Průvodce menopauzou: Co očekávat a jak ji zvládnout

Průvodce menopauzou: Co očekávat a jak ji zvládnout

Bára Chajlazová

Zjistěte, co očekávat během menopauzy, jak zvládnout příznaky jako návaly horka či zpožděnou menstruaci a získejte tipy na přírodní řešení pro lepší rovnováhu.

Co je to přechod a kdy přichází?

Přechod (neboli klimakterium) je období v životě ženy, kdy se stává neplodnou. V období po menopauze stráví zhruba 35 % života.

Přechod můžeme ho rozdělit do 3 fází:

  • 1. fáze: Perimenopauza – období před menopauzou, nastává kolem 45. roku života.
  • 2. fáze: Menopauza – samotné zastavení menstruace, nastává v průměru v 51–52 letech.
  • 3. fáze: Postmenopauza – období po menopauze, kdy je ukončena reprodukční schopnost ženy.

Příznaky menopauzy

Menopauza s sebou přináší celou řadu symptomů, které mohou značně znepříjemnit váš každodenní život. Nejčastěji se jedná o:

  • nepravidelné krvácení (až do samotného zastavení menstruace),
  • návaly horka a noční pocení,
  • nespavost,
  • výkyvy nálad a úzkosti,
  • vaginální suchost,
  • snížení libida,
  • bolest při pohlavním styku,
  • problémy s pamětí a soustředěním,
  • přibírání na váze,
  • inkontinenci,
  • četnější záněty močových cest.

Menopauzu nejčastěji diagnostikuje gynekolog (nebo vy sama) na základě příznaků. Na trhu také najdete testy na menopauzu, které ze vzorku moči pomohou vyhodnotit její začátek. U lékaře se také můžete informovat ohledně krevních testů. Testy jsou praktické hlavně v případech, kdy je třeba zjistit, zda opravdu procházíte menopauzou, nebo vaše příznaky souvisí s jiným zdravotním problémem (např. s poruchou štítné žlázy). U většiny žen však není nutné test podstupovat.

Menopauza vs. přechod – jaký je mezi nimi rozdíl?

Termíny menopauza a přechod (neboli klimakterium) se velmi často zaměňují, nejedná se však o pravá synonyma:

  • Přechod označuje celé období, kdy dochází k postupnému ukončení „plodného” období ženy. Zahrnuje období před menopauzou (perimenopauzu), samotnou menopauzu i období po menopauze (postmenopauzu). 
  • Samotná menopauza je jen jednou z událostí přechodu, kdy dochází k úplnému zastavení menstruace.

Menopauza je jen jednou z událostí přechodu, tyto termíny se však často mylně zaměňují.

Jak dlouho trvá přechod a co očekávat v různých fázích menopauzy?

Období menopauzy začíná okolo 45 let věku, kdy poprvé začnete pociťovat příznaky. U některých žen může menopauza přijít dříve, u jiných později. K samotné menopauze (a tedy zastavení menstruace) dochází v průměru kolem 51.–52. roku. Některé symptomy pak mohou přetrvávat ještě několik let.

Přechod rozdělujeme na 3 fáze:

Podívejte se, co v jednotlivých fázích přechodu očekávat:

1. Perimenopauza

Perimenopauza značí období před menopauzou (předpona peri = kolem). Toto období zpravidla začíná kolem 45. roku života a průměrně trvá 4 roky, než dojde k zastavení menstruace. U některých žen může toto období trvat kratší nebo delší dobu.

Během perimenopauzy můžete stále otěhotnět, a to i přesto, že vám měsíčky občas vynechají. Proto je důležité se při pohlavním styku chránit.

Co se ve vašem těle děje?

Hladina hormonů během menstruačního cyklu pravidelně klesá a stoupá. Díky tomu je cyklus pravidelný a trvá okolo 28 dní. V období perimenopauzy však vaječníky produkují estrogenu a progesteronu méně a hladina hormonů kolísá. V důsledku toho pak dochází k nepravidelnosti cyklu a různé intenzitě krvácení.

