Vitamíny

Život nemůže existovat bez všech základních vitamínů. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Co jsou to vitamíny?

Vitaminy jsou pro nás nezbytnými živinami důležitými pro správné fungování našeho těla a k udržení tělesných funkcí.

Jejich pravidelný příjem a množství v organismu jsou důležité pro:

  • Růst
  • Vitalitu organismu
  • Posílení imunitního systému

Proč je důležitý jejich pravidelný příjem?

Až na pár vyjímek si je tělo neumí samo vyrobit a je závislé na jejich příjmu potravou. Proto je důležité, aby naše strava byla pestrá a vyvážená.

Pokud tomu tak není, je vhodné sáhnout po přípravcích ve formě doplňků stravy. To samé platí i při poruše vstřebávání vitamínů nebo jejich zvýšené spotřebě - v těhotenství nebo zvýšené fyzické námaze. 

Jak dělíme vitamíny?

  1. Rozpustné ve vodě (Vitamín C, B Komplex)
  2. Rozpustné v tucích (Vitamíny A, D, E, K)

1. Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamíny rozpustné ve vodě si tělo ukládá jen v malém množství a vylučuje je močí. Proto je nutné tyto vitamíny doplňovat pravidelně. Patří sem vitamin C a vitaminy skupiny B.

Vitamín C

Vitamín C přispívá k normální činnosti imunitního systému, je důležitý pro správnou funkci a vývoji kostí, chrupavek, dásní a krevních cév, psychickou činnost, únava a vyčerpání.

Nedostatek se projevuje únavou a sníženou oddolností vůči nakažlivým nemocím.

B Komplex

Komplex vitamínů B – patří sem vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Každý z těchto vitamínů má specifickou funkci při metabolických procesech v našem těle, společně ovlivňují činnost nervové soustavy, svalovou činnost a mají příznivý vliv na stav sliznic a pokožky.

Nedostatek těchto vitamínů se projevuje únavou, větším sklonem k depresím, duševními chorobami, záněty sliznic a kůže.

V lékárně můžeme doporučit přípravky s jednotlivými vitamíny B ale i v kombinaci s dalšími vitamíny, minerály nebo přírodními látkami.

2. Vitamíny rozpustné v tucích

Vitamíny rozpustné v tucích se váží na tuky a přes střeva se dostávají do krevního oběhu. Pak se ukládají v játrech, kde slouží jako rezerva při jejich nedostatku. Díky hromadění v organismu se jimi můžeme předávkovat. Patří sem vitamíny A, D, E a K (tip pro lepší zapamatování: jejich písmenka složí dohromady slovo DEKA). 

Vitamín A 

Vitamín A se ukládá v játrech a přispívá k udržení normálního stavu zraku, pokožky a sliznice. Je jedním z vitamínů, kde je důležité dodržovat dávkování právě z důvodu předávkování.

Vitamín D

Vitamín D je vitamín, který si tělo díky slunečnímu záření dokáže vyrobit. Má vliv na správný růst kostí, svalů a zubů, na funkci imunitního systému. Přesto je dokázáno, že trpíme dlouhodobým nedostatkem.

Vitamín E 

Vitamín E patří mezi antioxidanty, zamezuje hromadění škodlivých látek v těle.

Vitamín K 

Vitamín K je důležitý pro krevní srážlivost a přispívá k normálnímu stavu kostí.

Hypovitaminóza a hypervitaminóza

S nedostatkem vitamínů (hypovitaminózou) se v lékárně setkáváme poměrně často. Pacienti mají problémy s vypadáváním vlasů, oslabenou imunitou,únavou, kvalitou kůže či vlasů.

Oproti tomu s předávkováním vitaminů (hypervitaminózou) se u nás téměř nesetkáme. Hypervitaminóza hrozí u vitamínů, které se ukládají v organismu – jsou to vitaminy rozpustné v tucích. 

Multivitamínové přípravky

Vitamíny a minerály jsou společně obsaženy v multivitamínových přípravcích. Tyto neřeší deficit jednotlivého vitamínu, užívají se spíše v případě oslabení organismu k jeho posílení, nebo preventivně proti onemocnění.