Opalovací krémy - Marketing vs. Realita

3. 7. 2020

Opalovací krémy - Marketing vs. Realita

V dnešní době je na trhu spousta opalovacích přípravků, které slibují spolehlivou ochranu před sluníčkem. Není proto divu, že se mezi nimi člověk snadno ztratí. Naštěstí se ale prokliknete na náš článek, kde si vše vysvětlíme, a vy dokážete rozeznat "marketingové triky" od těch podstatných informací. A od teď už máte jasno :)

Zahoďte všechny informace, co máte z reklamy, a pojďme se podívat na to, co je nejdůležitější při výběru opalovacího krému. Nejdřív v jednoduché infografice a poté v navazujícím článku pro ty, kteří by chtěli vědět ještě o krapet víc. 


Pojďme si to srozumitelně, ale vědecky vysvětlit:

1. SPF 30 a vyšší

Co znamená?

SPF neboli ochranný faktor nám prozradí, kolik % UVB záření dokáže krém odfiltrovat.

Např. opalovací krém s faktorem 10 nás ochrání před UVB zářením z 90 %, faktor 30 odfiltruje 97 % UVB záření, přípravek s faktorem 50 pak 98 % UVB záření.

Proč potřebujeme?

Většina dermatologů doporučuje opalovací krém SPF 30 a vyšší, který lze považovat za dostatečnou ochranu před sluníčkem, neboť odfiltruje až 97% UVB záření. S vyšším SPF však nikdy neuděláte chybu, protože lidé často nepoužívají adekvátní množství opalovacího krému, což má za následek snížení ochrany (o tom si povíme níže).
 

2. Širokospektrální

Co znamená?

Širokospektrální krém znamená, že chrání naší kůži proti oběma typům škodlivého ultrafialového záření – UVA i UVB.

Proč potřebujeme?

Pokud nás krém chrání jak před UVA, tak UVB zářením, pomáhá nám předcházet:
 

  • Rakovině kůže
  • Předčasnému stárnutí pokožky (tvorba vrásek, povolení podkožního vaziva, pigmentace)
  • Spálení 

Jak jí poznáme?

Ochranu před UVB zářením nám prozrazuje SPF. Jestli krém chrání i před UVA poznáme podle loga UVA v kroužku na obale krému (jak je krásně vidět na našem obrázku). Logo znamená, že splňuje doporučení EU o minimální ochraně před UVA zářením (tzn. alespoň třetinová v srovnání s SPF).

3. Voděodolný

Co znamená? 

Nápis voděodolný znamená, že i po dvou 20minutových koupáních by si měl krém udržet své ochranné vlastnosti alespoň z 50%.

Proč potřebujeme? 

Je velmi důležité být chráněni před slunečními paprsky i ve vodě, obzvláště pro děti, které v ní dokážou být celý den. Je však důležité si zapamatovat, že po styku s vodou klesne jeho SPF zhruba o polovinu a proto i voděodolný krém je dobré znovu aplikovat cca po 2 hodinách.

Aby bylo dosaženo deklarovaného stupně ochrany (SPF), musí být opalovací prostředek nanesen v doporučeném množství – a to cca 6 čajových lžiček na tělo jedné průměrné dospělé osoby. Stačí abysme toto množství snížili o polovinu a účinnost ochrany se sníží na 1/3, takže z opalovacího přípravku s SPF 30 uděláme opalovací přípravek s SPF 20. A to je škoda!


Rakovina kůže je 19. nejčastěji se vyskytující rakovinou vůbec. Na tomto žebříčku stoupá výše a výše v důsledku nárustu dovolenkových opalování a outdoorových aktivit. Vhodnou prevencí se dá rakovině kůže předejít až u 4 lidí z 5. Do vhodné prevence patří: 
 

  1. Správně zvolený opalovací krém (dostatečné SPF, širokospektrální, voděodolný) 
  2. Aplikace dostatečného množství opalovacího krému (6 čajových lžiček na osobu)
  3. Omezení pobytu na slunci a to zejména mezi 10.-14. hodinou 
  4. Nošení zahalujícího oblečení včetně pokrývky hlavy a slunečních brýlí

Sečteno podtrženo

Přáli bychom si, aby tyto důležité informace měli k dispozici všechni lidé, proto je prosím řekněte babičkám, maminkám nebo svým sousedům. Málokdo ví, že kůže, náš největší lidský orgán, si každé spálení pamatuje. Čím vícekrát se spálíte, tím vyšší riziko rakoviny kůže vám hrozí v pozdějším věku. Proto je třeba nenechat nic náhodě a zvolit správný opalovací krém a samozřejmě následovat pravidla pro bezpečný pobyt na slunci :) 

Přejeme vám krásné léto provoněné sluncem!

Za celou rodinnou lékárnu Vitalpoint

Hana 

PharmDr. Hana Chudobová

Vystudovala klinickou farmacii na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradce Králové. Zanedlouho poté začala provozovat svoji vlastní lékárnu, kterou má až do současnosti. Za tu dobu si rozšířila odborný rozhled nejen řadou certifikovaných kurzů o poradenství ve farmacii, ale především denodenní prací s pacienty,  kteří se za ní vrací již přes 30 let. V praxi využívá své bohaté znalosti a zkušenosti s pacienty společně s poznatky současné medicíny. Práci ve farmacii má ráda, přináší jí radost a proto se jí věnuje celý život.

Dostávejte ty nejlepší tipy o zdraví zdarma

Newsletter background