Chcete miminko? 14 vědecky ověřených rad, jak otěhotnět

PharmDr. Hana Chudobová
PharmDr. Hana Chudobová

Publikováno

Sníte o miminku? Připravte své tělo i mysl na cestu k těhotenství pomocí zdravého životního stylu, který podpoří plodnost vás obou. Vyvážená strava, pravidelný pohyb, správné načasování intimních chvil a zdravé návyky tvoří základ úspěšného početí. Objevte naše vědecky ověřené tipy, jak zvýšit šance na otěhotnění a splnit si svůj sen co nejrychleji.

Jak dlouho trvá otěhotnět?

Nemůžete se dočkat vysněného miminka? Buďte trpěliví. Skoro každý pár si musí na úspěšné oplodnění vajíčka chvíli počkat. Jak dlouho to může trvat?

  • 30 % žen otěhotní do jednoho měsíce.
  • 60 % žen otěhotní do čtvrt roku.
  • 80 % žen otěhotní do půl roku.
  • a 85 % žen do jednoho roku.

Doba, za kterou žena otěhotní, je velmi individuální a záleží na spoustě faktorů. Pokud ale snaha o dítě trvá déle než rok, poraďte se o možných příčinách se svým lékařem. 

Zrození nového života chce svůj čas. Místo počítání neúspěšných pokusů se zaměřte na změny v životním stylu, které podpoří vaši plodnost a celkové zdraví. 

Každé ženě trvá otěhotnět různě dlouhou dobu. Rozhoduje životní styl i zdraví organismu.

Faktory ovlivňující šance na početí

Pokud se snažíte o dítě, máte každý měsíc asi 15–25% šanci na úspěch. Ženskou i mužskou plodnost však ovlivňuje mnoho různých faktorů, které mohou početí oddalovat.

Šance na otěhotnění závisí na:

  • Věku – po 30. roce života ženy šance na otěhotnění postupně klesá, od 40 roku života pak klesá velmi strmě. 
  • Zdravotním stavu – pohlavní choroby, PCOS nebo jiné nemoci mají nepříznivý vliv na plodnost ženy i muže. 
  • Životním stylu – strava, dostatek vitamínů a minerálů nebo přemíra stresu – to vše může ovlivňovat šance na otěhotnění. 
  • Správné načasování sexu – sex v ten správný okamžik je naprosto rozhodující.

Jak těchto informací využít? 

Věk bohužel ovlivnit nedokážete a na zdravotní stav máte vliv jen do určité míry. Životní styl a načasování pohlavního styku ale máte plně ve svých rukách. 

7 tipů pro rychlejší otěhotnění

1. Zdravotní prohlídka
2. Častý sex
3. Zdravá strava
4. Dostatek vitamínů a minerálů
5. Zdravé cvičení
6. Zdravá váha
7. Odpočinek

Budete taky potřebovat kapku štěstí. Následujícími kroky mu však půjdete naproti.

1. Zdravotní prohlídka

Pokud plánujete miminko, navštivte svého praktického lékaře a gynekologa. Lékař vám udělá krevní testy a zjistí, zda vám v početí miminka nebrání nějaký zdravotní problém. Komplikace může způsobit třeba nerovnováha hormonů štítné žlázy, ale i pohlavní nebo jiné nemoci

Pohlídejte si také očkování proti nemocem, které by mohly ohrozit zdraví plodu. Očkování si doplňte ještě před početím, protože během těhotenství to často není možné. 

Věděli jste, že … zdraví chrupu je zcela zásadní pro správný vývoj plodu?

Možná vás překvapí, že i zdraví zubů a dásní je pro vývoj vašeho plodu velmi důležité. O svůj chrup se proto starejte před těhotenstvím i během něj. Před početím také nezapomeňte navštívit zubaře. Některé zubařské zákroky totiž především během prvního a třetího trimestru mohou být nebezpečným stresorem pro matku i plod, proto se doporučuje dát si zuby do pořádku ještě před otěhotněním.

