Brusnice

Brusnice brusinka je rostlina z čeledi vřesovcovitých. Jedná se o stálezelený plazivý keřík menšího vzrůstu (15 - 25 cm), který se vyskytuje prakticky po celém světě. Určitě by neměla ujít vaší pozornosti, neboť je plná zdraví prospěšných látek.

Jak brusinka pomáhá

Brusinka je bohatým zdrojem přírodních látek - proantokyanidinů, flavonoidu quercetinu, organických kyselin, vitamínů, minerálů, vlákniny atd. Jde o oblíbenou rostlinu, jejíž blahodárné účinky se dlouhodobě a úspěšně používají v tradičním lidovém léčitelství. A to zejména ve formě čajových směsí a extraktů, které umožňují využít její:

  • antioxidační vlastnosti
  • schopnost posílit obranyschopnost imunitního systému člověka
  • potlačit únavu
  • příznivě ovlivnit zánět střev nebo průjmovité stavy
  • preventivně i podpůrně pomoci při infekcích a zánětech močových cest

Navíc je udáváno, že u mužů napomáhá udržet aktivitu prostaty ve fyziologických parametrech, což souvisí se správnou funkcí močového ústrojí a minimalizací nočního vstávání na toaletu.

Dávkování

K výrobě doplňků stravy se většinou používá koncentrovaný extrakt z brusinek, který může být obohacen dalšími výtažky z ovoce nebo rostlin (granátové jablko, kopřiva,...). Nejčastěji jsou dostupné ve formě tablet, kapslí, nebo rozpustného prášku k užití během jídla či bezprostředně po něm s dostatečným zapitím nealkoholickým nápojem. Doporučená délka užívání se pohybuje v řádu 4-8 týdnů. Příbalový leták výrobce pak obsahuje informaci o vhodnosti konkrétního přípravku pro nejmenší děti, těhotné a kojící ženy, spolu s doporučením o uchovávání produktu na suchém a chladném místě.

Co je dobré vědět

U kvalitních doplňků stravy je klíčové garantovat šetrné zpracování a zachování účinku přírodních složek ze všech částí plodu brusinky (slupka, dužina, šťáva, jadérka). Velmi moderní jsou lékové formy s postupným uvolňováním aktivních látek. Proto se u nejkvalitnějších přípravků této kategorie setkáváme s certifikáty kvality a patentovanými výrobními technologiemi.