Co se v článku dozvíte?
1. Je slunce pro atopický ekzém prospěšné, nebo naopak škodlivé?
2. Proč se musí atopici chránit před sluncem více než ostatní?
3. Jak chránit atopickou pokožku před sluncem
4. Jak vybrat opalovací krém pro atopickou pokožku?
5. Doporučení na vhodné opalovací krémy pro atopiky
6. Jak aplikovat opalovací krém při atopickém ekzému?
7. Může opalovací krém zhoršit atopický ekzém?
8. Může se atopický ekzém opálit?
9. Co dělat, když se atopik spálí?
Je slunce pro atopický ekzém prospěšné, nebo naopak škodlivé?
Slunce je pro naše zdraví velmi důležité – zlepšuje náladu a pomáhá našemu tělu tvořit tolik potřebný vitamín D. Nejen pro atopiky, ale i pro kohokoliv jiného může být sluníčko prospěšné. Ovšem jen za předpokladu, že to s ním nepřeháníme a jsme patřičně chráněni.
Většina atopiků během léta zažila zlepšení ekzému na vlastní kůži. Proč to tak je? Atopický ekzém je druh zánětu a sluníčko na zánět pozitivně působí. Ostatně na stejném principu fungují fototerapie, které cíleně lékaři v boji proti atopii využívají. Musíme si ale uvědomit, že cílená fototerapie funguje kontrolovaným způsobem, ve velmi slabé koncentraci a pouze na velmi krátkou dobu (zpravidla několik minut).
Příliš sluníčka škodí
Proč se musí atopici chránit před sluncem více než ostatní?
Kromě výše zmiňovaných negativních dopadů UV záření mohou atopika trápit další problémy se sluncem spojené:
- Teplo – už tak vysušenou atopickou pokožku ještě více vysušuje (viz článek 10 spouštěčů atopického ekzému).
- Pocení – způsobuje svědění a zhoršení atopického ekzému.
- Spálení – je také forma zánětu. Spálení může již zánětlivé atopické pokožce způsobit opravdová muka a postarat se o předčasný konec dovolené.


Vzplanutí ekzému je v létě běžné. Může za to teplo, pocení i spálení od slunce. Každý atopik by se měl před horkem a sluncem chránit. (Zdroj fotky: Intercoastal Medical)
Slunce a kortikoidy
Používáte-li lokální kortikosteroidy, se sluníčkem opatrně. Ačkoliv nebylo prokázáno, že by kortikoidní masti zvyšovaly citlivost kůže na slunce (naopak se často používají ke zmírnění příznaků spálení), mnozí atopici mají opačnou zkušenost. Při dlouhodobém užívání mohou kortikoidy ztenčovat kůži, která je pak více náchylná ke spálení a podráždění. Proto si slunce užívejte s mírou a kůži chraňte opalovacím krémem s vysokou UV ochranou.Jak chránit atopickou pokožku před sluncem
Důkladná ochrana atopické pokožky před sluncem může předejít zhoršení ekzému. Přistupovat bychom k ní měli komplexně – tedy kombinovat více způsobů ochrany, jako je opalovací krém, ochranný oděv a stín:
1. Vhodný opalovací krém jako základ
Opalovací krém bychom měli mít vždy po ruce. Samotný však k ochraně nestačí, žádný opalovací krém totiž neposkytuje 100% ochranu. Navíc jeho účinnost vlivem pocení, koupání a osušení pokožky ručníkem klesá. Jak vybrat to správné SPF pro atopickou pokožku poradíme níže.
2. Ochranné pomůcky – košile, brýle, pokrývka hlavy, slunečník
Oblečení a další ochranné pomůcky jsou nejpřirozenější způsob, jak se chránit před sluncem. Zapomínat byste neměli na:
- oblečení s dlouhými rukávy/nohavicemi z pevné a neprůsvitné tkaniny (když látku přidržíme proti světlu, měla by co nejméně prosvítat),
- pokrývku hlavy,
- sluneční brýle s označením UV400,
- slunečník/plážový stan.
Pamatujte však na to, že sluneční záření tkaninou stále proniká, proto je nejúčinnější kombinovat i ostatní způsoby ochrany.
Náš tip
3. Vyhledávejte stín
Většinu času se snažte trávit ve stínu. Zejména pak mezi 10. až 15. hodinou, kdy jsou paprsky nejsilnější, je stín nutností.
