Pamäť, únava a stres

Mozková tkáň, její struktura a vývoj řídících funkcí centrální nervové soustavy závisí na počtu a funkčním propojení miliard nervových buněk.

Je proto jednou z nejnáročnějších oblastí dlouholetého lékařského výzkumu, který se týká lidského těla. I díky tomu nám řada vědeckých prací stále detailněji a na molekulární úrovni popisuje příčiny i důsledky poškození a „stárnutí" mozkových buněk. Na aktuální výstupy vědeckého bádání se samozřejmě snaží reagovat spousta výrobců léčiv a podpůrných přípravků s cílem přispět k „opravě" nedostatečné nebo poškozené funkce mozkových buněk a oddálení projevů jejich „stárnutí".

Pro sloní paměť 

Pro podporu paměťových funkcí jsou doporučovány přípravky obsahující aminokyseliny, vitamíny a stopové prvky, které jsou nejčastěji k dispozici ve formě tobolek a rostlinných výtažků (např. Ginkgo Biloba). Doporučujeme také dlouhodobé užívání Lecitinu

Pro klidný spánek

Přirozenému usínání a klidnému průběhu spánku napomohou zejména rostlinné extrakty z meduňky a kozlíku lékařského, z chmele, máty nebo mučenky (a to jak ve formě tablet nebo uklidňujících čajů), přípravky se „spánkovým hormonem" melatoninem, případně vybrané minerální prvky (Hořčík).

Stres a nervozita

Při zvýšené duševní zátěži jsou proti stresu a nervozitě indikovány přípravky s obsahem vitamínů ze skupiny B a Hořčíkem, velmi oblíbené jsou rostlinné výtažky z kozlíku lékařského, meduňky a třezalky (bylinné uklidňující čaje naleznete zde).

Únava

Proti pocitům zvýšené únavy je vedle úpravy životosprávy a životního stylu doporučeno užívat multivitamínové produkty a přípravky obsahující Koenzym Q10, extrakt z Guarany a kořene Ženšene.