Pálení žáhy a další příznaky refluxu obvykle nepředstavují závažný problém. Kyselý reflux však může značně narušit náš každodenní život i spánek. Proč k němu dochází, jak se ho zbavit v pohodlí domova či za pomoci léků a jak by při refluxu měla vypadat vaše dieta? To vše vysvětlíme v dnešním článku.
2. Jak se projevuje reflux jícnu?
3. Vliv stresu na reflux
4. Proč reflux jícnu vzniká?
5. Jak poznám, že mám reflux?
6. Kdy s refluxem zajít k lékaři?
7. Jaký je rozdíl mezi občasným pálením žáhy a chronickým refluxem?
8. Reflux u dětí a jak se ho zbavit?
9. Jak odstranit reflux?
10. Babské rady na reflux jícnu
11. Bylinky a čaje na reflux
12. Léky na reflux
13. Co nejíst při refluxu jícnu?
1. Co je to jícnový reflux?
Reflux jícnu je stav, při kterém se žaludeční šťávy a jídlo vracejí zpět do jícnu. Obvykle k němu dochází po konzumaci těžkého jídla, častější je u obézních lidí či těhotných žen. Tato porucha trávení se nejčastěji projevuje pálením žáhy, kyselou pachutí v ústech, nevolností a pocitem na zvracení.
2. Jak se projevuje reflux jícnu?
Mezi nejčastější příznaky refluxu jícnu patří:
- pálení žáhy,
- kyselá pachuť v ústech,
- pocit knedlíku v krku,
- zahlenění,
- říhání,
- bolest na hrudi,
- pocit na zvracení a nevolnost,
- obtížné dýchání,
- obtíže s polykáním,
- zápach z úst,
- chraptění,
- nadýmání a nafouklé břicho.


Příznaky refluxu zhoršuje kouření, alkohol, přejídání a konzumace mastných a těžkých jídel. Symptomy mohou být silnější také v poloze vleže nebo v předklonu. V neposlední řadě může reflux zhoršovat stres.
3. Vliv stresu na reflux
Že stres ovlivňuje nejen naše psychické, ale také fyzické zdraví, je známo. Vědci ale zjistili, že emoční stres může zhoršovat či dokonce spouštět reflux jícnu.
Třeba tato studie ukázala, že míra stresu se přímo podepisuje na intenzitě příznaků refluxu. Zároveň také zmiňuje, že sám reflux může stres zhoršovat – příznaky totiž negativně ovlivňují kvalitu našeho každodenního života, což se projeví na psychice. Mnohdy jde tedy o začarovaný kruh.
4. Proč reflux vzniká?
Pokud naše trávicí ústrojí funguje správně, jídlo a obsah žaludku putuje jen jedním směrem – dolů. Když jídlo a žaludeční kyseliny putují nahoru, tento jev nazýváme reflux. K tomu dochází, pokud je jícnový svěrač oslabený (ten za normálních okolností „uzamyká” jídlo v žaludku a zabraňuje jeho vracení do jícnu).
Samotný žaludek je proti agresivním žaludečním kyselinám chráněn vrstvou hlenu na sliznici, jícen nikoliv. Pokud tedy přijde do styku s žaludeční kyselinou, pocítíte to. Nejčastěji pálením žáhy, bolestí na hrudi a pocitem na zvracení.
Jak reflux vypadá a co konkrétně se v těle děje? To vysvětlí toto krátké video.
Víte, že...
Na vznik jícnového refluxu má často vliv těhotenství a obezita. Častý je i u kuřáků a lidí potýkajících se s nadměrným stresem.6. Kdy s refluxem zajít k lékaři?
Zajděte si ke svému praktickému lékaři, pokud se s refluxem potýkáte stále častěji a dodržování režimových opatření a volně prodejné léky nepomáhají. Také se s problémem svěřte, pokud se u vás objevují i další symptomy (např. hubnutí bez zjevné příčiny, častá nevolnost, obtíže s polykáním).
7. Jaký je rozdíl mezi občasným pálením žáhy a chronickým refluxem?
Reflux jícnu nastává, když se žaludeční šťávy vrací do jícnu. To způsobí pálení žáhy (pálení na hrudi a v krku, kyselá chuť v ústech…). Pálení žáhy tedy bývá projevem refluxu. Pokud se s refluxem a jeho projevy potýkáte více než 2x týdně, může jít o refluxní chorobu jícnu. Mnohdy je pak třeba nejen změna životního stylu, ale také nasazení vhodných léků.
Víte, že...
