Jaké vitamíny brát před otěhotněním?

Jaké vitamíny brát před otěhotněním?

RNDr. Michaela Bebová

Dostatečný přísun živin je důležitý nejen během těhotenství, ale i před početím. Odborník přes složení radí, jak vybírat kvalitní doplněk stravy, který vás na těhotenství spolehlivě připraví.

S doplňováním důležitých vitamínů a minerálů začněte s předstihem již před otěhotněním. A to nejen pro podporu vašeho zdraví, ale také z důvodu snížení rizika komplikací v těhotenství a zajištění správného vývoje plodu. Před otěhotněním je vhodné brát zejména kyselinu listovou, vitamín B12, železo, jód a vitamín D.

Otěhotnět, nechat v sobě vzniknout nový život a stát se maminkou je v životě ženy velký krok. A zároveň velká zodpovědnost. Proto by žena měla již před plánovaným otěhotněním dbát na doplnění esenciálních živin do svého organismu. Ty pomohou zabezpečit nejen dostatečnou zásobu potřebných látek pro početí, ale i následný správný a zdravý vývoj plodu.

Před plánovaným otěhotněním je důležité dbát na pestrou stravu, která zajistí dostatečný příjem potřebných látek pro tělo. Ne vždy to úplně vyjde. Není tedy na škodu vsadit na jistotu v podobě multivitaminového doplňku stravy.

Proč brát vitamíny a minerály už před otěhotněním?

Že je v těhotenství důležité doplňovat celou škálu důležitých vitamínů a minerálů, je známý fakt. Není ale vůbec na škodu s užíváním těchto látek začít už v momentě, kdy se začínáme snažit otěhotnět.

Čím dříve s doplňováním látek začneme, tím větší je šance, že jich budeme mít dostatek už ve chvíli početí. To je důležité pro zdraví budoucí maminky, snížení rizika komplikací v těhotenství a v neposlední řadě pro vývoj plodu. K tomu do jisté míry dochází už během 1. a 2. měsíce – tedy možná ještě dříve, než zjistíte, že jste těhotná.

Jaké vitamíny a minerály brát před otěhotněním?

Existuje celá řada látek, jejichž dostatečný příjem by si žena měla před otěhotněním pohlídat. Které to jsou?

Mezi nejdůležitější látky pro zdravý vývoj plodu patří:
  • kyselina listová (vitamín B9),
  • vitamín B12,
  • železo,
  • jód,
  • vitamín D.

1. Kyselina listová

  • Proč je důležitá

Kyselina listová (vitamín B9) je klíčovou složkou při tvorbě a předávání genetické informace, k čemuž dochází v markantní míře právě ihned po početí a v prvních měsících vývoje plodu. Je důležitá při krvetvorbě a při diferenciaci tkání.

  • Co může způsobit její nedostatek

Nedostatek kyseliny listové může způsobit vážné rozštěpové vady, poruchy vývoje mozku a onemocnění krve zvané megaloblastová anémie.

  • Jak ji zařadit do jídelníčku

Je důležité, aby žena měla kyseliny listové dostatek již v momentě početí. Samozřejmě je nutné ji v dostatečné míře přijímat i během těhotenství – ideálně zařazením potravin bohatých na tento vitamín do jídelníčku. Najdete ji např. v kvasnicích, celozrnných obilovinách, fazolích, mrkvi či žloutku.

Chcete se o kyselině listové dozvědět více? Pak si nezapomeňte přečíst náš článek Kyselina listová – Nejčastější otázky a odpovědi.

  • Kterou kyselinu listovou v aktivní formě bych doporučila?

Aktivní vs. syntetická forma kyseliny listové – kterou upřednostnit?

Některé preparáty obsahují syntetickou kyselinu listovou, která v těle musí být teprve aktivována na aktivní folát (tzv. methylfolát). V případě, že máte genovou mutaci enzymu MTHFR, nemůže však tento proces proběhnout a suplementace postrádá smysl. Touto mutací trpí až 40 % lidí. Proto vždy doporučuji vybírat kyselinu listovou již ve formě aktivního folátu.

Kyselině listové se věnujeme více do hloubky v tomto článku, který určitě stojí za přečtení.