Časté příznaky perimenopauzy

  • Nepravidelný menstruační cyklus – cyklus může být delší nebo kratší, než jste zvyklá. Může se stát, že mezi dvěma krváceními uběhnou měsíce, nebo se objeví během jednoho měsíce 2x.
  • Různá intenzita krvácení – krvácení může být silnější/slabší, než jste zvyklá.
  • Vaginální suchost – s tou se mohou pojit i nepříjemné pocity podráždění a svědění v intimních partiích a bolest při sexuálním styku.
  • Snížené libido – ke ztrátě sexuální touhy přispívají hormonální změny, vaginální suchost i případná bolest při styku.
  • Návaly horka a noční pocení – návaly obvykle začínají v okolí hrudníku a horko se dále šíří zejména po krku a hlavě. Mohou přetrvávat i několik let po menopauze.
  • Výkyvy nálad – můžete být více podrážděná, pociťovat úzkosti či depresi.
  • Nespavost – spánek narušuje noční pocení, nižší hladiny hormonů i úzkosti.
  • Problémy s pamětí – horší soustředění a zapomnětlivost se objevuje až u ⅔ žen v menopauze.

Víte, že...

Spousta symptomů perimenopauzy se navzájem ovlivňuje – návaly horka mohou být zodpovědné za nespavost. Nedostatek spánku se pak projeví horším soustředěním. Příznaky perimenopauzy proto mohou velice negativně ovlivňovat váš každodenní život a je třeba je řešit komplexně.

2. Menopauza

Menopauza značí samotné zastavení menstruace (meno = měsíc; pauza = zastavení). Že jste prošla menopauzou, zjistíte tak, že jste po dobu 1 roku nedostala menstruaci (tzn. žádné krvácení ani špinění po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců).

Co se ve vašem těle děje?

Menopauzou oficiálně končí vaše plodné období a již nemůžete otěhotnět. Dochází k úplnému zastavení menstruace.

Časté příznaky menopauzy

  • Častější močení – během menopauzy je tkáň v močových cestách sušší, tenčí a náchylnější k podráždění. Pozorovat můžete vyšší četnost zánětů močových cest.
  • Přibírání na váze – k přibírání dochází v důsledku hormonálních změn, přičemž tuk se ukládá zejména v oblasti břicha.

Proč ženy v přechodu přibírají?

Důvodů je více – na vině může být:

  • pokles estrogenu,
  • přirozený úbytek svalové hmoty spojený s věkem,
  • genetika,
  • nezdravá životospráva, nedostatek spánku, sedavý způsob života...

Přibírání v menopauze je začarovaný kruh – s věkem ubývá svalová hmota a tělo tak spaluje méně kalorií. V důsledku příznaků menopauzy hůře spíme, nemáme energii, abychom byly aktivní. Velmi často je tak nezbytné upravit jídelníček. Způsob stravování, na jaký jste byla zvyklá, už s největší pravděpodobností k udržení váhy nevystačí.


3. Postmenopauza

Postmenopauza značí období po menopauze až do konce vašeho života (předpona post = po). V tomto období strávíte v průměru zhruba 35 % života.

Co se ve vašem těle děje?

V období postmenopauzy již nejste plodná a neovulujete. Vaječníky již neprodukují estrogen, který hraje mimo jiné roli v udržování hustoty kostí a hladiny cholesterolu v těle. Proto se u žen zvyšuje riziko srdečních onemocnění a osteoporózy

Časté příznaky postmenopauzy

I v postmenopauzálním období můžete pociťovat některé nepříjemné příznaky (např. návaly horka), postupně by však měly odeznívat.

