Nezávislý test Kloubní výživy 2022

Nezávislý test Kloubní výživy 2022

RNDr. Michaela Bebová

Kdo je vítězem testu? To nám vysvětlí biochemička Míša. Podle složení, nikoliv reklamy.

Klouby patří k dlouhodobě nejnamáhavějším částem těla. Používáme je dnes a denně při chůzi a samozřejmě i při sportu či jakýchkoliv pohybových aktivitách. S postupujícím věkem dochází k přirozenému opotřebovávání a také k postupnému snižování schopnosti regenerace. Chrupavka, podpůrná pojivová část kloubů, přirozeně ubývá, a tak se mnoho lidí dostane do stavu, kdy potřebuje nějakou formu vnější pomoci. Nejen z toho důvodu se různé typy kloubní výživy staly doslova bestsellery mezi doplňky stravy.

Co jsme hodnotili?

Srovnali jsme pro vás 9 komplexních preparátů, které obsahují účinné látky, podporující zdravé kosti a klouby. Všechny přípravky mají společné to, že obsahují buď glukosamin a nebo kolagen. Mimo tyto základní podpůrné látky jsou často doplněny synergicky působícími sloučeninami, které podporují celkové vstřebávání a účinnost látek kloubů a chrupavkám vlastním a mají příznivý vliv na zdraví kostí a kloubů.

U přípravků jsme hodnotili: 

  1. Počet účinných látek

  2. Celkovou vstřebatelnost a efektivitu přípravku

  3. Čistotu produktu

  4. Cenu za denní dávku

Kdo hodnotil? 

RNDr. Míša Bebová, která vystudovala obor biochemie na Univerzitě Karlově. Její poznatky z oboru jí umožnily porovnat všechny doplňky stravy z pohledu jejich složení, nikoliv reklamy. Nahlíží tak do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem organismu.

Jak to dopadlo?

 

Geladrink Forte Hyal 360 kps

Alavis Maxima Triple Blend Extra silný 700g

Walmark Proenzi Intensive 120 tablet

GreenFood Nutrition Kloubní výživa s vitamínem C 60 kps

Viridian Joint Complex 90 kps

Garden of Life FYI - Ultra 120 kps

Solgar 7 - Revoluční kloubní výživa 30 kps

Cemio Kamzík 60 kps 

Počet účinných látek 11 6 9 8 9 8 8 3
Vstřebatelnost a efektivita produktu (+ až ++++) ++++ +++ ++++ +++ +++ +++ +++ ++
Čistota složení (+ až ++++) ++++ +++ ++ +++ ++++ ++++ +++ ++
Cena za balení 772 Kč 1162 kč 725 Kč 178 Kč 605 Kč 1260 Kč 980 Kč 403 Kč
Počet tablet v balení/ml 360 700 g 120 60 90 120 30 60
Přibližná cena za denní dávku 26 Kč 7 Kč 12 Kč 6 Kč 20 Kč 42 Kč 33 Kč 7 Kč
Jak dlouho vydrží 1 měsíc 5 měsíců 2 měsíce 1 měsíc 1 měsíc 1 měsíc 1 měsíc 2 měsíce

 

 

1. místo - VÍTĚZ

1. místo recenze patří Geladrinku Forte Hyal. Jedná se o nejkomplexnější přípravek celé recenze vysoké čistoty a efektivity. Obsahuje jak kolagen v podobě příznivých kolagenních peptidů, tak chondroitin a glukosamin, spolu s MSM a navíc ještě s kyselinou hyaluronovou ve formě hyaluronanu sodného.

Cena za denní dávku je vyšší v porovnání s ostatními, u tohoto přípravku je to však pochopitelné.

Výhody:
 • obsahuje 11 účinných látek (což je nejvíce z 8 testovaných produktů)
 • účinné látky jsou vysoce vstřebatelné, tudíž efektivní
 • velmi čisté složení (neobsahuje skoro žádná aditiva jako jsou konzervanty, aromata atp.)