2. Častý sex

Bez častého nechráněného sexu to nepůjde. Vysaďte antikoncepci, nepoužívejte kondomy ani jiné ochranné pomůcky a vyhýbejte se i lubrikantům se spermicidní složkou. 

Jak často a kdy byste se měli milovat, abyste se dočkali vytouženého miminka? Stačí dodržovat následující rady a jste na dobré cestě.

  • Mějte sex často

Pro úspěšné početí se doporučuje mít pohlavní styk alespoň 3x týdně. Ideálně každé 2 dny hned po konci menstruace. Největší šanci mají páry, které mají sex každý den nebo obden

  • Mějte sex během plodných dnů

Během plodných dnů je nejvyšší šance na úspěch. Vajíčko na oplodnění čeká pouze 24 hodin, ale plodných dnů má žena během cyklu až 5. Z toho důvodu je ideální mít nechráněný styk během plodných dnů, zejména při ovulaci. Kdy nastane, můžete zjistit různými metodami – počítáním podle cyklu, měřením teploty, sledováním cervikálního hlenu nebo pomocí ovulačních testů.

Sex Pravděpodobnost otěhotnění*
6 a více dní před ovulací  0 %
5 dní před ovulací 10 %
2 dny před ovulací a v den ovulace 30 %

*Průměrné hodnoty, závisí na věku 

  • Po sexu chvíli ležte a nesprchujte se hned

Po sexu ležte asi 20–30 minut na zádech. Spermie tak získají více času na to, aby se dostaly k vajíčku. Ze stejného důvodu se hned po styku nesprchujte.  

  • Vyberte si příjemnou polohu

Internet je plný tipů na pozice, které mají údajně zvyšovat pravděpodobnost otěhotnění. Ve skutečnosti si však zdravé spermie zvládnout cestu k vajíčku najít v jakékoliv sexuální poloze. Vyberte si proto takovou, která je vám oběma příjemná, a do ničeho se nenuťte.

  • Nedělejte ze sexu povinnost

Dejte si pozor na to, aby se sex nestal jen další položkou na vašem seznamu úkolů. Pro početí je sice dobré mít sex každý druhý den, ale pokud si z milování uděláte povinnost, váš cíl se tím akorát oddálí. 

 Náš tip – vyberte si vhodný lubrikant.

Pokud používáte lubrikant pro příjemnější zážitek ze sexu, dejte si pozor na to, aby neobsahoval spermicidní látky. Ty totiž mohou mít negativní vliv na pohyblivost spermií. Doporučuje se proto sáhnout raději po takových gelech, které na kvalitu ejakulátu nemají vliv.

3. Zdravá strava

Nečekejte se zdravým stravováním na těhotenství a začněte jíst zdravě ještě před početím. Pestrá strava dodá tělu kvalitní živiny a vitamíny, které vám pomohou zvýšit šanci na otěhotnění.

Proč je zdravá strava důležitá?

  • Podpoří celkové zdraví organismu. 
  • Pomůže udržovat optimální váhu. 
  • Dodá tělu potřebné vitamíny a další živiny.
  • Podpoří dobrou náladu a zmírní stres. 
  • Přispěje ke zdravému vývoji plodu.

Do jídelníčku byste proto měla zařadit především

  • ovoce,
  • zeleninu,
  • celozrnné výrobky,
  • kvalitní bílkoviny,
  • ryby,
  • oříšky a semínka
  • a luštěniny.

A naopak se vyvarovat

  • fastfoodu,
  • sladkým a tučným jídlům,
  • vysoce průmyslově zpracovanému jídlu,
  • rybám s obsahem rtuti (štika, candát),
  • alkoholu 
  • a kofeinu.

