Rosacea a kosmetika – které látky v ní hledat a kterým se vyhnout?

Rosacea a kosmetika – které látky v ní hledat a kterým se vyhnout?

Bára Chajlazová

Trpíte-li růžovkou, může vám výběr vhodné kosmetiky dát zabrat. Náš návod poradí, které ingredience vaší pleti pomohou a které spíše uškodí.

Kosmetika může růžovce pěkně zavařit. Může způsobit intenzivnější zarudnutí, pupínky, otoky. Viditelné známky podráždění mohou ale doprovázet i nepříjemné pocity pálení či svědění.

Před koupí nové kosmetiky je tedy na místě prozkoumat její složení. Jaké látky ve složení hledat? A kvůli kterým ingrediencím byste produkt měli strčit raději zase zpátky do regálu? Díky našemu návodu už příště půjdete kupovat na jistotu.

4 tipy pro růžovku a skin care

Péče o pleť znamená více než jen aplikaci krému či séra. :-) Správná péče zaručí, že novým produktům dáte ještě větší šanci na úspěch.  Proto si raději před tím, než vykoupíte celý regál s dermokosmetikou, přečtěte naše 4 tipy pro péči o pleť s růžovkou:

1. Každý den noste opalovací krém

Slunce je jedním z nejčastějších spouštěčů růžovky. Nezapomeňte tedy každý den aplikovat (a během dne reaplikovat) opalovací krém. Sáhněte po SPF 30, ideálně po SPF 50. Přesvědčte se, že se jedná o opalovací krém širokospektrální – tedy takový, který vás chrání jak proti UVB, tak proti UVA záření. O tom, jaký je mezi UVA a UVB zářením rozdíl, jsme již psali v tomto blogovém článku.

Obecně pacienti s rosaceou lépe snášejí opalovací krémy s minerálním filtrem. Ty najdete i u nás na e-shopu. :-)

2. Méně je více

Nic se nemá přehánět – a u růžovky to platí dvojnásob. Určitě není žádoucí, aby vaše skin care rutina obsahovala velké množství produktů. Stejně tak není vhodné to přehánět v samotné péči o pleť. Tato studie na 999 pacientech s rosaceou ukázala, že časté čištění pleti mělo za následek zhoršení jejího stavu. Přílišná péče může být tedy někdy na škodu.

3. Nové produkty vždy otestujte

Při používání nových produktů buďte ostražití. Kosmetika totiž také bývá provokačním faktorem a růžovku může výrazně zhoršit.

Pokud se chystáte vyzkoušet jakýkoliv produkt, vždy jej nejprve otestujte – aplikujte malé množství produktu např. na krk či pod ušní lalůček. Ideálně na místo, které není přikryto oblečením, abyste produkt nedopatřením nerozmazali. Produkt na pleti nechte stejně dlouho jako při standardním použití. Pokud se během 24–48 hodin nedostaví nežádoucí reakce (otok, začervenání, svědění…), produkt bude s největší pravděpodobností pro vaši pleť bezpečný.

Jakékoliv nové produkty nejprve na pleti otestujte. Můžete si také vyžádat vzorečky produktů, ulevíte tak své peněžence.

 

4. Produkty užívejte pravidelně

Ne vždy se výsledek ukáže po prvním použití. Nové produkty používejte pravidelně (dle pokynů výrobce) a případně si dělejte průběžné fotky stavu pleti. Fotky po čase napoví, zda kosmetika zabírá nebo je třeba sáhnout po jiném výrobku. :-)

 

Růžovka a kosmetika – které látky v ní hledat?

Existuje hned několik látek, které dle studií mohou pleti s růžovkou pomoci – mohou pleť zklidnit, hydratovat či zmírnit začervenání. Pokud chcete pleti ulevit, zkuste do své kosmetické rutiny zařadit produkty s následujícími látkami:

 • Zinek

Zinek působí antibakteriálně a antimikrobiálně. Pokožku regeneruje a zklidňuje. Masti pleť mírně zchladí, je tedy dobré je aplikovat přímo na postižená místa.

 • Kyselina azelaová

Kyselina azelaová má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a pomáhá redukovat začervenání pleti a pupínky.

Niacinamid obnovuje narušenou kožní bariéru, zlepšuje strukturu pleti a snižuje četnost pupínků. 