Pálení žáhy nemusí být způsobeno jen refluxem. Příčinou mohou být i jiné zdravotní obtíže – např. achalázie (porucha hybnosti jícnu) či eozinofilní ezofagitida (alergické zánětlivé onemocnění jícnu).8. Reflux u dětí
Jícnový reflux bohužel není problémem jen dospělých. Tato porucha trávení může postihnout i děti (včetně miminek). U dítěte s refluxem jícnu můžete pozorovat tyto příznaky:
- časté říhání či škytání,
- pálení žáhy, bolest na hrudi či v krku,
- obtížné či bolestivé polykání,
- zápach z úst,
- častá nevolnost a zvracení (zejména po jídle),
- nechuť k jídlu, nedojídání,
- zvýšená kazivost zubů.


Se symptomy se svěřte lékaři, který určí diagnózu i vhodnou léčbu. Pokud si všímáte, že reflux spouštějí konkrétní potraviny, sdělte tuto informaci lékaři.
Jak se zbavit refluxu u dětí?
- Dítěti dávejte raději více menších porcí jídel, velké porce reflux mohou zhoršit.
- Zajistěte, aby si dítě po jídle cca 2–3 hodiny nelehalo a nejedlo pozdě večer.
- Vyhněte se potravinovým spouštěčům refluxu (nejčastěji jde o čokoládu, tučná jídla či rajčata a produkty z nich).
- Zajistěte, aby mělo dítě optimální tělesnou hmotnost.
- Vyhýbejte se pobytu v zakouřeném prostředí, i pasivní kouření totiž může reflux zhoršovat.
- U miminek dbejte na odříhnutí (i několikrát během kojení).
- Na trhu najdete také speciální antirefluxní kojenecká mléka (k dostání pod označením AR).
9. Jak odstranit reflux?
Existují základní režimová opatření, díky kterým můžete jícnovému refluxu a pálení žáhy spolehlivě předcházet.
- Vyhýbejte se potravinám, které reflux spouštějí či zhoršují (nejčastější potravinové spouštěče jsme vypsali zde).
- Po jídle se nepředklánějte, nelehejte si a necvičte.
- Jezte pomalu a každé sousto důkladně žvýkejte.
- Nepřejídejte se.
- Jezte raději častěji více menších porcí (cca 5–6 denně) namísto velkých, těžko stravitelných jídel.
- Nejezte alespoň 2–3 hodiny před spaním.
- Spěte na levém boku. Výzkumy totiž ukazují, že spánek na levém boku může snížit reflux až o 71 %.
- Spěte ve zvýšené poloze (hlava a trup by měly být cca 15–20 cm nad zbytkem těla). Na trhu najdete speciální klínové antirefluxní polštáře. Pokud takový polštář nemáte, podložte si hlavu i trup několika pevnými polštáři.
- Omezte stres. Tipy, jak se naučit lépe zvládat stres, najdete v tomto článku.
- Pokud máte nadváhu, pokuste se zhubnout.
- Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorům.
- Omezte konzumaci alkoholu.
- Noste volnější oblečení, těsné opasky a stahující oděvy mohou zbytečně tlačit na břicho.


Pokud se potýkáte s jícnovým refluxem, poslední jídlo si dopřejte zhruba 3 hodiny před spaním. Vhodné je také ležet na levém boku.
10. Babské rady na reflux jícnu
Pokud zrovna nemáte po ruce lék na tlumení pálení žáhy, můžete zkusit i tyto babské rady. Vystačíte si s ingrediencemi, které najdete doma ve spíži či v lednici.
Voda s citronem
Do hrnku teplé vody vmíchejte lžičku šťávy z citronu a pomalu upíjejte cca 20–30 minut jídlem. Takto připravený roztok může dle některých zdrojů zmírňovat pálení žáhy, s úspěchem se setkává i u mnoha pacientů. Vždy však pozorujte, jak vaše tělo reaguje – může se stát, že žaludek a jícen naopak podráždí.
Vincentka
Minerální vodu Vincentku zná každý z nás. Je silně mineralizovaná a mírně zásaditá, díky čemuž napomáhá neutralizaci žaludeční kyseliny. Pokud vás trápí reflux a pálení žáhy, popíjejte malé množství Vincentky (cca 100 ml) zhruba 20–30 minut před jídlem.
Žvýkačka bez cukru
Žvýkání žvýkačky podporuje tvorbu slin, které pomáhají neutralizovat žaludeční kyselinu. Navíc při něm častěji polykáme, což nám také pomůže jícen „opláchnout” od kyseliny a udržet ji v žaludku. Vyhýbejte se však mátovým žvýkačkám, které naopak mohou kyselý reflux zhoršit.