Slunce opaluje i ve stínu
4. Vyvarujte se přehřátí pokožky
Na přehřátí je ideální zchladit se v bazénu nebo v moři. Můžete použít také termální vodu ve spreji, která sníží teplotu pokožky.
Atopický ekzém a moře
Jak vybrat opalovací krém pro atopickou pokožku?
Opalovací krém pro atopiky by měl splňovat těchto 5 kritérií:
- Vysoké SPF (SPF 30, ideálně SPF 50)
- Širokospektrální ochrana (chrání před UVB i UVA zářením)
- Voděodolnost
- Minerální filtr
- Bez parfemací a alergenů
1. Vysoké SPF (SPF 30 či 50)
Ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor) udává, jak dlouho můžete být na slunci bez rizika spálení ve srovnání s nechráněnou pokožkou. Zároveň nám prozradí, kolik % UVB záření dokáže krém odfiltrovat – např. opalovací krém s SPF 30 odfiltruje cca 97 % UVB záření, s SPF 50 cca 98 % UVB záření.
U atopiků se vždy doporučuje jít cestou opatrnosti a volit vysokou ochranu před sluncem. – tedy minimálně SPF 30, ideálně pak SPF 50 či 50+.
2. Širokospektrální ochrana
Opalovací krém pro atopiky musí být širokospektrální, tedy chránit před UVA a UVB zářením. Oba typy UV záření jsou ve větší míře pro naši pokožku nebezpečné.
Každý krém chrání před UVB zářením (jak efektivně, nám prozrazuje jeho SPF). Jestli krém chrání i před UVA zářením, poznáme podle označení UVA v kroužku na obalu krému.
3. Voděodolnost
Chrání nás i při pobytu ve vodě. Je však dobré si pamatovat, že po styku s vodou klesne SPF opalovacího krému cca na polovinu. Proto se doporučuje ho znovu po koupání aplikovat.
4. Minerální filtr
V opalovacích krémech se používají 2 druhy UV filtrů – minerální a chemické:
- Minerální SPF funguje jako ochranný štít – odráží UV paprsky od povrchu pokožky,
- zatímco chemické filtry UV záření absorbují do pokožky a přeměňují na teplo.
Jelikož minerální filtry zabraňují pronikání UV záření do pokožky, opalovací krém je tak obecně méně dráždivý a je menší pravděpodobnost vzplanutí ekzému. Minerální opalovací krémy poznáte podle složení – nejčastěji obsahují oxid zinečnatý či oxid titaničitý.
5. Bez parfemací a alergenů
Aplikujeme zde stejné rady jako při výběru vhodného hydratačního krému – měl by se obejít bez parfemací a alergenních látek.


Vhodný opalovací krém pro atopickou pokožku by měl mít SPF 30 a vyšší, chránit před UVB i UVA zářeními a být voděodolný. V ideálním případě by měl obsahovat minerální filtry a obejít se bez parfemací a alergenů.
Doporučení na vhodné opalovací krémy pro atopiky
Na základě výše zmíněných kritérií jsme vybrali vhodné opalovací krémy pro atopiky. Některé opalovací krémy obsahují chemické, nikoliv minerální filtry. Tyto produkty jsou však formulovány tak, aby byly ke křehké atopické pokožce maximálně šetrné, proto se jich nemusíte obávat.
