržuje kvalitní strukturu vlasů a nehtů a působí proti oxidačnímu stresu. Pokud bychom si měli v lékárně vybrat jen jeden doplněk stravy se selenem, tak to bude od firmy Pharma Nord, jejichž Bioaktivní SelenoPrecise má vědecky prokázanou 88,7% vstřebatelnost v těle.

4. Zinek

Zinek, stejně jako Selen, je také důležitý antioxidant. Zvyšuje odolnost organismu proti nemocem a při léčbě nachlazení podporuje imunitu. Bylo dokonce prokázáno, že jeho suplementací můžeme zkrátit nachlazení až na polovinu – je však důležité ho začít suplementovat do 24 hodin od prvních příznaků a pokračovat minimálně po dobu 5 dnů.

Který zinek bychom doporučili?

5. Probiotika

Probiotika normalizují střevní mikroflóru a tím pozitivně ovlivňují i imunitní stav lidského organismu. Ne nadarmo se říká, že zdraví člověka se nachází v jeho střevě. :-)

Která probiotika bychom doporučili?

6. Enzymy

Enzymy optimalizují zánět a normalizují imunitu. Vzhledem k těmto vlastnostem se uplatňují např. při léčbě zánětu dýchacích cest – dochází k významnému poklesu frekvence zánětů a snížení spotřeby antibiotik. Enzymy usnadňují vzájemné vstřebávání svých složek i vstřebání a účinnost dalších léků (např. antibiotik). Nejznámější enzymatické preparáty jsou od firmy Wobenzym

7. Betaglukany

Jedná se o biologicky aktivní polysacharidy získávané především z hub, které posilují imunitu a působí proti infekcím. Pro největší efekt je dobré je začít užívat co nejdříve od propuknutí obtíží. Doporučit můžeme např. Betaglukan BIOcell od MycoMedicy nebo Imunit nukleotidy + betaglukan od značky 5PreveMax.

8. Bakteriální lyzáty

Jedná se o přípravky vyrobené z usmrcených a opracovaných bakteriálních těl. Ačkoliv to zní děsivě, jejich užívání je naprosto bezpečné. Dokáží uvést imunitní systém do stavu pohotovosti a aktivovat přirozené obranné mechanismy proti infekcím. Užívají se pro léčbu a prevenci dýchacích cest, včetně nachlazení a chřipky a při rekonvalescenci po bakteriální a virové infekci. Vyzkoušet můžete např. Imunostim. :-)

9. Nukleotidy

Nukleotidy lze chápat jako nejvýznamnější stavební součást při regeneraci buněk v celém tele, a to včetně imunitního systému. Ve vysokém množství jsou obsaženy v mateřském mléce, kolostru nebo v doplňcích stravy MultiIMUN či Preventan.

10. Další přírodní produkty

Dále existuje mnoho rostlin, které obsahují látky stimulující imunitní systém. Mezi ně patří např. echinacea, ženšen, hlíva ústřičná, rakytník a jiné.