Kdy začíná těhotenství?
Z biologického hlediska je to zřejmé – těhotenství začíná ve chvíli, kdy dojde k úspěšnému oplodnění vajíčka spermií. Tělo poté začne s produkcí hormonů, aby připravilo dělohu na růst miminka.
Moment, kdy k početí došlo, je však nemožné přesně určit. Oficiálně se proto jako začátek těhotenství označuje první den poslední menstruace.
Ano, je to tak. Oficiálně jste těhotná ještě předtím, než dojde ke splynutí vajíčka a spermie. Když v článku píšeme o 4. týdnu těhotenství, myslíme tím tedy zhruba 1. týden po početí.
- 1. – 2. týden těhotenství – tělo se připravuje na ovulaci.
- 3. týden těhotenství – spermie oplodní vajíčko.
- 4. týden těhotenství – vynechává menstruace.
Kdy se objeví první příznaky těhotenství?
První příznaky obvykle žena zaznamená až ve 4. týdnu těhotenství, kdy jí vynechá menstruace. Výjimečně se však mohou první volavky objevit i dříve. Možná je však ani nepoznáte, protože jsou totožné s těmi, které možná prožíváte během premenstruačního syndromu (PMS).
S velkými závěry proto vyčkejte až na čas vašich měsíčků. Pokud se nedostaví nebo budou výrazně slabší, může to být signál, že jste v jiném stavu. V tento moment přichází čas na těhotenský test – spolehlivý způsob, jak zjistit, jestli jste opravdu těhotná.


První příznaky těhotenství
Brzké příznaky pocítíte, když v děloze leží embryo o velikosti špendlíkové hlavičky. Tělo začíná produkovat hormony, aby vše připravilo na těhotenství. A právě hormonální změny mají na svědomí prvotní příznaky těhotenství.
Mezi první příznaky těhotenství patří:
- Impantační krvácení
- Vynechaná menstruace
- Bolavá prsa
- Únava a ztráta energie
- Časté močení
- Nevolnost
- Výkyvy nálad
- Smyslové změny
- Nadýmání
Jak jednotlivé symptomy poznáte a proč k nim dochází?
1. Implantační krvácení
Jedním z prvních příznaků, který se může objevit ještě před vynecháním menstruace, je tzv. implantační krvácení. Nastává obvykle 6 až 12 dní po početí, když se oplodněné vajíčko úspěšně uhnízdí v děloze.
-
Jak symptom pocítíte?
Implantační krvácení se projevuje jako lehké špinění, které trvá zhruba 1 až 3 dny. Doprovázet ho mohou i křeče podobné těm menstruačním.
-
Jak se liší od menstruace?
Implantační krvácení obvykle přichází ještě před očekávanou menstruací, nicméně může zasáhnout až do ní. Poznáte jej tak, že je mnohem mírnější a kratší než menstruace. Krev mívá světle růžovou až tmavě hnědou barvu a neobsahuje sraženiny.
2. Vynechání menstruace
Zatímco ostatní příznaky lze snadno zaměnit s PMS, ve chvíli, kdy vám vynechá perioda začíná být vše jasnější. Americká asociace těhotenství udává, že asi 29 % žen označilo vynechanou menstruaci jako první příznak těhotenství, kterého si všimly.
-
Jak symptom pocítíte?
Menstruace po oplodnění se buď nedostaví vůbec, nebo přijde jen ve formě špinění či slabého krvácení. Opožděná menstruace ovšem ještě nemusí nutně znamenat, že jste v jiném stavu. Viníkem může být i stres, nemoci, nezdravá váha nebo extrémní cvičení.
Věděli jste, že...
3. Bolest prsou
Jedny z prvních signálů, že možná došlo k početí, vysílají prsa, která mohou bolet nebo se zvětšovat. Na vině jsou hormony estrogen a progesteron, které prsa připravují na produkci mléka. Podobně jako ostatní příznaky, i změny na prsou se projevují velmi individuálně. Některé ženy trápí celé těhotenství, zatímco jiné s bolestí prsou problém nemají.