1. Opalovací krémy pro atopickou pokožku dospělých
Dospělým atopikům můžeme doporučit tyto opalovací krémy:
- Avène Sun Minerální mléko SPF 50+ 100 ml – minerální filtr
- Bioderma Photoderm Mineral Fluid SPF 50+ Tuba 75 g (také v tónovaných verzích pro světlou a velmi světlou pleť) – minerální filtr
- SynCare Zinci Sun SPF 50+ 75 ml (také v menší tónované verzi) – obsahuje minerální i chemické filtry, k citlivé pokožce je však maximálně šetrný
- A-Derma Exomega Control Sluneční emolienční krém SPF 50+ 150 ml – obsahuje chemické filtry, je však přímo určen pro atopickou pokožku
Níže najdete tipy na přírodní opalovací krémy pro atopiky:
- Weleda Sun Dětské mléko na opalování SPF 30 Sensitive 150 ml – minerální filtr
- Wooden Spoon Opalovací mléko na tělo a obličej SPF 35+ Organic 100 ml – minerální filtr
- Wooden Spoon Opalovací tělové mléko Baby & Family SPF 50 BIO 150 ml – minerální filtr
2. Dětské opalovací krémy pro atopiky
Malým atopikům můžeme doporučit tyto dětské opalovací krémy pro atopiky:
- Bioderma Photoderm Pediatrics mineral SPF 50+ 50 g – pro miminka od narození, minerální filtr
- Bioderma Photoderm Mineral Fluid SPF 50+ Tuba 75 g – pro miminka od 6 měsíců, minerální filtr
- La Roche-Posay Anthelios Dermo-pediatrics Bebe mléko pro kojence SPF 50+ 50 ml – pro miminka od 6 měsíců, obsahuje chemické filtry, je však přímo určen pro dětskou atopickou pokožku
Níže najdete tipy na přírodní opalovací krémy pro děti s atopickým ekzémem:
- Weleda Sun Dětské mléko na opalování SPF 30 Sensitive 150 ml – minerální filtr
- Wooden Spoon Opalovací tělové mléko Baby & Family SPF 30 BIO 150 ml – minerální filtr
- Wooden Spoon Opalovací tělové mléko Baby & Family SPF 50 BIO 150 ml – minerální filtr
Jak aplikovat opalovací krém při atopickém ekzému?
1. 30 minut před sluněním aplikujte hydratační krém
Slunce a teplo přirozeně vysušuje naši pokožku. Z tohoto důvodu je dobré dodat pokožce pořádnou dávku hydratace ještě před tím, než na ni aplikujeme opalovací krém. Rozestup by měl být alespoň 30 minut – krém se pak lépe vstřebá a neředí SPF opalovacího krému.
2. Opalovací krém znovu nanášejte každé 2 hodiny
Opalovací krém aplikujte alespoň každé 2 hodiny, a to i v případě, že se jedná o voděodolný krém. Krém aplikujte pro jistotu častěji, pokud jste se koupali, otírali ručníkem nebo se zpotili.
3. Naneste dostatečné množství opalovacího krému
Většina z nás používá méně opalovacího krému, než by měla. Snižujeme tím jeho účinek. Ke správnému dávkování vám pomůže obrázek níže.


Nanášíte opalovací krém v dostatečném množství? U dospělých jde zhruba o 6 lžiček krému při aplikaci na tělo a ½ lžičky na obličej a krk. (Zdroj obrázku: Acne.org)
Může opalovací krém zhoršit atopický ekzém?
Ano, může. V první řadě je nutné zvolit opalovací krém podle rad výše a ideálně ten, který je přímo určen pro atopickou pokožku. Jen tak minimalizujeme možné riziko pdráždění. Bohužel i přesto může naše pokožka ,,protestovat'' a na obsažené složky nepříjemně reagovat. U atopického ekzému bohužel často vybíráme jakékoliv krémy metodou pokus-omyl. To, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému.
Jak provést test snášenlivosti?
Ještě předtím, než začnete opalovací krém užívat, je nutné provést test snášenlivosti:
- Krém aplikujte na vnitřní stranu zápěstí.
- Místo nemyjte vodou.
- Pokud se do 48 hodin neobjeví reakce, opalovací krém je pro vás vhodný.
Pozor na expiraci
Každý rok si kupte nový opalovací krém. Ten starý může být kontaminovaný a uškodit vaší pokožce. Nemluvě o tom, že na každé lahvičce má krém uvedeno, do kolika měsíců od otevření je potřeba ho spotřebovat. Většinou to bývá 6–12 měsíců – tuto informaci zjistíte na zadní straně obalu (symbol otevřeného krému s číslem udávajícím datum spotřeby). Pak jeho účinnost klesá.
Může se atopický ekzém opálit?
Ano, každá pokožka, i ta s atopickým ekzémem, se může opálit. Bohužel i bohudík se atopická pleť často obnovuje. Když se opálíme a dojde k přirozenému procesu obnovy poškozené pokožky, mohou na snědé kůži vzniknout bílé mapy. Proto je lepší to se sluníčkem nepřehánět a pravidelně se mazat opalovacím krémem s velmi vysokým faktorem (SPF 50).
Co dělat, když se atopik spálí?
Se sluncem jste to trochu přehnali? Pro atopika může spálená pokožka představovat opravdová muka. S našimi tipy
- Vyhýbejte se slunci, dokud se pokožka nezahojí.
