Nezávislý test MULTIVITAMÍNŮ PRO DĚTI

27. 11. 2020

Nezávislý test MULTIVITAMÍNŮ PRO DĚTI

Dětská imunita je velmi křehká a bývá často testována pobytem v kolektivu (školka, škola) či podzimním a zimním obdobím. Asi každý rodič ví, o čem mluvíme. Stačí jedna rýma nebo jedno nachlazení a může začít dlouhá šňůra předávání si bakterií či virů a to jak v kolektivu, tak v rodině.

Zdravá strava plná vitamínů, otužování a dostatek přirozeného pohybu venku jsou hlavní prevencí. V určitých obdobích roku je však vhodné sáhnout i po pomocnících v podobě doplňků stravy. A právě na ty jsme se podívali v této recenzi.

Co jsme hodnotili?

Srovnávali jsme celkem 7 produktů, které se řadí do kategorie multivitamíny. Obsahují tedy řadu vitamínů, minerálních látek a dalších sloučenin jako například výtažky z bioflavonoidů či z rakytníku nebo betaglukany. Jelikož se jedná o vitamíny pro děti, zaměřili jsme se přísným okem také na přídatné látky. Doplňky stravy pro děti bývají totiž z důvodu zvýšení atraktivity pro děti obohaceny o nejrůznější barviva, aromata a příchutě.

U přípravků jsme hodnotili: 

    1. Počet účinných látek, 

    2. Celkovou vstřebatelnost a efektivitu přípravku

    3. Čistotu produktu

    4. Cenu za denní dávku

Kdo hodnotil? 

RNDr. Míša Bebová, která vystudovala obor biochemie na Univerzitě Karlově. Její poznatky z oboru jí umožnily porovnat všechny doplňky stravy z pohledu jejich složení, nikoliv reklamy. Nahlíží tak do této problematiky z té nejzákladnější úrovně - úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem organismu.

Jak to dopadlo?

Viridian Viridikid Multivitamín 90 kps

Garden of life Vitamin Code - RAW Kids Multivitamín pro děti 60 cucav. tablet

Solgar Multivitamín a minerál pro děti - angrešt 120 tablet

Terezia Rakytníček multivitamín želatinky s rakytníkem 70 ks

Jamieson Kids Multivitamín cucací 60 tablet

Vibovit Dino 50 bonbonů

Walmark Marťánci s Imunoactivem příchuť MIX 90 tablet

Počet účinných látek 26 20 28 10 17 10 18
Vstřebatelnost a efektivita produktu (+ až ++++) ++++ ++++ +++ + ++ + +++
Čistota složení (+ až ++++) ++++ +++ ++ ++ + + +
Cena za balení 499 Kč 689 kč 556 Kč 199 Kč 267 Kč 144 Kč 305 Kč
Počet tablet v balení 90  60  120 70 60 50 90
Přibližná cena za denní dávku

6 - 11 Kč (podle

zvoleného dávkování)

23 Kč

5 - 9 Kč (podle

zvoleného dávkování)

9 - 14 Kč (podle

zvoleného dávkování)

4 Kč

3 - 6 Kč (podle

zvoleného dávkování)

3 Kč
Jak dlouho vydrží

1 m 15 dnů - 3 m (podle

zvoleného dávkování)

1 měsíc

2 - 4 měsíce (podle

zvoleného dávkování)

14 - 23 dní (podle

zvoleného dávkování)

2 měsíce

25 dní - 1 m 20 dní (podle

zvoleného dávkování)

3 měsíce

7. místo

Na 7. místě se umístil produkt Walmark Marťánci s Imunactivem a to i přes relativně efektní spektrum látek.

Tyto multivitamíny totiž obsahují jak kontroverzní barvivo, košenilu (E120 – od roku 2018 by se správně mělo nazývat karmín nebo kyselina karmínová), tak umělá sladidla aspartam a acesulfam K (produkt obsahuje i jiná náhradní sladila a to xylitol, sorbitol a neohesperidin). Karmín je spojován s nežádoucí hyperaktivitou dětí a různými alergickými reakcemi, proto je pro děti hlavně z preventivních důvodů nevhodný. Celkově jsme napočítali 15 pomocných látek.

6. místo

Na 6. místě se umístil produkt Vibovit Dino a to z důvodu nejmenšího počtu vitamínů a minerálních látek, navíc v ne dobře vstřebatelných formách.

Celkový počet přídatných látek je 15 a patří k druhým nejvyšším.

5. místo

Na 5. místě jsme umístili produkt od značky Jamieson Kids Multivitamin. Tento produkt stejně jako Marťánci obsahuje velmi kontroverzní barvivo karmín (E120). Z toho důvodu se tento produkt umisťuje v druhé polovině hodnocení.

Přípravek obsahuje 17 účinných látek, z nichž se alespoň většina minerálů nachází v organické podobě.

4. místo

Na 4. místě se umístil přípravek Terezia Rakytníček, který upozorňuje na to, že účinky přípravku jsou založeny na obsaženém sušeném rakytníku a ne na obsahu vitamínů, který je všeobecně velmi nízký. Doporučené denní dávkování pokrývá jen 18 % všech obsažených vitamínů.

Počet pomocných látek není nijak nízký, nejedná se ale o nijak kontroverzní látky.

3. místo

Na 3. místě se umístil přípravek Solgar Multivitamín a minerál pro děti. Ten obsahuje jak širokou škálu vitamínů a minerálů, tak citrusové bioflavonoidy a prášek z ovoce a zeleniny. Většina látek je v dobře vstřebatelné formě.

Přípravek obsahuje 11 pomocných látek, žádná z nich ale není vyloženě kontroverzní.

2. místo 

Na 2. místě se umístil doplněk stravy od společnosti Garden of Life Vitamin Code RAW Kids Multivitamín pro děti - nejdražší denní dávka vitamínu ze srovnávaných produktů (23 Kč/den).

Tento produkt je postaven na rostlinných výtažcích a je navíc doplněn o probiotickou směs. Jedná se tedy o velmi kvalitní produkt, i když obsahuje přídatné látky – převážně cukry a sladidla.

1. místo - VÍTĚZ

Na 1. místě se umístil přípravek od společnosti Viridian Viridikid Multivitamín pro děti, který nemá co do čistoty produktu konkurenci.

Obsahuje 26 účinných látek převážně v té nejlepší vstřebatelnosti. Efektivita produktu je tedy opravdu vysoká. Cena za denní dávku 6–11Kč (dle dávkování) je více než příznivá.

Pokud sáhnete po jakémkoliv z prvních tří produktů, neuděláte chybu. Pamatujte ale, že na prvním místě by vždy měla stát kvalitní a pestrá strava spolu s přírodní podporou dětské imunity.

Za rodinnou lékárnu Vitalpoint, 

Michaela

RNDr. Michaela Bebová

Vystudovala na UK v Praze obor biochemie. Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuje již přes 15 let. Studium biochemie ji umožňuje nahlížet do problematiky zdravé stravy z té nejzákladnější úrovně – z úrovně metabolismu. Bojuje proti mediálním bublinám, trendům a dezinformacím a snaží se jít cestou zdravého selského rozumu. Lektoruje, přednáší, píše. www.biochemicka.cz

Dostávejte ty nejlepší tipy o zdraví zdarma

Newsletter background