-
Jak symptom pocítíte?
Prsa mohou být oteklá, těžká, citlivá, nebo dokonce bolestivá. Prsní dvorce mohou ztmavnout a objevit se na nich hrbolky.
-
Jak se liší oproti PMS?
Mnoho žen trápí bolesti prsou i v týdnu před menstruací. Nápovědou, že jde o těhotenství a nikoliv blížící se periodu, může být bolest a citlivost bradavek. Tu mnoho žen uvádí jako jeden z prvních příznaků.
4. Vyčerpávající únava
Na počátku těhotenství tělo spotřebovává velké množství energie na výrobu placenty, která poskytuje embryu potřebnou výživu. Organismus proto musí šetřit na dalších tělesných procesech. Výsledkem je únava jako jeden z častých prvních symptomů.
-
Jak symptom pocítíte?
Nejde jen o běžnou únavu. Ale spíše o velmi intenzivní až nezvladatelnou každodenní únavu, která se zcela vymyká tomu, na co jste zvyklá.
-
Jak se liší oproti PMS?
Silnou únavu pociťují některé ženy i před a během menstruace. Ta se od té těhotenské liší především délkou trvání. Únava z periody obvykle rychle odezní, zatímco únava z těhotenství leckdy přetrvává celý první trimestr.


Silná únava může být jedním z prvních příznaků těhotenství.
5. Časté močení
V prvních 2–3 týdnech po početí začnete možná častěji navštěvovat toaletu. Na vině jsou opět hormony, konkrétně hormon hCG. Ten zvyšuje množství krve, které proudí do ledvin. Výsledkem je, že ledviny zpracovávají nadměrné množství tekutin, které končí ve vašem močovém měchýři. Pomáhá tomu i zvětšující se děloha, která močovému měchýři zabírá místo.
-
Jak symptom pocítíte?
Na toaletu se vám bude chtít častěji než obvykle.
6. Nevolnost
1 ze 4 žen uvádí, že nevolnost je jedním z prvních příznaků těhotenství, kterého si všimnou. Ranní nevolnosti přijdou obvykle od 4. do 9 týdne těhotenství. Vědci si nejsou jistí, proč přesně nevolnosti těhotné ženy trápí. Domnívají se ale, že na vině jsou opět hormonální změny. Nedávná studie odhalila, že může jít konkrétně o hormon GDF15.
-
Jak symptom pocítíte?
Nevolnosti, které žena prožívá, mohou být různé. Nemusí jít pouze o ranní nevolnosti, jak často mylně napovídá název. Ve skutečnosti se můžete cítit špatně po celý den. K nevolnostem se může, ale nemusí připojit i zvracení.
-
Jak se liší oproti PMS?
Nevolnosti mohou potrápit i před menstruací. Obvykle však nebývá ani zdaleka tak intenzivní jako ta v těhotenství.
7. Změny nálad
Změny nálad mohou začít již ve 4. týdnu těhotenství, tedy ještě předtím, než dojde k vynechání menstruace. Náladovost je klasickým příznakem hormonálních změn, které ovlivňují neurotransmitery v mozku. Není to nic, za co byste se měla stydět. Procházíte si těžkým obdobím, které je velkou výzvou pro vaši psychiku.
-
Jak symptom pocítíte?
S náladou je to jako na houpačce. V jednu chvíli se cítíte šťastná, za chvíli se o vás pokouší úzkost a za pár hodin máte zase vztek. Emoce mohou být různé. Pouze při dlouhodobých depresivních stavech, už byste měla vyhledat pomoc odborníků.
-
Jak se liší oproti PMS?
Náladovost v těhotenství je velmi podobná té, kterou prožíváte během menstruace. Typickým znakem těhotenských změn nálad je délka trvání, zatímco menstruační náladovost brzy odezní, těhotenská přetrvává minimálně první trimestr.


Změny nálad mohou přetrvávat celý první trimestr. Není to nic, za co byste se měla stydět.