Bez optimálního příjmu vitamínů a dalších účinných látek to nepůjde. Tyto konkrétní živiny mají bezprostřední vliv na vaše reprodukční zdraví, vývoj plodu nebo prevence zdravotních komplikací v těhotenství

Látka Kde ji najít? Proč je důležitá? Co může způsobit nedostatek?
Kyselina listová Listová zelenina (špenát, brokolice, salát), obohacené cereálie, pomeranče, jahody, fazole, oříšky Tvorba a předávání genetické informace, krvetvorba, diferenciace tkání Rozštěpové vady, poruchy vývoje mozku, onemocnění krve
Vápník Mléko, jogurt, sýr, brokolice, kapusta Normální stav kostí matky i dítěte Osteoporózu matky
Železo Maso (hovězí, jehněčí, játra), sušené ovoce (švestky, meruňky), zelená zelenina, luštěniny Normální růst a vývoj plodu Chudokrevnost, nízkou porodní hmotnost dítěte
Omega-3 mastné kyseliny Ryby (makrela, losos, sardinky), hovězí maso, oříšky a semínka (vlašské ořechy, lněné nebo chia semínka) Podpora vývoje mozku a očí dítěte Předčasný porod, deprese v těhotenství
Vláknina Ovoce a zelenina, luštěniny, celozrnné produkty, oříšky a semínka Prevence těhotenské cukrovky, celkové zdraví Těhotenskou cukrovku
Vitamín B12 Živočišné produkty (maso, játra, ryby), mořské řasy, houba shiitake Podpora plodnosti a prevence vývojových vad plodu Neplodnost, vývojové vady plodu, poporodních rizik
Jód Mořské plody a ryby, mořské řasy, mléčné výrobky, silně mineralizované vody. Správná funkce štítné žlázy Celkové mentální zpomalení, nižší porodní hmotnost nebo poruchy sluchu
Vitamín D Ryby a rybí tuk, mléko a mléčné výrobky, žloutky, játra a maso. A pobyt na sluníčku. :) Vývoj kosterního systému dítěte a duševní zdraví matky Poporodní deprese
Bílkoviny Ryby, kuřecí maso, černé fazole, oříšky, semínka Normální růst a vývoj plodu Snížení postnatálního růstu

 Tip na další počtení

Přečtěte si náš odborný článek o vitamínech před početím, kde se dozvíte, proč jsou důležité a co může způsobit jejich nedostatek.

4. Doplňky stravy na podporu početí

V ideálním světě bychom měli přijímat vitamíny a minerály ze stravy. Málokdy se nám však podaří dosáhnout optimálního příjmu. Pro podporu početí se proto vyplatí sáhnout po doplňcích stravy

Jaké doplňky stravy byste měli volit? 

  1. Bez aditiv nebo s minimem aditiv – některé přídatné látky, jako jsou umělá sladidla nebo barviva, mohou ovlivnit zdraví plodu.
  2. Komplexnost – vhodný doplněk stravy před početím by měl obsahovat základní účinné látky, zejména kyselinu listovou, vitamín B12, železo, jód a vitamín D.
  3. Kyselina listová v aktivní formě – aby byla kyselina listová účinná, je lepší vybírat doplněk stravy s kyselinou listovou ve formě methylfolátu.

A. Vitamíny před početím

Vitamíny a minerály je dobré doplňovat komplexně. V následující tabulce najdete 6 produktů, které uspěly v nezávislém testu. Dejte na rady biochemičky, která pro Vitalpoint vyhodnocuje kvalitu doplňků stravy.

 

 

Garden of Life Vitamin Code RAW Prenatal Multivitamín (těhotenství, kojení) 180 kapslí

