Minerální vs. Chemické filtry v opalovacích krémech

23. 7. 2020

Minerální vs. Chemické filtry v opalovacích krémech

Ačkoliv opalovací krémy chrání před slunečním zářením, dělají to různými způsoby. Některé používají chemické filtry, které jako houba absorbují sluneční paprsky. Jiné využívají vlastností minerálních filtrů, které pracují jako štít na pokožce a odráží od ní UV záření.

V poslední době se velmi diskutuje, jaké filtry jsou pro naší pokožku lepší. Slovo „chemický" v některých lidech vyvolává automaticky pocit, že opalovací krémy s obsahem těchto filtrů jsou škodlivé. Zatímco minerální filtry považují za přírodní a bezpečné, neboť se neabsorbují do pokožky. Bohužel takové rozlišení by bylo velmi zavádějící a tudíž nesprávné. Projděme si tedy 4 základní mýty a polopravdy, které o jednotlivých filtrech kolují:

Mýtus č. 1: Minerální filtry jsou přírodní, zatímco chemické jsou škodlivá chemie.

Předně v obou případech se jedná o chemické látky. Minerály, které se používají jako filtry, mají v přírodě dehtově černou barvu a obsahují vysoký podíl olova. Z těchto důvodů se musí dále rafinovat a někdy také potahovat dalšími sloučeninami, aby získaly vlastnosti a podobu, v jaké je známe. Velice mylná je tedy představa, že se jedná o minerály z půdy, které byly pouze rozemlety na prášek a přidány do krému.(1)

Mýtus č. 2: Chemické filtry se vstřebávají do pokožky, zatímco minerální ne.

Ano, chemické filtry se vstřebávají do pokožky, protože tímto principem ji chrání – pohlcují UV záření, zatímco minerální filtry se nevstřebávají a působí jako odrážeče UV záření.


Problém je v tom, že látky, které se používají jako minerální filtry, jsou pro lepší roztíratelnost krému mnohdy rozbíjeny na nanočástice – a ty se vstřebávat mohou. Některé odborníky dokonce znepokojuje jejich dopad na lidské zdraví. (2) Proto pokud sáhneme po přípravku s minerálními filtry, přesvěčte se prosím, že neobsahuje nanočástice. Tak jako např. opalovací řada od Weledy.

Mýtus č. 3: Chemické filtry se uvolňují do vody, a tím ničí korály.

V červnu 2018 Hawai zakázal v opalovacích přípravcích používání oxybenzonu a oktinoxátu (chemické filtry), neboť u těchto látek shledal škodlivý dopad na podmořský život, konkrétně korály. Tato tvrzení byla založena na studii publikované zde. Jen pro úplnost, studie byla dělána v laboratoři, která používala umělou mořskou vodu.


V říjnu 2018 Národní úřad pro oceán a atmosféru potvrdil, že opravdu dochází k bělení korálů v mořích. Toto je proces, při kterém korály ztrácejí svou výraznou barvu a který může vést až ke zničení některých druhů korálů. Experti ale tvrdí, že hlavní příčinou je globální oteplování a čím dál tím vyšší teplota vody. Zvýšená teplota vody spolu se znečištěním a okyselením oceálů mají daleko horší dopad na tyto procesy než opalovací filtry.


Tento závěr potvrdil i Terry Hughes, ředitel Australian Research Council Centre of Excellence for Coral Reef Studies v James Cook University, který řekl že: ,,Závěr médií, že opalovací krémy ničí korály je k smíchu". Není dostatek důkazů k tomuto tvrzení.

Přesto všechno výrobci opalovacích krémů jednají v souladu s předběžnou opatrností a testují své přípravky s ohledem na mořské prostředí.

Například La Roche Posay používá pouze filtry, u kterých bylo prokázáno, že nezpůsobují bělení korálů ani neovlivňují mikroorganismy, co v korálech žijí (více se dozvíte na stránkách La Roche Posay). 