8. Změny smyslů
Další z častých příznaků mohou být citlivější smysly, především čich. Ten bývá jedním z prvních příznaků těhotenství vůbec. Poznáte, co bude k obědu, jen podle vůně? A z některých jídel se vám obrací žaludek? To mohou být signály, že se vám v děloze už usadilo embryo.
-
Jak symptom pocítíte?
Mění se vaše reakce na některé chutě a vůně. Co vám dříve chutnalo, z toho vám možná bude nevolno, a naopak dostanete chuť na neobvyklá jídla. Některá jídla nebudete možná schopná pozřít a z některých pachů se vám zvedne žaludek. Častým symptomem bývá také kovová chuť v ústech.
9. Nadýmání a nafouklé břicho
Hormony na začátku těhotenství zpomalují trávicí proces, aby se část živin mohla dostat skrze krevní oběh k vašemu dítěti. Nafouklé bříško v počátcích těhotenství má právě tuto příčinu. Nejedná se zatím o rostoucí miminko.
-
Jak symptom pocítíte?
Nafouklé břicho či nadýmání působí podobně, jako když se přejíte nebo očekáváte menstruaci. Častým doprovodným symptomem je zácpa.
-
Jak se liší oproti PMS?
Může být těžké rozeznat původ nafouklého břicha. Pokud ale současné máte i ostatní z výše uvedených symptomů, těhotenství je ve hře.
Věděli jste, že...
Pokud vás trápí nafouklé břicho a zácpa, zkuste do jídelníčku pozvolna zařadit více vlákniny. Jak vybrat ten nejvhodnější doplněk stravy s vlákninou jsme si již vysvětlili v tomto návodu.
Závěrem
Těhotenství provází celá řada příznaků. To, že se s některými (nebo dokonce všemi) potýkáte, ještě nemusí nutně znamenat, že jste těhotná. Pokud chcete mít jistotu, použijte těhotenský test. V tomto článku jsme pro vás srovnali ty nejprodávanější těhotenské testy u nás a vysvětlili, jak je správně používat.
Chcete mít jistotu? Použijte těhotenský test
Pozorujete u sebe některý z výše uvedených příznaků? Některé mohou nastat i z jiného důvodu. Pokud chcete mít jistotu, udělejte si těhotenský test. Zjistíte, zda jsou vaše domněnky správné, a budete tak moct včas zahájit prenatální péči.
Testy si můžete provést v klidu a pohodlí domova. Fungují tak, že z moči poznají koncentraci hormonů, které poukazují na těhotenství.
Těhotenský test přichází na řadu první den, kdy vám vynechala menstruace. Pokud použijete test dříve, výsledek nemusí být spolehlivý. S každým dalším dnem zpožděné menstruace, se pravděpodobnost spolehlivého výsledku zvyšuje. Pokud nevíte, kdy máte dostat další menstruaci, proveďte test nejdříve po 21 dnech od posledního nechráněného pohlavního styku.


Těhotenský test vám s vysokou pravděpodobností řekne, zda jste těhotná.
Jaké výsledky mohou nastat?
A. Test ukazuje, že jste těhotná (je pozitivní)
-
Jste těhotná – pokud test prokázal těhotenství, je vhodné následně provést ještě jeden kontrolní test. Pokud je také pozitivní, jste s vysokou pravděpodobností těhotná. Navštivte svého obvodního lékaře a gynekologa, kteří vám řeknou, co dál.
- Nejste těhotná (falešně pozitivní) – méně obvyklá varianta. Pokud na testu vidíte dvě čárky, jste s velkou pravděpodobností těhotná. Falešně pozitivní výsledek nastane, když dojde k selhání testu, nebo máte v těle hormon hCG z jiného důvodu (léky na plodnost, mimoděložní těhotenství, potrat).
B. Test ukazuje, že nejste těhotná (je negativní)
- Opravdu nejste těhotná – pokud test provádíte správně a ve správný čas, negativní výsledek znamená, že nedošlo během ovulace k oplodnění vajíčka. Zkuste ale test ještě zopakovat, ať máte jistotu.