Cytoplan Pregna-Plan Multivitamín pro těhotné i kojící matky 60 tablet

Cytoplan Pregna-Plan Multivitamín pro těhotné a kojící matky 60 tablet

Verra Komplex plodnost

Verra Komplex Plodnost & Těhotenství 60 kapslí

Veganicity Pregnancy

Veganicity Pregnancy Essentials - Vitamíny a minerály pro těhotenství 60 tablet

Viridian Fertility

Viridian Fertility for Women 60 kapslí

Femibion

Femibion 1 Plánování a první týdny těhotenství 28 tablet

Počet účinných látek

21

25

17

24

18

15

Kyselina listová jako methylfolát

ano ano

ano

ne

ne

ano

Organicky vázané minerály /dobře vstřebatelné vitamíny

ano ano ano

převážně

převážně

částečně

Počet aditiv

0

7

0

3

0

14

Cena za balení*

1 605 Kč

470 Kč

840 Kč

325 Kč

399 Kč

334 Kč

Cena za denní dávku*

27 Kč

16 Kč

28 Kč

5-11 Kč**

13 Kč

12 Kč

Jak dlouho vydrží

60 dní

30 dní

30 dní

30-60 dní**

30 dní

28 dní

* Přibližná cena v den uveřejnění článku    
** V závislosti na zvoleném dávkování    

Cena za denní dávku: 5–11 Kč dle zvoleného dávkování

Jak dlouho vydrží: 30-60 dní dle zvoleného dávkování

Výhody

  • 24 účinných látek
  • Vhodné pro veganky
  • Příznivá cena
  • Vysoká vstřebatelnost 
  • Vhodný i pro období těhotenství a kojení
  • Obsahuje minimum aditiv (3)

Potenciální nevýhody

  • Kyselina listová není ve formě aktivního methylfolátu

Cena za denní dávku: 16 Kč

Jak dlouho vydrží: 30 dní

Výhody

  • 25 účinných látek 
  • Kyselina listová je ve formě aktivního methylfolátu
  • Vhodné pro veganky
  • Vysoká vstřebatelnost
  • Vhodný i pro těhotenství a kojení
  • Bez barviv, aromat, konzervantů

Potenciální nevýhody

  • Nejsou

Cena za denní dávku: 27 Kč

Jak dlouho vydrží: 60 dní

Výhody

  • Kyselina listová je ve formě aktivního methylfolátu v množství 800 ug
  • Komplex 21 aktivních látek ve velmi vstřebatelných formách, přírodního původu
  • Obsahuje probiotika
  • Vhodné pro veganky
  • Vysoká vstřebatelnost a efektivita produktu
    Vhodný i pro těhotenství a kojení
  • Bez barviv, aromat, konzervantů
  • K dostání i v menším balení po 90 kapslích

Potenciální nevýhody

  • Nejsou

B. Čaje na podporu ženské plodnosti

Ženy mohou pro podporu plodnosti vyzkoušet bylinné čaje nebo tinktury. Ty nejčastěji obsahují kontryhel, kopřivu, třezalku, hluchavku bílou, šalvěj lékařskou a měsíček lékařský. Bylinky mají navíc zklidňující efekt, a tak vám pomohou zmírnit stres. Zkuste třeba bylinný čaj Plodnost ženy od Ecce Vita, který podpoří i vaše celkové zdraví. 

C. Doplňky stravy pro mužskou plodnost

Mužům se zase doporučuje přijímat kotvičník, který zvyšuje tvorbu testosteronu a přispívá tak ke kvalitě spermií a plodnosti. Na základě nejnovějších studií byl i vytvořen za mě velice kvalitní komplex vitamínů a minerálů pro podporu mužské plodnosti Verra. Další vhodné přípravky jsme pro vás pečlivě seřadili do kategorie Erekce a mužská plodnost.

5. Zdravé cvičení

Sedavý způsob života a dlouhé hodiny u obrazovky mohou za spoustu zdravotních problémů. Pohyb je pro zdraví našeho organismu naprosto klíčový.

Proč je cvičení dobrý nápad, pokud chcete otěhotnět? 

Kolik cvičení je tak akorát?

Ideální je mírné cvičení více než 1 hodinu a méně než 5 hodin týdně

Doporučuje se

  • Týdně minimálně 150 minut mírné aerobní aktivity + minimálně 2× silové cvičení,

nebo

  • týdně 75 minut intenzivní aktivity + minimálně 2× silové cvičení,

nebo

  • kombinace mírného a intenzivního aerobního cvičení + minimálně 2× týdně silové cvičení.