- Zchlaďte pokožku – pomůže vám vlažná sprcha, studené obklady nebo aloe vera gel (pro ještě větší úlevu ho nechte v lednici).
- Hydratuje pokožku vhodným hydratačním krémem (podle návodu Kompletního průvodce).
- Aplikujte léčebné mastičky na ložiska ekzému, na které jste zvyklí. Spálená pokožky je také zánět, stejně jako atopický ekzém, zafunguje tedy stejná léčba (např. Zinková mast Medarek, Bioderma Atoderm SOS sprej)
- Pijte dostatek vody. Hydratujete tím pokožku zevnitř.
- Neporušujte puchýře a neodlupujte kůži.
- Noste volné oblečení, abyste pokožku ještě více nepodráždili.
Náš tip
Pročtěte se ke zdraví
Zveřejněno: 6. 4. 2022
Naposledy aktualizováno: 16. 5. 2025
Čerpáme z nezávislých a důvěryhodných zdrojů. Přesvědčte se:
https://eczema.org/information-and-advice/triggers-for-eczema/sun-and-eczema/
https://www.fondationeczema.org/en/be-acompanied/useful-advice/sun-good-atopic-eczema
https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/radiation-protecting-against-skin-cancer
https://nationaleczema.org/eczema-sunscreen/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3427189/
https://eczema.org/wp-content/uploads/Eczema-and-the-sun-Apr-22.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10651969/
Je pro nás sluníčko prospěšné?
Ano, naše tělo přijímá ze slunečního záření vitamín D. Tento vitamín je pro nás důležitý k udržení zdravých kostí, zubů a svalů.
S vyššími dávkami slunečního záření už musíme být opatrní. UV záření má prokazatený vliv na poškození kůže, jako je předčasné stárnutí kůže a rakovina kůže.
Můj tip
Přesvěčte se sami. Tento muž strávil 28 let řízením kamionu. Jedna strana obličeje byla proto často vystavena slunci, zatímco druhá část zůstala ve stínu kabiny. Po zhlédnutí této fotografie již není pochyb o vlivu slunce na pokožku. Další fotografie naleznete v článku Předčasné stárnutí kvůli UV záření.
Je sluníčko prospěšné pro atopiky?
Ano, ale pouze v malých dávkách a s patřičnou ochranou.
Většina atopiků během léta zažila zlepšení ekzému na vlastní kůži. Proč to tak je? Je to z toho důvodu, že atopický ekzém je druh zánětu a sluníčko na zánět pozitivně působí.
Ostatně na stejném principu fungují fototerapie, které cíleně lékaři v boji proti atopii využívají. Musíme si ale uvědomit, že cílená fototerapie funguje kontrolovaným způsobem, ve velmi slabé koncentraci a pouze na velmi krátkou dobu (zpravidla několik minut).
Proč by se měl atopik chránit před sluníčkem?
Kromě výše zmiňovaných negativních dopadů UV záření můžou atopika trápit další problémy se sluníčkem spojené:
- Teplo - vysušuje už tak vysušenou atopickou pokožku (viz článek 10 spouštěčů atopického ekzému).
- Pocení - způsobuje svědění a zhoršení atopického ekzému.
- Spálení - je také forma zánětu. Spálení může již zánětlivé atopické pokožce způsobit opravdová muka a konec dovolené.
Vzplanutí ekzému je v létě běžné. Může za to teplo, pocení i spálení od slunce. Každý atopik by se měl před horkem a sluncem chránit.
Jak se chránit před sluníčkem?
Zhoršení ekzému může přijít dříve, než si myslíme. Jednotlivé kroky níže mohou zabránit zhoršení:
1. Opalovací krém je základ
- Opalovací krém bychom měli mít vždy po ruce.
- Samotný však k ochraně nestačí. Je to proto, že žádný opalovací krém neposkytuje 100% ochranu. Navíc jeho účinnost vlivem pocení, koupání a otírání se o ručník klesá.
2. Ochrané pomůcky (košile, brýle, pokrývka hlavy, slunečník)
- Oblečení a další ochranné pomůcky jsou nejpřirozenější způsob, jak se chránit před sluncem.
- Pouze ty však nestačí. Je to proto, že sluneční záření pronikne tkaninou, proto je nejúčinnější kombinovat i ostatní způsoby ochrany.
