Echinacea

Echinacea (Třapatka nachová) je v současné době jednou z nejvyužívanějších léčivých rostlin. Účinné látky (ve formě esenciálních olejů) obsahují zejména její kořeny, které se zpracovávají do formy standardizovaných extraktů. K využití se také sbírají květy a listy rostliny.

Přípravkům z Třapatky nachové se připisuje široká škála podpůrných léčivých účinků - od posílení obranyschopnosti lidského organismu, přes tlumení stresové zátěže až po snížení únavy a vyčerpání. Dále jsou uváděny jako vhodný doplněk při léčení nachlazení, infekcí horních cest dýchacích, močového ústrojí, k urychlení hojení ran, ekzémů, proleženin a křečových žil.

Doporučené dávkování

Doplňky stravy obsahující Echinaceu jsou nejčastěji připravovány jako tablety, kapsle, tinktury, nebo čaje. Jejich dávkování proto odpovídá použité lékové formě a je uvedeno v příbalovém letáčku konkrétního produktu. U některých přípravků je nutné mít na zřeteli doporučení na jejich užívání maximálně po dobu jednoho měsíce s následnou 2 - 3 měsíční přestávkou a upozornění na nevhodnost užívání u dětí do 12 let, těhotných a kojících žen.

Co je dobré vědět

Kombinované přípravky obsahují spolu s Echinaceou nejčastěji vitamín C, extrakt ze zázvoru, nebo zinek.