- Jste těhotná (falešně negativní) – poměrně častý jev, který může nastat, pokud koncentrace hormonů ve vašem těle není ještě tak vysoká, aby ji test zaznamenal. Proto je vhodné testy opakovat.
Srovnání těhotenských testů
![]() |
![]() Adiel SeeNow těhotenské testy hCG 5 ks |
![]() GS Mamatest Těhotenský test 2 ks |
![]() Innova Pharma Těhotenský krevní test ADEXUSDx hCG |
![]() |
![]() |
|
Typ | Digitální | Proužky | Proužky | Krevní test | Tyčinka | Proužky |
Spolehlivost | Více než 99 % | Více než 99 % | Více než 99 % | Více než 99 % | Více než 99 % | Více než 99 % |
Počet ks | 1 ks | 5 ks | 2 ks | 1 ks | 2 ks | 2 ks |
Cena za ks | 229 Kč | 14 Kč | 34 Kč | 289 Kč | 42 Kč | 23 Kč |
Ukazatel týdnů | Ano (Přesnost 93 %) | Ne | Ne | Ne | Ne | Ne |
Kdy lze provést | 5 dnů před očekávanou menstruací |
V den očekávané menstruace |
V den očekávané menstruace | Již 8. až 9. den po oplodnění | V den očekávané menstruace | V den očekávané menstruace |
Jak se těhotenské testy používají?
Způsob použití těhotenského testu vždy závisí na jeho typu:
1. Těhotenské testy z moči (proužky, tyčinky)
V den očekávané menstruace ponořte proužek nebo tyčinku do nádobky s močí, pár minut počkejte a vyhodnoťte výsledek.
- Jedna čárka = negativní test (těhotenství nebylo potvrzeno).
- Dvě čárky = pozitivní test (pravděpodobně jste těhotná).
Test je nejlepší provádět na první ranní moči, kde je koncentrace hormonu nejvyšší.
2. Digitální těhotenské testy
V den očekávané menstruace nebo maximálně 4 dny předem přidržte absorpční tyčinku v poloze směrem dolů v proudu moči po dobu 5 sekund, tak aby se nenamočila zbylá část testu.
Vzorek moči můžete také odebrat do nádobky a tyčinku v ní směrem dolů podržet po 20 sekund.
Po třech minutách se na displeji objeví - (nejste těhotná) nebo + (jste těhotná) a počet týdnů, které uběhly od početí.
3. Krevní testy
Při použití krevního testu si píchnete jehličkou do bříška prstu (předem si ho prolněte, aby se prokrvil a místo vpichu vydezinfikujte). Kapku krve poté necháte stéct na plastový plíšek testu.
Po 10 minutách se podívejte na vzhled proužku v kontrolním místě (C) a v testovacím místě (T).
- Čárka v zóně T a C nebo jen T = jste těhotná
- Čárka v zóně C = nejste těhotná
Postup si můžete pustit na videu zde:
Tip na další počtení
Čerpáme z důvěryhodných zdrojů. Přesvědčte se:
https://www.webmd.com/baby/your-pregnancy-week-by-week-weeks-5-8
https://www.nature.com/articles/s41586-023-06921-9
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17634389/
https://www.plannedparenthood.org/learn/pregnancy/pregnancy-symptoms
https://www.nhs.uk/pregnancy/trying-for-a-baby/signs-and-symptoms-of-pregnancy/
Autor článku
PharmDr. Hana ChudobováVystudovala jsem klinickou farmacii na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Zanedlouho poté jsem začala provozovat svoji vlastní lékárnu, kterou mám až do současnosti. Za tu dobu jsem si rozšířila odborný rozhled nejen řadou certifikovaných kurzů o poradenství ve farmacii, ale především denodenní prací s pacienty, kteří se za mnou vrací již přes 30 let. V praxi využívám své znalosti a zkušenosti s pacienty společně s poznatky současné medicíny. Farmacii mám ráda, přináší mi radost a dlouhodobé uspokojení.