Zázvor
Díky svým protizánětlivým vlastnostem může i malé množství zázvoru ulevit od příznaků refluxu. Postačí vám nakrájený kousek zázvoru o velikosti cca 2–3 cm. Povařte ho 5 minut ve 200 ml vody, poté mimo plamen nechte louhovat 20 min a pomalu upíjejte.


Spousta osob trpících refluxem nedá dopustit na zázvor či vodu s citronem.
12. Léky na reflux
Na trhu najdete celou řadu volně prodejných léků na tlumení pálení žáhy. Mezi ty nejznámější patří:
Pokud se u vás jícnový reflux ozývá často nebo jej nejste schopni dostat pod kontrolu změnami životního stylu a volně prodejnými léky, lékař vám doporučí léky na předpis. Při refluxní chorobě jícnu se nejčastěji předepisují:
- Inhibitory protonové pumpy – jde např. o léky Helicid či Helides.
- H2 blokátory – jde např. o léky Ranisan či Famosan.
- Často se výše zmíněné léky kombinují s tzv. prokinetiky (léky podporujícími pohyblivost trávicího ústrojí) – jde např. o Kinito či Cerucal.
13. Co nejíst při refluxu jícnu?
Existuje celá řada jídel, která mohou být spouštěčem nebo důvodem zhoršení symptomů jícnového refluxu. Podívejte se, která jídla při refluxu jícnu nejíst a která naopak upřednostnit.
Co nejíst při refluxu
Tato jídla a nápoje jsou častými spouštěči refluxu a pálení žáhy, proto se jim raději vyhýbejte:
- smažená jídla a fast food,
- těžká a tučná jídla,
- pikantní a kořeněná jídla,
- citrusy,
- syrová cibule,
- syrový česnek,
- rajčata (včetně produktů z rajčat, např. kečup),
- máta a mentol,
- čokoláda,
- alkohol,
- sycené nápoje,
- káva a kofeinové nápoje.
Co jíst při refluxu
Tyto potraviny vám mohou pomoci předcházet refluxu a pálení žáhy:
- zelenina a ovoce (NE citrusy) – např. banán, brokolice, chřest, zelené fazolky, mrkev,
- potraviny bohaté na vlákninu – ovesné vločky, celozrnné pečivo, hnědá rýže, semínka,
- nízkotučné mléko a jogurty,
- zázvor,
- fenykl,
- libové maso (ideálně pečené, ne smažené).
Často se také doporučuje jíst více menších, lépe stravitelných porcí namísto velkých jídel. Pijte také hodně čisté a nesycené vody.
Náš tip
I u jícnového refluxu platí zásada „všeho s mírou”. Pokud si rádi dopřejete třeba čokoládu, většinou není třeba se jí do konce života vzdát. Místo celé tabulky si dopřejte jen jeden „řádek”. Pozorujte, jak se cítíte, a stravovací návyky upravte. A nejezte ji před spaním, aby se vám před ulehnutím do postele nepřitížilo.
Závěrem
Reflux jícnu a jeho projevy mohou být sice nepříjemné, ale často je lze úspěšně zvládnout úpravou životního stylu, stravovacích návyků či za pomoci volně prodejných léků. Klíčem je identifikace spouštěčů a prevence – nepřejídat se, nejíst před spaním, omezit stres a udržovat optimální tělesnou hmotnosti.
Pokud však příznaky přetrvávají, zhoršují se nebo se přidávají vážnější symptomy, je důležité vyhledat lékaře. Včasná diagnostika a správná léčba mohou předejít komplikacím a výrazně zlepšit kvalitu života.
Čerpáme z nezávislých a důvěryhodných zdrojů. Přesvědčte se:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10635461/
https://link.springer.com/article/10.1007/s10620-012-2377-z
https://magazine.medlineplus.gov/article/acid-reflux-heartburn-and-gerd-whats-the-difference
https://magazine.medlineplus.gov/article/4-important-heartburn-facts-you-should-know-about/
https://kidshealth.org/en/parents/gerd-reflux.html
https://academic.oup.com/dote/article/30/3/1/2726083
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10458865/
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/herbal-remedies-for-heartburn
Autor článku
Bára ChajlazováVe Vitalpointu jsem známá jako nadšenec do skin care. :-) Zaměřuji se hlavně na dermokosmetiku a kožní problémy. Sama trpím periorální dermatitidou a věřím, že dermoproblémy bychom měli léčit jak zvenčí, tak zevnitř. Ve článcích se opírám nejen o podložené studie, ale čerpám i z vlastních zkušeností.