Zdravý pohyb podporuje ženskou i mužskou plodnost. 

6. Zdravá váha

Podváha i nadváha negativně ovlivňují pravidelnost menstruačního cyklu a mohou dokonce blokovat ovulaci. Žena by se proto měla snažit mít před početím optimální BMI. 

Proč je nezdravá váha problém?

Podle výzkumu je nadváha a obezita velkým rizikem pro zdraví matky i dítěte. Ženy s nadváhou se mohou potýkat s:

  • problémy s početím,
  • nepravidelným menstruačním cyklem,
  • hlubokou žilní trombózou,
  • potratem,
  • těhotenskou cukrovkou.

 Máte zdravou váhu?

Spočítejte si své BMI na online kalkulačce. Stačí zadat jen svou výšku a váhu a kalkulačka vám orientačně spočítá, jestli máte normální váhu.

7. Odpočinek

Dopřejte si během dní více odpočinku. Se cvičením ani prací to nepřehánějte a raději si naplánujte relax. Snížíte tak hladinu stresových hormonů, které vám mohou v početí bránit.

Odpočinek je klíčový pro vaše duševní zdraví a klidnou mysl. Zkuste procházky v přírodě, jógu, čtení nebo jakoukoliv jinou činnost, při které se cítíte nejvíce uvolněná.

Dopřejte si více odpočinku, a bojujte tak proti stresu, který brání otěhotnění.

 Tip na další počtení

Pokud se vám nedaří otěhotnět delší dobu, možná je háček jinde. Podívejte se na náš článek 7 důvodů, proč se vám nedaří otěhotnět, možná odpověď najdete zde.

CHECKLIST pro budoucí maminky

Plánujete otěhotnět? S naším checklistem se na početí snadno připravíte. Už nyní můžete udělat něco pro zdraví a spokojenost vašeho budoucího miminka.

Infografika Checklist pro těhotnéInfografika Checklist pro těhotné

Mějte checklist stále po ruce. Stáhněte si ho do mobilu nebo vytiskněte z PDF. :-)

CHECKLIST pro budoucí maminky

Plánujete otěhotnět? S naším checklistem se na početí snadno připravíte. Už nyní můžete udělat něco pro zdraví a spokojenost vašeho budoucího miminka. 

  1. Navštivte doktora – lékař zkontroluje váš zdravotní stav a zjistí, jestli něco nestojí v cestě přirozenému a zdravému početí.
  2. Navštivte zubaře – zdraví vašich dásní souvisí s celkovým zdravím vás i vašeho dítěte. Nechte si je zkontrolovat zubařem nebo dentálním hygienistou. 
  3. Nechte se očkovat – doplňte si chybějící vakcíny, při těhotenství se očkovat nelze. 
  4. Přestaňte kouřit a pít alkohol – návykové látky jsou pro rostoucí dítě velmi nebezpečné.
  5. Snižte příjem kofeinu – pijte maximálně dva šálky kávy denně.
  6. Upravte si jídelníček – dopřávejte si zdravou a vyváženou stravu.
  7. Sežeňte si doplňky stravy – začněte užívat vitamíny a minerály prospěšné pro zdraví matky i dítěte. 
  8. Sledujte ovulaci – začněte sledovat svůj cyklus, ať víte, kdy je nejvyšší šance na otěhotnění.
  9. Začněte cvičit – optimální váha zvyšuje šance na početí a snižuje riziko různých onemocnění. Pokud máte nadváhu, shodit 3–5 kil by vám mohlo pomoci otěhotnět. 
  10. Zkontrolujte si léky – projděte si léky, které užíváte. Když si nebudete vědět rady, poraďte se se svým lékařem nebo s lékárníky ve Vitalpointu. :)
  11. Přemýšlejte nad změnami – miminko změní ve vašem životě spoustu věcí. Začněte už nyní přemýšlet nad tím, jak vyřešíte práci, finance nebo bydlení. 