2. Vitamín B12

  • Proč je důležitý

Stejně jako kyselina listová, i vitamín B12 se podílí na procesu dělení buněk a krvetvorbě.

  • Co může způsobit jeho nedostatek

Nedostatek vitamínu B12 v organismu může být příčinou neplodnosti. Je také spojen s řadou vývojových vad plodu a zvýšením některých poporodních rizik.

  • Jak ho zařadit do jídelníčku

Vitamín B12 majoritně získáváme hlavně ze živočišné potravy (např. maso, játra, ryby), proto je jeho příjem kritický zejména pro vegetariánky a veganky. Veganské zdroje mohou být např. lahůdkové droždí, mořské řasy či houba shiitake.

  • Který vitamín B12 bych doporučila?

3. Železo

  • Proč je důležité

Deficit železa u žen je velmi častý – a to nejen v těhotenství, ale i běžně během života. Železo je důležité pro normální růst a vývoj plodu, je hlavním minerálem červeného krevního barviva hemoglobinu. Nejvyšší nároky na železo má těhotná žena během 2. a 3. trimestru, a to jednoduše proto, že se rozšiřuje krevní oběh dítěte.

  • Co může způsobit jeho nedostatek

Mnoho žen vstupuje do těhotenství s nízkou hladinou železa, což je samo o sobě rizikem. Deficit v těle matky způsobuje chudokrevnost a může také způsobit nízkou porodní hmotnost dítěte

  • Jak ho zařadit do jídelníčku

Mezi nejlepší zdroje železa patří červené maso, vnitřnosti (ty se však v těhotenství musí konzumovat opatrně a v míře, ideálně v bio kvalitě), ryby nebo např. žloutek. Rostlinné zdroje jsou na železo chudší a pro lepší vstřebávání by měly být vždy doplněny vitamínem C. Mezi ty vhodné patří zelená listová zelenina, luštěniny a sušené ovoce (meruňky, rozinky, švestky).

  • Které železo bych doporučila?

4. Jód

  • Proč je důležitý

Jód je dalším nepostradatelným mikronutrientem pro zdravé těhotenství. Dostatek jódu je důležitý pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které se významně podílí na vývoji plodu.

  • Co může způsobit jeho nedostatek

Nedostatek jódu může mít u dítěte za následky celkové mentální zpomalení, nižší porodní hmotnost nebo poruchy sluchu. Denní doporučená dávka jódu pro těhotné ženy je až 250 μg, což je dokonce o 100 μg více než DDD pro dospělé osoby.

  • Jak ho zařadit do jídelníčku

Nejbohatšími zdroji jódu jsou mořské plody a mořské ryby, mořské řasy, dále jodizovaná sůl (není příliš doporučována) a kvalitní mléčné výrobky. Výborným zdrojem jsou také velmi silně mineralizované vody – např. Vincentka.

  • Který jód bych doporučila?

5. Vitamín D

  • Proč je důležitý

Vitamín D je důležitý pro správný metabolismus vápníku, tedy vývoj kosterního systému dítěte, ale i pro řadu dalších kroků ve správném vývoji plodu. Dostatek vitamínu D v mateřském mléce se objevuje pouze tehdy, pokud ho má dostatek i matka. Suplementace vitamínu D v těhotenství a při kojení, obzvláště v zimních měsících, má jednoznačně pozitivní vliv na obsah vitamínu D v mateřském mléce.

  • Co může způsobit jeho nedostatek

Nedostatkem vitamínu D trpí převážná část naší populace. V ideálním případě by žena měla otěhotnět s již dostatečnou hladinou v organismu a následně si ji i udržet. Nedostatek vitamínu D u ženy je spojován s poporodními depresemi. U těhotných se tedy doporučená denní dávka pohybuje okolo 1000 IU vitamínu D.

  • Jak ho zařadit do jídelníčku

Hlavními živočišnými zdroji vitamínu D jsou pro nás ryby a rybí tuk, mléko a mléčné výrobky, vaječný žloutek, játra a maso obecně. Vitamín D také, jak je známo, získáváme při opalování na slunci.

Jak vybrat kvalitní multivitamínový doplněk stravy před otěhotněním?