Můj tip
Tip: Pokud chceme být chráněni na souši nebo ve vodě, můžeme si vybrat oblečení s UV ochranou. Nabízí ho např. Decathlon, Tchibo, UVTex nebo Malý plavec.3. Stín
- Stín vyhledávejte většinu času.
- Mezi 11:00 - 15:00 je stín nutností. V ideálním případě se v těchto hodinách vyhněte pobytu venku.
- Pamatujte na obecně známé pravidlo, že i ve stínu sluníčko opaluje.
4. Vyvarovat se přehřátí pokožky
- Můžete použít termální vodu ve spreji, která sníží teplotu pokožky.
- Na přehřátí je ideální zchladit se v bazénu nebo v moři.
Můj tip
Obecně je na atopii moře blahodárné. V častých případech může ale porušenou pokožku štípat. Pokud nejste milovníkem turistických pláží, kde jsou sprchy, velkou záchranou může být láhev s vodou. Já si vždy beru jednu navíc a když mě sůl na pokožce štípe, tak si pokožku opláchnu.
Jak vybrat opalovací krém na atopickou pokožku?
Opalovací krém pro atopiky by měl splňovat těchto 5 kritérií:
1. SPF 30 a výš
SPF nám ukazuje, jak jsme chráněni před UVB zářením. UVB záření má spojitost s rakovinou kůže a s možným spálením pokožky.
Vzhledem k tomu, že si naši atopickou pokožku musíme obzvláště chránit, ideální volbou je sáhnout po opalovacím krému s faktorem SPF 50+.
2. Širokospektrální ochrana
Produkt musí nabízet širokospektrální ochranu proti UVA a UVB záření. Obě UV záření jsou ve větší míře pro naši pokožku nebezpečná.
3. Voděodolný
Chrání nás i při pobytu ve vodě. Je však dobré si pamatovat, že po styku s vodou klesne SPF opalovacího krému cca na polovinu. Proto se doporučuje ho znovu po koupání aplikovat.
4. S minerálními filtry
Chemické opalovací krémy umožňují UV záření absorbovat do pokožky, kde může vyvolat alergickou reakci. Naopak krémy s UV filtrem na minerální bázi (oxid titaničitý a oxid zinečnatý) tvoří štít a zabraňují tak pronikání do pokožky. V důsledku toho je krém méně dráždivý a je tedy menší pravděpodobnost vzplanutí ekzému.
5. Bez parfemací a alergenů
Aplikujeme zde stejné rady jako při výběru vhodného hydratačního krému - měl by se obejít bez parfemací a alergenních látek.
Jaké opalovací krémy pro atopiky doporučuji?
Doporučuji ty opalovací krémy, které splňují všechna výše uvedená kritéria, a to:
- Avene Sun Minerální mléko SPF 50+ 100 ml
- Avene Sun Minerální fluid SPF 50+ 40 ml
- Avene Sun Tónovací minerální fluid SPF 50+ pro přecitlivělou, intolerantní nebo alergickou pleť 40 ml
- La Roche-Posay Anthelios XL opalovací sprej SPF 50+ 200ml
- La Roche-Posay Anthelios Dermo-pediatrics Bebe mléko pro kojence SPF 50+ 50ml
- SynCare Zinci Sun SPF 50+ 75ml - i pro děti od 3 let
- SynCare Zinci Sun SPF 50+ lehce tónující 30ml - i pro děti od 3 let
- Bioderma Photoderm Mineral fluid SPF 50+ 75 g - i pro miminka od 6 měsíců
Pro milovníky přírodní kosmetiky:
- Nobilis Tilia Opalovací mléko SPF 30 100 ml
- Weleda Sun Dětské mléko na opalování SPF 30 Sensitive 150 ml
- Weleda Sun Dětský krém na opalování SPF 50 Sensitive 50 ml
- Butterbean Organics BIO krém na opalování Original SPF 30 89 ml - i pro miminka od narození
- Butterbean Organics BIO krém na opalování s pumpičkou Simple SPF 30 118 ml - i pro miminka od narození
Můj tip
Před používání jakéhokoliv opalovacího krému proveďte raději test snášenlivosti. Krém aplikujte na vnitřní stranu zápěstí. Místo nemyjte vodou. Pokud se do 48 hod. neobjeví reakce, opalovací krém je pro mě vhodný.
Jak aplikovat opalovací krém?