CHECKLIST pro budoucí maminky

Plánujete otěhotnět? S naším checklistem se na početí snadno připravíte. Už nyní můžete udělat něco pro zdraví a spokojenost vašeho budoucího miminka. 

  1. Navštivte doktora – lékař zkontroluje váš zdravotní stav a zjistí, jestli něco nestojí v cestě přirozenému a zdravému početí.
  2. Navštivte zubaře – zdraví vašich dásní souvisí s celkovým zdravím vás i vašeho dítěte. Nechte si je zkontrolovat zubařem nebo dentálním hygienistou. 
  3. Nechte se očkovat – doplňte si chybějící vakcíny, při těhotenství se očkovat nelze. 
  4. Přestaňte kouřit a pít alkohol – návykové látky jsou pro rostoucí dítě velmi nebezpečné.
  5. Snižte příjem kofeinu – pijte maximálně dva šálky kávy denně.
  6. Upravte si jídelníček – dopřávejte si zdravou a vyváženou stravu.
  7. Sežeňte si doplňky stravy – začněte užívat vitamíny a minerály prospěšné pro zdraví matky i dítěte. 
  8. Sledujte ovulaci – začněte sledovat svůj cyklus, ať víte, kdy je nejvyšší šance na otěhotnění.
  9. Začněte cvičit – optimální váha zvyšuje šance na početí a snižuje riziko různých onemocnění. Pokud máte nadváhu, shodit 3–5 kil by vám mohlo pomoci otěhotnět. 
  10. Zkontrolujte si léky – projděte si léky, které užíváte. Když si nebudete vědět rady, poraďte se se svým lékařem nebo s lékárníky ve Vitalpointu. :)
  11. Přemýšlejte nad změnami – miminko změní ve vašem životě spoustu věcí. Začněte už nyní přemýšlet nad tím, jak vyřešíte práci, finance nebo bydlení. 

 

Čerpáme z nezávislých a důvěryhodných zdrojů. Přesvědčte se:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32843532/

https://academic.oup.com/humupd/article/13/3/209/2457838

https://www.yourfertility.org.au/everyone/drugs-chemicals/caffeine

https://www.emedicinehealth.com/can_you_get_pregnant_when_not_ovulating/article_em.htm

https://share.upmc.com/2023/06/how-long-does-it-take-to-get-pregnant/

https://www.novaivffertility.com/case-study/how-much-too-much-exercise-relationship-between-exercise-and-fertility

https://academic.oup.com/humupd/article/13/3/209/2457838?login=true

https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-study-indicates-stress-may-delay-women-getting-pregnant

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/how-to-get-pregnant/art-20047611

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35239212/

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/exercise-and-stress/art-20044469

https://www.whattoexpect.com/getting-pregnant/health-and-wellness/foods-to-enjoy/prepregnancy-diet.aspx

https://www.webmd.com/baby/getting-started-on-getting-pregnant

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/how-to-get-pregnant/art-20047611

https://www.acog.org/womens-health/faqs/good-health-before-pregnancy-prepregnancy-care

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5882021/

https://jbiomedsci.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12929-014-0077-z

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22747842/

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/anemia-during-pregnancy/art-20114455

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(11)01162-9/fulltext

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17003297/

https://www.nzip.cz/clanek/614-vlaknina

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17003297/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4561829/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22742605/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33094621/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29393662/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5882021/

 

Autor článku

PharmDr. Hana Chudobová

Vystudovala jsem klinickou farmacii na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Zanedlouho poté jsem začala provozovat svoji vlastní lékárnu, kterou mám až do současnosti. Za tu dobu jsem si rozšířila odborný rozhled nejen řadou certifikovaných kurzů o poradenství ve farmacii, ale především denodenní prací s pacienty, kteří se za mnou vrací již přes 30 let. V praxi využívám své znalosti a zkušenosti s pacienty společně s poznatky současné medicíny. Farmacii mám ráda, přináší mi radost a dlouhodobé uspokojení.