Bioderma volí ochranné krémy rozpustné v tucích (ne ve vodě) a tímto zaručuje, že fotoprotekce na pokožce více vydrží a omezuje dopad slunečních filtrů na mořský ekosystém. Současně nezávislé orgány prokázaly, že jejich produkty nejsou pro korály toxické, nezpůsobují jejich bělení a nemají vliv na fotosyntézu mořských řas. (vice se dozvíte na stránkách Bioderma)


Avene zvolilo pro své výrobky minimální počet filtrů, které jsou maximálně účinné a bezpečné. Žádný z nich není rozpustný ve vodě. Složení přípravků se nehromadí v organismu vodních živočichů a neobsahuje látky toxické pro vodní organismy. (více se dozvíte na stránkách Avene)(3)

Mýtus č. 4: Minerální filtry ochrání pokožku před sluncem lépe než chemické.

Co se týče účinnosti ochranu před sluncem, nelze říct, které filtry jsou lepší. Hovoří se o tom, že minerální filtry mohou mít menší účinnost, neboť se jednoduše mechanicky setřou z pokožky a mohou vytvářet hrudky, které také snižují jejich ochranu před sluncem. Chemické filtry také na pokožce nevydrží celou věčnost, pocením a koupáním se jejich ochrana snižuje (to však platí i pro minerální filtry). Narozdíl od minerálních jim však nehrozí mechanický stěr či hrudkovatost.


Co však stojí za povšimnutí je fakt, že přípravky s chemickými filtry se umisťují na spotřebitelských žebříčcích lépe než ty s minerálními filtry. Například žádný přípravek s minerálními filtry se neumístil do stovky nejlepších opalovacích krémů pro rok 2020, který zveřenila spotřebitelská a nezávislá organizace Consumer Reports.  Ačkoliv přípravky s minerálními filtry byly účinné, nebyly tak účinné jako ty s chemickými filtry. Takový závěr učinil i spotřebitelský časopis dTest, když porovnával opalovací přípravky s SPF 30 a přípravek s minerálními filtry skončil na chvostu co se týče nabízené sluneční ochrany, byť dostál svému označení SPF 30.(4)

Shrnutí:

Tento článek nám ukázal, že nic není černobílé. Jeden filtr není lepší nebo horší než ten druhý. Naše doporučení proto jde ruku v ruce s doporučeními dermatologů. Vhodný filtr volte podle svého typu pokožky. Pokud máte citlivou pokožku, trpíte ekzémy nebo volíte opalovací přípravek pro malé děti, volte přípravky s minerálními filtry, u kterých je menší pravděpodobnost alergických reakcí. Pro všechny ostatní doporučujeme chemické filtry.

Na závěr malá tabulka shrnující výhody a nevýhody obou filtrů :)

Přejeme vám sluncem prozářené léto!

Za rodinnou lékárnu VitalPoint,

Hana

PharmDr. Hana Chudobová

Vystudovala klinickou farmacii na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradce Králové. Zanedlouho poté začala provozovat svoji vlastní lékárnu, kterou má až do současnosti. Za tu dobu si rozšířila odborný rozhled nejen řadou certifikovaných kurzů o poradenství ve farmacii, ale především denodenní prací s pacienty,  kteří se za ní vrací již přes 30 let. V praxi využívá své bohaté znalosti a zkušenosti s pacienty společně s poznatky současné medicíny. Práci ve farmacii má ráda, přináší jí radost a proto se jí věnuje celý život.


Zdroje: 

(1) časopis dTest - https://www.dtest.cz/clanek-4404/o-slunci-a-zdravi

(2) časopis dTest - https://www.dtest.cz/clanek-4404/o-slunci-a-zdravi

(3) test opalovacích přípravků publikovaný v časopise dTest 7/2020 

(4) infografika -  https://www.eau-thermale-avene.cz/actualites/201705311135/chrante-more-a-oceany-s-kvalitnimi-pripravky-slunecni-ochrany

Dostávejte ty nejlepší tipy o zdraví zdarma

Newsletter background