Ceramidy posilují kožní bariéru a zabraňují ztrátě vlhkosti. Zároveň pleť chrání před vnějšími vlivy a mohou zmírnit začervenání a citlivost pleti.

U opalovacích krémů hledejte minerály jako zinkoxid (ve složení najdete jako zinc oxide) nebo oxid titaničitý (titanium dioxide), které působí jako štít, který chrání pleť před sluncem.

Pokud vás trápí růžovka, zkuste do své skin care rutiny zařadit produkty s obsahem zinku, kyseliny azaleové, niacinamidu nebo ceramidů.

 

Růžovka a kosmetika – kterým látkám se vyhnout?

Existuje spousta látek, které mohou stav pleti výrazně zhoršit. Je ale důležité myslet na to, že pleť každého z nás je velmi individuální. Ačkoliv jednomu může daná látka v kosmetice vadit, druhému nemusí způsobit žádné potíže. Důležité je pečlivě pokožku sledovat a čerpat ze svých vlastních zkušeností. U produktů, s kterými si vaše pleť nerozumí, si zapisujte složení a pokuste se identifikovat potenciální dráždivé složky. Těmto látkám se v budoucnu pro jistotu vyhýbejte.

Mezi nejčastější iritanty patří:

 • Alkohol

Alkohol může pleť s růžovkou velmi vysušit a poškodit přirozenou kožní bariéru. Ne všechen alkohol je ale pro pokožku “špatný”. Ve složení si dejte pozor zejména na následující názvy alkoholu:

 • Alcohol
 • Alcohol denat.
 • Denatured alcohol
 • Ethanol
 • Isopropanol
 • Isopropyl alcohol
 • SD alcohol 40
 • SD alcohol
 • Propanol
 • Propyl alcohol
 • Parfém

Pěkná vůně sice často přinese našim čichovým buňkám radost, pleti bohužel zas tak moc ne. Parfemované produkty mohou pleť dráždit a obecně v produktu nemají Ve složení vůni najdete jako “parfum” nebo “fragrance”.

 • Kyselina glykolová (Glycolic acid)

Kyselinu glykolovou nejčastěji obsahují různá exfoliační séra či tonika. Citlivou pokožku může dráždit a způsobovat dočasné začervenání pleti.

 • Kyselina mléčná (Lactic acid)

Kyselinu mléčnou taktéž najdete ve formě exfoliačních sér či tonik. Obzvláště během vzplanutí růžovky není vhodné kyselinu mléčnou užívat, neboť může pocit pálení ještě zhoršit.

 • Kyselina salicylová (Salicylic acid)

Setkáte se s ní v sérech, maskách, čisticích gelech. Velmi účinně bojuje s akné, pokožku s rosaceou ale může příliš vysušit.

 • Menthol

Ačkoliv mentol může pokožce přinést příjemné ochlazení, citlivou pokožku může nepříjemně dráždit. Pleť může vysušovat a zvyšovat její citlivost.

 • SLS (Sodium lauryl sulfate)

SLS je pěnící činidlo, které najdete např. v micelárních vodách, šamponech, sprchových gelech, ale třeba i v zubních pastách. Jeho úkolem je odstranění nečistot z pokožky. Často ale dochází i k odstraňování kožního filmu a narušení kožní bariéry, což je pro citlivou pleť s růžovkou nežádoucí.

 • Urea

Ureu najdete převážně v krémech, obzvláště v těch pro osoby s atopickým ekzémem či psoriázou. Ačkoliv urea může u spousty kožních onemocnění přinést pozitivní výsledky, u růžovky s ní buďte opatrní.

Náš tip

Pamatujte, že výše zmíněné látky mohou pokožku potenciálně dráždit. Neznamená to, že každý produkt obsahující danou složku je automaticky špatný. Záleží také na množství dané látky v produktu. Složení látek je vždy uspořádáno sestupně – na prvním místě jsou látky, kterých je v produktu nejvíce. Na posledním místě pak najdete látky, kterých je v produktu nejméně. Pokud se ve složení nevyznáte, zkuste si složky či produkty vyhledat online. Můžeme doporučit např. INCIdecoder.com (anglicky) nebo slozeni-kosmetiky.cz (česky).