Nízké hladiny hormonů v těle však mohou zvyšovat riziko určitých onemocnění a zdravotních obtíží:

  • Osteoporóza – nízká hladina estrogenu urychluje úbytek kostní hmoty. Kosti tak mohou být křehčí a náchylnější ke zlomeninám.
  • Srdeční onemocnění – estrogen chrání náš kardiovaskulární systém tím, že pomáhá udržovat cévy pružné a podporuje zdravou hladinu cholesterolu. Bez něj je tato ochranná funkce značně ohrožena.
  • Inkontinence – únik moči trápí až 50 % žen po menopauze. Svaly pánevního dna jsou oslabené, v důsledku poklesu estrogenu oslabuje i močovou trubici.

Jak poznat konec menopauzy?

Že jste prošla menopauzou, zjistíte zpětně. Poznáte to tak, že jste po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců neměla menstruaci (tedy nekrvácela a nešpinila). Oficiálně se tedy nacházíte ve fázi zvané postmenopauza, ve které strávíte zbytek života.

Po menopauze už většina nepříjemných příznaků polevuje.

Jak si ulevit od příznaků menopauzy?

1. Zdravá životospráva

Dopřejte si dostatek pohybu

S přibývajícím věkem a poklesem svalové hmoty byste měla dbát nejen na kardio, ale také silové cvičení. Experti doporučují tuto kombinaci:

Kardio

  • 150–200 minut pohybové aktivity střední intenzity týdně (svižná chůze, plavání...)

nebo

  • 75 minut pohybové aktivity vysoké intenzity (běh, aerobic, spinning...)

Silový trénink

  • 2x týdně (za použití vlastní váhy, odporových gum, činek)

Pohybová aktivita by měla být nad rámec vašich běžných denních aktivit (cesta do práce apod.). Jestliže chcete zhubnout, je tomu třeba fyzickou aktivitu přizpůsobit.

Důležitost pohybu nepodceňujte. Tato studie ukázala, že málo aktivní ženy měly během menopauzy nejtěžší příznaky. Zdravý pohyb může pomoci nejen s přibíráním, ale také s úzkostí, nekvalitním spánkem nebo se snižováním rizika osteoporózy a problémů se srdcem.

Upravte jídelníček

Po menopauze velmi často zjistíte, že váš dosavadní způsob stravování nestačí k udržení normální váhy. Proto je důležité v jídelníčku upřednostnit čerstvé ovoce a zeleninu, dostatek kvalitních zdrojů bílkovin a vlákniny. Někteří odborníci v posledních letech doporučují středomořskou dietu, která údajně může pomoci s některými symptomy menopauzy.

Do jídelníčku zařaďte také vápník (najdete např. v mléku a mléčných výrobcích) a vitamín D (najdete např. v tučných rybách), které jsou důležité v prevenci osteoporózy. Vypomoci si můžete i kvalitními doplňky stravy.

Nekuřte a nepijte alkohol

Kouření i alkohol mohou příznaky menopauzy zhoršovat. Pokud vás trápí návaly, nekvalitní spánek nebo podrážděnost a náladovost, je vhodné cigarety a alkohol omezit.

Někteří odborníci jsou také přesvědčeni, že u kuřaček je vyšší riziko předčasné menopauzy. Další výzkum však probíhá.

Naučte se zvládat stres a úzkosti

Úzkostné a depresivní stavy a náladovost můžete do určité míry ovlivnit sama. Osvojte si vědecky podložené techniky zvládání stresu, jako je meditace, brániční dýchání nebo psaní „deníku vděčnosti”.

Se stresem a špatnou náladou mohou pomoci i různé vitamíny, minerály či bylinky. Jde zejména o hořčík, vitamín B, ashwagandhu, meduňku, kozlík lékařský, heřmánek či třezalku. O vhodných doplňcích stravy na stres si můžete počíst v tomto článku.


2. Prevence návalů horka

K návalům horka a nočnímu pocení přistupujte preventivně. Noste volné oblečení (ideálně oblečení vrstvěte) a pijte dostatek vody. Pokud možno, pořiďte si domů ventilátor nebo mobilní klimatizaci.