Své tipy na jednotlivé doplňky stravy na přípravu na otěhotnění jsem již zmínila výše. Některým ženám však vyhovuje pořídit si multivitamínový komplex, který má tu výhodu, že denně berete pouze malé množství kapslí. Nevýhodou však může být to, že doplníte i ty živiny, které reálně nepotřebujete, neboť je možná získáváte v dostatečném množství ze stravy.

Ty nejlepší multivitamíny na podporu otěhotnění poznáte podle následujících kritérií. Případně si můžete přečíst můj Nezávislý test vitamínů před početím, kde jsem pro vás srovnala ty nejprodávanější multivitamíny u nás.

1. Doplněk stravy obsahuje minimum aditiv

Rovněž neobsahuje žádná potenciální riziková aditiva, která by mohla ohrozit vývoj plodu – např. oxid titaničitý nebo některá umělá sladidla či syntetická barviva.

2. Doplněk stravy je komplexní

Měl by obsahovat všech 5 výše uvedených nejdůležitějších živin (tedy kyselinu listovou, vitamíny B12 a D, železo a jód), a to v dobře vstřebatelných formách. Ty jsou totiž pro tělo nejefektivněji využitelné.

Náš tip

Čistotu složení i vstřebatelnost doplňků stravy za vás sledujeme my. Při brouzdání mezi doplňky stravy na Vitalpointu si nezapomeňte zakliknout filtry „Bez aditiv” a „Vstřebatelnost”. Díky nim najdete jen ty nejlepší přípravky. :-)

3. Obsahuje kyselinu listovou v aktivní formě methylfolátu

U aktivní formy kyseliny listové máte záruku, že ji vaše tělo efektivně využije. Pokud ale máte mutaci MTHFR vyvrácenou, pak zcela bezpečně můžete užívat i doplňky se syntetickou kyselinou listovou.

BONUS: Obsahuje další důležité živiny pro vývoj a prevenci vzniku obtíží

Jedná se hlavně o vápník, hořčík, cholin či vitamín K2, zinek a selen.

Správný multivitamín před otěhotněním by měl obsahovat následující látky: kyselinu listovou, vitamín B12, železo, jód a vitamín D.

Které vitamíny před otěhotněním jsou nejlepší?

Pokud hledáte kvalitní multivitamínový komplex před početím, inspirujte se mými tipy. Přidělila jsem jim medaile podle toho, do jaké míry splňují výše zmíněná kritéria kvality:

Zlatá medaile

Doplněk stravy splňující všechna kritéria:

Stříbrná medaile

Doplněk stravy neobsahuje kyselinu listovou v aktivní formě methylfolátu:

Bronzová medaile

Doplněk stravy neobsahuje všechny účinné látky v dobře využitelné podobě a obsahuje větší množství aditiv:

Tip na další počtení

K otěhotnění je občas třeba i trocha štěstí. Běžte mu naproti a pročtěte si náš článek 14 vědecky ověřených rad k početí miminka nebo vsaďte na vitamíny na podporu plodnosti. Pokud je snažení zatím bez úspěchu, zkuste mrknout na článek 7 důvodů, proč se vám nedaří otěhotnět. A až se zadaří, možná vám přijde vhod článek s tipy na podporu laktace a úspěšné kojení.

Závěrem

V ideálním případě by dostatečné množství vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek měla zajistit zdravá a pestrá strava. To ale není vždy možné. Z toho důvodu je někdy opravdu vhodné zabezpečit zvýšené nároky na potřebné látky kvalitními doplňky stravy před otěhotněním. Jejich užívání je také prevencí vzniku deficitů v těle matky. Ta totiž poskytuje jistý rezervoár pro potřeby dítěte a deficity se na ní posléze mohou výrazněji projevit nejrůznějšími zdravotními neduhy.

 

Zveřejněno dne: 30. 6. 2023
Naposledy aktualizováno: 20. 12. 2024

 

Čerpáme z nezávislých důvěryhodných zdrojů. Přesvědčte se:

https://jbiomedsci.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12929-014-0077-z

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3218540/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5390862/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK235217/

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/anemia-during-pregnancy/art-20114455/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22742605/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29393662/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500914/