Nevýhody:

 • poměrně vysoká cena
 • vydrží pouze měsíc

2. místo

Na 2. místě se umístil Alavis, který se proslavil hlavně doplňky stravy pro zvířata. Nyní přichází s produktem určenými přímo pro lidské klouby - Alavis Maxima Triple Blend.

Tento přípravek obsahuje 5 účinných látek: kolagen I a II, chondroitin, glukosamin a MSM, doplněné o vitamín C. Cena za denní dávku je příznivá – 8 Kč. Jde o silný preparát s malým zastoupením přídatných látek.

Výhody: 

 • výborná cena (pouze 7 Kč za denní dávku)
 • silný a účinný preparát
 • dlouho vydrží (a to 5 měsíců)

Nevýhody:

 • o trochu více aditiv (tedy přídavných látek jako je např. aroma, sladidlo, protispékavá látka)
 • menší počet účinných látek (obsahuje 6 účinných látek)

3. místo

3. místě se umístil Walmark Proenzi Intensive, který sice obsahuje největší množství přídatných látek z celé recenze, nicméně obsahuje tři účinné látky v kombinaci: glukosamin, chondroitin i kolagen II. typu. Ty jsou doplněny o synergicky působící látky včetně rostlinných podpůrných sloučenin.

Výhody: 

 • vysoce vstřebatelné účinné látky
 • doplněn o synergicky působící látky vč. rostlinných podpůrných sloučenin
 • příjemná cena (12 kč za denní dávku)


Nevýhody:

 • větší množství aditiv (nejvíce ze všech 8 testovaných produktů)

4., 5., 6. a 7. místo

Na dalších 4 místech (4., 5., 6. a 7.) se umístily velmi podobné přípravky od renomovaných značek Solgar, Garden of Life, Viridian a GreenFood Nutrition.

Všechny produkty obsahují 8 nebo 9 účinných látek, z nichž vždy minimálně polovina z nich jsou synergicky působící rostlinné výtažky, které podporují vstřebávání a využitelnost účinných látek glukosaminu a kolagenu a celkově pozitivně působí na zdraví kloubů a kostí. Jedná se hlavně o výtažky z kurkumy, rostliny boswellia serrata, zázvoru, vrby bílé a pepře. 

4. místo patří přípravku GreenFood nutrition Kloubní výživa s vitamínem C, který má v porovnání s ostatními velmi příznivou cenu denní dávky 6 Kč a vítězí v poměru „cena-výkon".
5. místo patří přípravku Viridian Joint Complex, který vyniká svou čistotou.
Z důvodu vyšší ceny na dávku je na 6. místo umístěn přípravek od Garden of Life FYI - Ultra
Na 7. místě je z důvodu největšího zastoupení přídatných látek umístěn přípravek Solgar 7

8. místo

Na 8. místě se umístil přípravek společnosti Cemio – Kamzík. Tento preparát obsahuje 2 typy kolagenu I a II a je doplněn o vitamín C v množství 20 % DDD na dávku.

Neobsahuje jiné synergicky působící látky a je navíc doplněn větším množstvím pomocných látek včetně čtyřech typů barviv.

 

Poznámka:

Uvedená recenze je, co se týče parametrů Hodnocení vstřebatelnosti a efektivity produktu a Čistoty složení, subjektivní, avšak zcela nezávislá a založená na odborných znalostech RNDr. Michaely Bebové z oboru biochemie a výživového poradenství. U ostatních parametrů se jedná o objektivní porovnání údajů mezi jednotlivými přípravky, které nám dodal výrobce/distributor. Nejedná se však o laboratorní testování. 

 

RNDr. Michaela Bebová
autor článku

Vystudovala jsem na UK v Praze obor Biochemie. Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuji již přes 15 let. Studium biochemie mi umožňuje nahlížet do problematiky zdravé stravy z té nejzákladnější úrovně – z úrovně metabolismu. Bojuji proti mediálním bublinám, trendům a dezinformacím a snažím se jít cestou zdravého selského rozumu. Lektoruji, přednáším, píši na www.biochemicka.cz.

Související články