Návaly také může spouštět ostré jídlo, alkohol či kofein – zkuste si zapisovat, co vaše návaly způsobuje, a spouštěčům se vyhýbejte.


3. Cviky na posílení pánevního dna

Pokud vás trápí únik moči, vyzkoušejte cviky na posílení pánevního dna. Posílení svalů v této oblasti může pomoci nejen s inkontinencí, ale také s vaginální suchostí.

Jak na cviky pánevního dna poradí toto instruktážní video:


4. Bylinky a doplňky stravy na menopauzu

Při řešení nepříjemných příznaků menopauzy spousta žen sahá po bylinkách a rostlinných extraktech. Které to jsou?

Na trhu najdete také celou řadu komplexních doplňků stravy pro období menopauzy. Mezi ty nejoblíbenější u nás patří Mycomedica Mycomeno, Biomin MADAME Menopause nebo komplex Menopauza značky Verra.

Často se také doporučuje do jídelníčku zařadit sóju. Ta totiž obsahuje fytoestrogen (rostlinný estrogen), který má údajně ulevovat od návalů horka a dalších symptomů menopauzy. Najdete ji např. v tofu, tempehu či sójových nápojích.

Pozor

Užívání doplňků stravy konzultujte se svým lékařem. Některé doplňky či bylinky totiž mohou interagovat s jinými léky či nemocemi.

5. Hormonální substituční léčba

Řada žen přistupuje k hormonální substituční léčbě, která může s příznaky menopauzy pomoci. Zmírňovat může návaly horka, vaginální suchost i ztrátu hustoty kostí.

Pobavte se se svým gynekologem, zda je pro vás tato metoda léčby vhodná.

Závěrem

Menopauza je přirozenou fází v životě každé ženy, která přináší mnoho fyzických i psychických změn. I když mohou být některé příznaky nepříjemné, existuje řada způsobů, jak je zvládnout. Základ v podobě zdravého životního stylu, pravidelného pohybu a úpravy jídelníčku můžete doplnit o osvědčené bylinné preparáty či jiné kvalitní doplňky stravy.

Přistupujte k tomuto období s klidem a vědomím, že jej lze zvládnout. Nebojte se o problémech mluvit nejen s lékařem, ale i s partnerem či blízkými. Připojit se můžete i do různých skupinek na Facebooku, kde najdete cenné rady i podporu od žen, které řeší podobná témata.

Čerpáme z nezávislých a důvěryhodných zdrojů. Přesvědčte se:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12188398/

https://www.womenshealth.gov/menopause/menopause-basics

https://www.womenshealth.gov/menopause/menopause-symptoms-and-relief

https://www.uchicagomedicine.org/forefront/womens-health-articles/2023/april/menopause-weight-gain-hormone-therapy

https://www.nhsinform.scot/healthy-living/womens-health/later-years-around-50-years-and-over/menopause-and-post-menopause-health/after-the-menopause/

https://owh-wh-d9-dev.s3.amazonaws.com/s3fs-public/documents/fact-sheet-menopause.pdf

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/menopause-and-weight-gain

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6722698/

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3296386/

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9084275/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9944083/

https://www.lancastergeneralhealth.org/health-hub-home/2021/october/one-more-reason-not-to-smoke-early-menopause

https://www.uchicagomedicine.org/forefront/womens-health-articles/2019/october/kegels-the-30-second-exercise-that-can-improve-incontinence-and-sex

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389700/

 

Bára Chajlazová
autor článku

Ve Vitalpointu jsem známá jako nadšenec do skin care. :-) Zaměřuji se hlavně na dermokosmetiku a kožní problémy. Sama trpím periorální dermatitidou a věřím, že dermoproblémy bychom měli léčit jak zvenčí, tak zevnitř. Ve článcích se opírám nejen o podložené studie, ale čerpám i z vlastních zkušeností.