Negativní dopady slunce - spálení, alergie, rakovina. Jak se jim bránit?

Negativní dopady slunce - spálení, alergie, rakovina. Jak se jim bránit?

PharmDr. Hana Chudobová

Sluneční paprsky nás dobíjejí energií a zlepšují nám náladu. Víte ale, jaké jsou negativní dopady slunečního záření na naše zdraví?

Sluníčko nabírá na síle a všude kolem nás pozorujeme více lidí, kteří si užívají jeho první jarní paprsky. Po dlouhé zimě nás dobíjí energií, jsou příjemné a hřejivé. Víte však, jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví? Možná více než tušíte. 

 

Dlouhodobé dopady vystavení pokožky slunci 

Ve chvíli, kdy si užíváme sluneční paprsky a dokonce i o několik týdnů či měsíců později nezpozorujeme rozdíl, jak se nám pokožka působením slunce změnila. Naopak pokožka se nám může zdát bezprostředně po opálení zdravější, protože získá atraktivní hnědozlatý nádech.

Prohlédněte si však obličej na fotografii níže. Jedná se o 69letého muže, který strávil 28 let řízením kamionu, takže jednu stranu obličeje měl často vystavenou slunci, zatímco druhá část mu zůstala ve stínu kabiny.[1]

Na další fotografie odhalující poškození způsobené působením UV zářením se podívejte do článku Předčasné stárnutí kvůli UV záření.

 poškození kůže od slunce kamionak

Možná si říkáte, že už nikdy nepůjdete bez opalovacího krému ani vynést odpadky. Než se ale vystavíte takovému extrému, pojďme si říct, co se s kůží tohoto muže stalo a jak podobnému projevu předcházet.

 

Struktura slunečního záření a vliv na pokožku

Sluneční záření se skládá z těchto záření:

 1. Viditelného
 2. Infračerveného
 3. UV = UVA + UVB + UVC

Zatímco u viditelného a infračerveného záření je méně pravděpodobné, že způsobí poškození kůže, u UV záření je prokázáno, že vyvolává vysoce reaktivní volné radikály, které poškozují kožní buňky.

Jelikož UVC záření je blokováno ozonovou vrstvou, můžeme ho tedy přeskočit, a věnovat se UVA a UVB.

UVA záření: příčina předčasného stárnutí a alergií 

UVA záření proniká hluboko do kůže, kde působí tmavé opálení, které si rádi vozíme domů z dovolených. Lehce přitom zapomeneme na to, že každá instantní krása si vybírá svoji daň – UVA záření dokáže proniknout do hlubší vrstvy kůže, hraje roli v dlouhodobém než v akutním okamžitém poškození kůže sluncem. Jedná se o:

 • Předčasné stárnutí: Tím, že UVA záření proniká do hlubších vrstev pokožky, poškozuje pojivou tkáň, což vede ke ztrátě pevnosti kůže a vzniku vrásek (tak, jako u muže na obrázku).  

 • Alergie (začervenání, svědění, lehká letní vyrážka)

UVB záření: příčina spálení a rakoviny kůže

UVB záření naproti tomu proniká vrchní vrstvou kůže a působí její rychlé opálení. Je hlavní příčinou akutního poškození kůže sluncem. Ta jsou: 

 • Spálení 

 • Rakovina kůže [2]

Víte, že...

Slunce má prokazatelně i pozitivní účinky - zlepšuje nám náladu a má vliv na tvorbu vitamínu D3, který je důležitý pro naše kosti. K tomu nám však stačí pouze malá dávka slunce, a to asi 15 min denně. Poškození kůže UV zářením je však mnohem závažnější.

 

Zataženo ještě neznamená výhru

Není také od věci zmínit, že před UVA zářením nejste v bezpečí ani když je zataženo, neboť UVA paprsky procházejí i takovými překážkami jako jsou mraky, smog či dokonce i okno. Tím se liší od UVB záření, které takovými překážkami neprojde jako na obrázku Irish Skin Foundation níže.

uva uvb záření sklo

 

Jak poškození kůže předcházet? Základní pravidla prevence

Ať už je vaší motivací prevence rakoviny nebo jen to, že nechcete vypadat jako muž na obrázku výše, je zapotřebí dodržovat pravidla prevence, na kterých se shodují odborníci:

   1. Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření, tzn. zůstávejte ve stínu, noste zahalující oblečení, brýle a pokrývku hlavy.
   2. Oblečení noste volné s dlouhými rukávy.
   3. Vyhýbejte se pobytu venku mezi 10. - 14. hodinou.
   4. Zvolte kvalitní opalovací krém.

Pro více informací o prevenci doporučuji přečíst můj článek - 7 pravidel jak předejít rakovině kůže.

 

Kvalitní opalovací krém - jak vybrat?

Kvalitní opalovací krém by měl být součástí prevence rakoviny kůže stejně jako pravidelné čištění zubů je prevence zubního kazu. Vybrat si můžete opravdu z široké škály různých opalovacích krémů. Aby byl opalovací krém maximálně účinný, dbejte na to, aby splňoval tyto vlastnosti:

   1. SPF 30 a vyšší - odfiltruje 97% UVB záření
   2. Širokospektrální - chrání před UVA i UVB zářením
   3. Voděodolný - i po dvou 20minutových koupáních nás stále chrání alespoň z 50 %

 

Jaké opalovací krémy doporučuji?

Výše uvedená kritéria pro maximální účinnost opalovacího krému splňují značky: 

 • Bioderma Photoderm - Nejprodávanější sluneční ochrana*
 • La Roche Posay Anthelios - Dermatology nejdoporučovanější dermokosmetická značka na světě**
 • Avene Sun - Ochrana citlivé pokožky díky patentovanému fotoprotekčnímu systému, který je stabilní a dlouhodobě účinný

z čistě přírodních opalovacích krémů pak: 

 • Butterbean - 100% přírodní BIO opalovací krém, z čistých másel a olejů v nejvyšší kvalitě
 • Weleda Sun - hlavní složkou je antioxidační organická protěž alpskou a minerální UV filtry bez nanočástic
 • Nobilis Tilia - vyrobené z Bio éterických a rostlinných olejů, s nízkou bělivostí

* IMS sell out dataview BIODERMACZPTR CR (sell-out value YTD 9/2021)
** Průzkum trhu s dermokosmetikou provedený společností IQVIA, říjen 2018 - červenec 2019, mezi dermatology 43 zemí, kteří odpovídali na otázku: Jakou dermokosmetickou značku doporučujete nebo předepisujete svým pacientům nejčastěji?

 

Zdroje: 

[1] New England Journal of Medicine 4/2012 - https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm1104059

[2] Česká akademie dermatovenerologie - http://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/melanomy/ultrafialove-zareni__s536x7248.html


PharmDr. Hana Chudobová
autor článku

Vystudovala jsem klinickou farmacii na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Zanedlouho poté jsem začala provozovat svoji vlastní lékárnu, kterou mám až do současnosti. Za tu dobu jsem si rozšířila odborný rozhled nejen řadou certifikovaných kurzů o poradenství ve farmacii, ale především denodenní prací s pacienty, kteří se za mnou vrací již přes 30 let. V praxi využívám své znalosti a zkušenosti s pacienty společně s poznatky současné medicíny. Farmacii mám ráda, přináší mi radost a dlouhodobé uspokojení.

poradna@vitalpoint.cz

Související články