1. 30 minut před sluněním aplikujte hydratační krém
Slunce a teplo přirozeně vysušuje naši pokožku. Z tohoto důvodu je dobré dodat pokožce pořádnou dávku hydratace ještě před tím, než na ni aplikuju opalovací krém. Rozestup by měl být alespoň 30 minut - krém se pak lépe vstřebá a neředí SPF opalovacího krému.
Víte, že...
V létě jsou lepší ,,lehčí'' krémy a mléka. Pod velmi hutnými mastmi se pokožka v teple přehřívá a může svědit.2. Každé 2 - 3 hodiny nanášejte opalovací krém
Opalovací krém aplikujte každé 2 - 3 hodiny i v případě, že se jedná o voděodolný krém.
3. Zaměřte se na dostatečné množství opalovacího krému
Většina z nás používá méně opalovacího krému, než by měla. Snižujeme tím jeho účinek. Ke správnému dávkování vám pomůže obrázek níže.
Obrázek: Na tělo bychom měli použít cca 30 ml opalovacího krému, což odpovídá jedné malé skleničce. Na obličej bychom měli aplikovat cca 1/3 (1/4) čajové lžičky opalovacího krému.
Může opalovací krém zhoršit atopický ekzém?
Ano, může. V první řadě je nutné zvolit opalovací krém podle rad výše a ideálně ten, který je určen na atopickou pokožku. Jen tak minimalizujeme možné riziko pdráždění. Bohužel i přesto může naše pokožka ,,protestovat''a mít reakci na obsažené látky. Opalovací krém se vybírá stejným způsobem jako ten hydratační, tedy pokus - omyl. Někomu může krém vyhovovat, ale někomu naopak ne.
V každém případě je nutné provést test snášenlivosti.
Můj tip
Každý rok si kupte nový opalovací krém. Ten starý může být kontaminovaný a uškodit vaší pokožce. Nemluvě o tom, že na každé lahvičce má krém uvedeno, do kolika měsíců od otevření je potřeba ho spotřebovat. Většinou to bývá 6 - 12 měsíců. Pak již jeho účinnost klesá.
Opálí se atopický ekzém?
Každá pokožka, i ta s atopickým ekzémem, se může opálit. Bohužel i bohudík se atopická pleť často obnovuje. Při poškození, ke kterému kvůli atopii dochází, je obnova pokožky standardním procesem. Jakmile se ale pokožka znovu obnoví, na těle vám vzniknou bílé mapy.
Můj tip
Pokud máte ekzém i přes léto a nechcete vypadat jako Milka, doporučuji se mazat opalovacími krémy s velmi vysokým faktorem (SPF 50) a nepřehánět to s opalováním na slunci. :)
Co dělat, když se spálím?
- Zdržte se slunce, dokud se pokožka nezahojí.
- Zchlaďte pokožku studenou sprchou nebo studenými obklady.
- Hydratuje vhodným hydratačním krémem (podle návodu Kompletního průvodce).
- Aplikujte léčebné mastičky na ložiska ekzému, na které jste zvyklí. Spálená pokožky je také zánět, jako atopický ekzém, zafunguje tedy stejná léčba. (např. Avene Xeracalm A.D., Bioderma Atoderm SOS sprej)
- Zkuste zchladit spálenou oblast pomocí aloe vera.
- Pijte dostatek vody. Hydratujete tím pokožku zevnitř.
- Neporušujte puchýře a neodlupujte kůži.
- Noste volné oblečení.
Můj tip
Hydratační krém nechte v lednici. Studený krém spálenou pokožku zchladí a uleví od bolesti a svědění.
Zdroje:
National Eczema Society - https://eczema.org/information-and-advice/triggers-for-eczema/sun-and-eczema/
Eczema Foundation - https://www.fondationeczema.org/en/be-acompanied/useful-advice/sun-good-atopic-eczema
National Eczema Association - https://nationaleczema.org/eczema-sunscreen/
Autor článku
PharmDr. Hana ChudobováVystudovala jsem klinickou farmacii na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Zanedlouho poté jsem začala provozovat svoji vlastní lékárnu, kterou mám až do současnosti. Za tu dobu jsem si rozšířila odborný rozhled nejen řadou certifikovaných kurzů o poradenství ve farmacii, ale především denodenní prací s pacienty, kteří se za mnou vrací již přes 30 let. V praxi využívám své znalosti a zkušenosti s pacienty společně s poznatky současné medicíny. Farmacii mám ráda, přináší mi radost a dlouhodobé uspokojení.